Këshilli i Prindërve vazhdon të jetë kundër mbajtjes së mësimit të shtunave

  • 13.10.2022
Këshilli i Prindërve vazhdon të jetë kundër mbajtjes së mësimit të shtunave

Pas deklarimit të SBAShK-ut se nuk do të mbahet mësimi të shtunën edhe Këshilli i Prindërve ka ritheksuar se prindërit nuk do t’i dërgojnë fëmijët në shkollë të shtunave.

Kryetari i Këshillit të Prindërve, Jeton Demi,  ka thënë se mbajtja e mësimit të shtunave i lodh dhe i mërzit fëmijët dhe, sipas tij, ua mohon të drejtën për aktivitete jashtëshkollore, andaj ai tha se kjo është e papranueshme për ta.

“Prindërit janë deklaruar fuqishëm kundër mësimit të shtunave. Kjo në mbrojtje të të drejtave të fëmijëve e kundër askujt. Mësimi të shtunën i lodh dhe i mërzit fëmijët dhe ua mohon të drejtën për aktivitet jashtëshkollor. Andaj është i papranueshëm për ne”, ka thënë Demi në një përgjigje për Klankosova.tv.


Kujtojmë se sot SBAShK-u tha se nuk do të mbajnë mësim të shtunave, pasi sipas kryetarit Jasharaj, kompensimi i orëve të humbura ishte vendim i njëanshëm i ministres së Arsimit, Arbërie Nagavci.

Sipas vendimit të MAShTI-t, tetë ditë mësimore që nuk u mbajtën për nxënësit nga klasa e parë deri në të tetën do të zëvendësohen gjatë të shtunave. Ndërkaq, gjysmëvjetori i parë për nivelin parauniversitar të përfundojë më 27 janar dhe pushimi dimëror do të nisë më 30 janar dhe të zgjasë deri më 3 shkurt të vitit 2023.

Gjysmëvjetori i dytë për vitin shkollor 2022-2023 të nisë më 6 shkurt dhe pesë ditët e mbetura mësimore do të mbahen gjatë pushtimit pranveror në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar. Maturantët ta përfundojnë gjysmëvjetorin e dytë më 5 qershor, klasat e nënta, e dhjeta dhe të njëmbëdhjeta më 27 qershor dhe parafillorët më 30 qershor të vitit 2023.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë