Kompensimi i orëve të humbura në arsim, MASHTI dhe SBASHK-u sërish me mospajtime

  • 05.10.2022
Kompensimi i orëve të humbura në arsim, MASHTI dhe SBASHK-u sërish me mospajtime

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) kishte ndërprerë grevën në fundjavën që lamë pas dhe të hënën e 3 tetorit filloi viti i ri shkollor, por megjithatë kanë lindur sërish mospajtime mes kësaj sindikate dhe Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI).

Mospajtimet mes SBASHK-ut dhe MASHTI-t tashmë janë lidhur me kërkesën e kësaj të fundit për kompensimin e orëve të humbura gjatë grevës pesëjavëshe.

Gjatë ditës së djeshme, ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka bërë të ditur se kanë nxjerrë vendimin për plotësimin dhe ndryshimin e kalendarit të vitit shkollor 2022/2023, ku sipas këtij ndryshimi i bie që ditët e humbura si shkak i grevës do të kompensohen të shtunave deri në janar të 2023’s.


Ky kompensim sipas vendimit të MASHTI-t do të nisë nga 15 tetori 2022, e do të vazhdojë deri më 14 janar 2023.

Ndërkaq, ndryshim ka pësuar edhe përfundimi i gjysmëvjetorit të parë, ku me këtë vendim ky gjysmëvjetor në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar do të përfundojë me datën 27 janar 2023, kurse pushimi fillon me 30 janar dhe përfundon me 3 shkurt 2023.

Ndërkaq, gjysmë vjetori i dytë do të fillon me datë 6 shkurt 2023, po ashtu në pesë ditët e planifikuara të pushimit pranveror do të mbahet procesi mësimor në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar.

“Tetë ditë të mësimit të pa mbajtura për parafillore dhe klasat (1-8) sipas UA-05/2022 për Kalendarin e vitit shkollor 2022-2023 do të mbahen ditëve të shtune, si në vijim:

-Në muajin tetor, 2022 mësimi mbahet më datat 15.10.2022, 22.10.2022 dhe 29.10.2022;

-Në muajin nëntor, 2022 mësimi mbahet më datat 12.11.2022 dhe 26.11.2022;

-Në muajin dhjetor, 2022 mësimi mbahet më datat 10.12.2022 dhe 24.12.2022;

-Në muajin janar, 2023 mësimi mbahet më datë 14.01.2023”.

Përfundimi i gjysmëvjetorit të dytë do të jetë si në vijim:

Për klasën e 12-të (maturantë) përfundon më datë 05.06.2023;

-Për klasat 9,10 dhe 11 përfundon me datë 27.06.2023;

-Për parafillor dhe klasat 1-8 përfundon më datë 30.06.2023”, ka shkruar Nagavci.

Por me këtë nuk janë pajtuar nga Sindikata e Arsimit.

Zenun Nimani nga SBASHK-u ka thënë se në bazë të kontratës kolektive, orët e humbura në grevë nuk do të zëvendësohen.

Ai në një prononcim në RTV Dukagjini ka thënë se SBASHK-u tashmë është duke bërë një planifikim për kompensimin e njësive të humbura mësimore.

“Jemi duke bërë planifikimin që brenda orëve të rregullta, të fuzionohen njësitet e humbura mësimore ku ka mundësi në mënyrë që deri në fund të vitit të arrihet deri diku plan programi mësimor”, ka deklaruar zyrtari i SBASHK-ut.

Nimani ka thënë se ka qenë e pritshme një lëvizje taktike e tillë për zëvendësimin e orëve mësimore nga Ministria e Arsimit qysh në ditën kur nuk kanë dalë pagat.

Megjithatë sqaron se opsion mbetet bashkimi i njësiteve mësimore, apo zhvillimi i tyre gjatë orëve të planifikuara për përsëritje.

“Pra mundësia është ri planifikimi i orëve mësimore në mënyrë që njësitet e humbura mësimore të barten aty ku ka mundësi dhe të bëhen nga dy, apo gjatë përsëritjeve”.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë