Kriza ekonomike në vend mund të thellohet nëse vonohet formimi i institucioneve

Kriza ekonomike në vend mund të thellohet nëse vonohet formimi i institucioneve

Vonimi i formimit të institucioneve pas zgjedhjeve të 14 shkurtit do të ndikonte në thellimin e krizës ekonomike në vend, vlerëson kreu i Aleancës Kosovare të Bizneseve (AKB), Agim Shahini.

Shahini për EkonomiaOnline tha se mosfunksionimi i institucioneve për marrjen e vendimeve mund të pengojë nxjerrjen e vendimeve e votimin e ligjeve.

“Natyrisht sepse, kur fondet ndërkombëtare janë të gatshme ta mbështesin ekonomitë e ndryshme në krizë në Ballkan e që ato ekonomi mund të mbështeten vetëm nëse ka stabilitet ekonomik dhe ka Parlament funksional dhe Qeveri funksionale që merr vendime  dhe nxjerr ligje për mbështetje atëherë ne do të kemi mjete të mjaftueshme për zhvillimin ekonomik të vendit”.


“…njëkohësisht mund të kemi krizë prezentë për shkak të mosfunksionalizimit të Parlamentit dhe Qeverisë dhe vendimeve që duhet të merren të mëdha për zhvillimin dhe rimëkëmbjen ekonomike”.

Madje sipas tij, dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të jetë një nga sfidat dhe pengesat e zhvillimit dhe integrimit të Kosovës në mekanizmat ndërkombëtare.

Shahini e ka thënë se vendi në vitin 2021 do të ballafaqohet e krizë ekonomike dhe politike. Ai ka përmendur se vitin e kaluar është dëmtuar edhe imazhi i vendit nga Gjykata Speciale.

“Këtë vit do ballafaqohemi me krizë ekonomike, me krizë politike dhe duke mos anashkaluar edhe dëmtimin e imazhit të vendit gjatë gjithë vitit të kaluar duke përfshirë këtu edhe Gjykatën Speciale, duke përfshirë edhe dialogun me Serbinë, i cili do të jetë një nga sfidat dhe një nga pengesat e zhvillimit dhe integrimit të Kosovës drejt mekanizmave ndërkombëtar”.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë