KMDLNJ: Vend për pushim dhe relaksim i quajtur ‘Kuvendi i Kosovës’

  • 23.05.2023
KMDLNJ: Vend për pushim dhe relaksim i quajtur ‘Kuvendi i Kosovës’

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut – KMDLNJ, përmes një reagimi publik ka thënë se po bëhen tri javë që Kuvendi i Kosovës nuk ka mbajtur asnjë seancë.

Në reagimin thuhet se përkundër se nuk mbajnë asnjë seancë, deputetë vazhdojnë të kenë përfitime të shumta, transmeton Telegrafi.

“Kemi hyrë në javën e tretë kur Kuvendi i Kosovës nuk e ka mbajtur asnjë seancë ndonëse ka pika të rendit të ditës të bartura edhe nga viti 2022. Në anën tjetër, me Rregulloren e re të Kuvendit
kemi përfitime të ndjeshme, që nga kryetari i Kuvendit i cili, përfiton thuaja 80% më shumë krahasuar me më parë.


Linja e përfitimeve përfshinë edhe nënkryetarët, deputetët dhe të tjerët puna e të cilëve ndërlidhet me Kuvendin e Kosovës. Rritja e përfitimeve në vendet normale kryesisht kushtëzohet me rritje të punës dhe përgjegjësive si dhe performancës që vlerësohet si e suksesshme ndërkaq, në rastin e Kuvendit të Kosovës kjo rritje është shkelje e standardeve minimale të moralit sepse kjo rritje është në kundërshtim të plotë me punën që e bëjnë përfituesit, të pandërgjegjshëm dhe të papërgjegjshëm duke filluar nga kryetari i Kuvendit që po i prinë këtij shpërdorimi institucional, moral dhe material”, thuhet në reagim.

Tutje, në reagim thuhet se, në Kosovë pjesa e madhe e qytetarëve të saj po përballet me probleme të mëdha ekzistenciale prandaj një numër i madh i tyre po kërkon shpëtim përmes largimit nga vendi, numri i të cilëve kapë shifra alarmante.

“Kategoritë e margjinalizuara (pensionistët, përfituesit e ndihmave sociale, veteranët e luftës dhe kategoritë përfituese nga lufta) marrin kompensim simbolik apo kompensim social në kohën kur pikërisht këta e përbëjnë pjesën më të madhe të votuesve, deputetëve aktualë të Kuvendit të Kosovës, të cilët, në vend se ta përfaqësojnë vullnetin e votuesve, e shpërdorin besimin që iu është dhënë.

Çuditërisht, askush nuk doli në Kuvendin e Kosovës të kundërshtoi këto përfitime të pamerituara dhe të kërkojë përkrahje më të madhe për kategoritë e margjinalizuara. KMDLNj –ë ka pritur që
Rregullorja e re e Kuvendit të Kosovës do të garantojë rend dhe rregull duke sanksionuar mospunën kronike në këtë “Tempull të Popullit“ e jo të ofrojë përfitime përrallore për mospunën,
mungesën e seriozitetit dhe bllokimin e punës në Kuvendin e Kosovës”.

KMDLNJ shton tutje se “tash, pas miratimit të Rregullores së re të Kuvendit të Kosovës që ua trashë lëngun të gjithë përfituesve, jo që nuk po mbahen seanca me një dinamikë të përshpejtuar për ta kompensuar kohën e humbur por, siç ndodhi në mbledhjen e fundit të Kryesisë së Kuvendit, nuk u sigurua kuorumi as për mbledhje të Kryesisë në të cilën do të përpilohej rendi i ditës për seancën e radhës”

“Kuvendi i Kosovës ka mandat kushtetues dhe ligjor ta mbikëqyrë punën e qeverisë së Kosovës dhe po ndodhë pikërisht e kundërta; Qeveria e Kosovës është bërë më Kuvend se vet Kuvendi i
Kosovës kurse kryefolësi i Kuvendit është bërë zëdhënës i qëndrimeve politike të qeverisë së Kosovës duke respektuar rreptësishtë hierarkinë; se pari deklarohet kryeministri pastaj, me një
vonesë të vogël ia vërteton kryefolësi i Kuvendit”.

Më tej, KMDLNj –ë thekson se nuk e beson se ka Kuvend më përtac në rajon e që ka përfitime më të mëdha.

“KMDLNj –ë nuk e ka të qartë pse deputetët dhe udhëheqja e Kuvendit duhet të kompensohen shtesë për punët që përfshihen në përshkrimin e vendit të punës.

Gjithashtu nuk është aspak i qartë qëllimi pse po vepron në këtë mënyrë Kuvendi i Kosovës; a duan ta përfundojnë mandatin duke i rënë flladit apo duan të provokojnë zgjedhje të reja në një
moment kur e vlerësojnë si të përshtatshëm për këtë?”.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë