Kancelari Scholz për vizat: Angazhohemi që liberalizimi të vijë sa më shpejt

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz në konferencën për media së bashku me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti ka përsëritur edhe njëherë angazhimin e qeverisë së tij për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Kancelari Scholz për vizat: Angazhohemi që liberalizimi të vijë sa më shpejt

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz në konferencën për media së bashku me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti ka përsëritur edhe njëherë angazhimin e qeverisë së tij për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Ai ka theksuar se flasin me të gjithë partnerët evropianë për të hequr regjimin e vizave për Kosovën, kësisoj që ata të bienden se një gjë e tillë duhet të ndodhë.


Scholz shtoi se edhe më herët ka thënë se angazhohen që liberalizimi i vizave të vijë sa më shpejtë, kjo pasi që kushtet janë plotësuar.

“Unë e kam thënë edhe më herët ne angazhohemi që liberalizimi i vizave të vijë sa më shpejt pasi që kushtet janë plotësuar dhe për këtë flasim me të gjithë partnerët në Evropë dhe ata të binden siç jemi bindur ne që moti”, tha Scholz.

Kryeministri Kurti ishte takuar me kancelarin Scholz para një muaji në Berlin, ku ka thënë se qeveria e tij e ka në agjendë të qeverisë liberalizimin e vizave për Kosovën.

Gjithashtu, Scholz ka shtuar se qeveria federa e ka fiksuar këtë si objektiv në marrëveshjen e koalicionit.

“Qeveria federale e ka fiksuar këtë si objektiv në marrëveshjen e koalicionit. Për këtë unë angazhohem me këmbëngulje me Bashkimin Europian në biseda me partnerët”, tha kancelari.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë