Gashi i LDK-së: Deputetët po kthehen, LDK-ja po rritet

  • 07.09.2022
Gashi i LDK-së: Deputetët po kthehen, LDK-ja po rritet

Ka nisur mbledhja e Kryesisë së LDK-së. Në këtë takim janë parë të hyjnë anëtarët e Kryesisë e deputetë të Kuvendit të Kosovës.

Shefi i Grupit Parlamentar të kësaj partie në Kuvendin e  Kosovës, Arben Gashi nuk ka dhënë shumë detaje për takimin, por ka thënë se në LDK po kthehen deputetët.

“ LDK-ja po rritet, po forcohet dhe ky është lajm i mirë  për Kosovën, dhe se çdo qytetar i Kosovës po kthehet në LDK, ashtu siç edhe po kthehen deputetët”, ka thënë ai para nisjes së takimit me Kryesinë e partisë në ora 16:00.


Sot mblidhet Kryesia e LDK-së, pritet zyrtarizimi i Doarsa Kica Xhelilit?

Lidhja Demokratike e Kosovës pritet të bëhet me 16 deputet të Kuvendit, një më shumë se që kishte në sesionin pranveror.

Doarsa Kica Xhelili që deri tash ishte pjesë e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, pritet të ulet në rendin e LDK-së opozitare, duke lënë partinë në pushtet me 58 numra në grupin e saj parlamentar.

Ndonëse kjo nuk është konfirmuar zyrtarisht as nga vetë deputetja e as nga LDK-ja, burime brenda kësaj partie i kanë thënë RTKlive se Kica-Xhelili i është bashkuar LDK-së dhe kjo pritet të konfirmohet brenda pak kohësh.

Sipas të njëjtave burime, kjo çështje që po diskutohet kohët e fundit në media në fakt kishte nisur të flitej qysh prej muajsh në Kuvend.

Vetë lideri i LDK-së, Lumir Abdixhiku para pak ditësh e kishte cilësuar nder ta kishte Kica-Xhelilin në LDK si një nga deputetet më aktive siç e kishte cilësuar ai në një nga intervistat e tij mediale.

Ndërkohë, RTKlive merr vesh se Kryesia e LDK-së në krye me liderin, Lumir Abdixhiku pritet të mblidhet nga ora 16:00. Në këtë takim, pritet që kryesia të njoftohet dhe me këtë lëvizje të deputetes e cila do të kalojë nga LVV-Guxo në LDK.

Doarsa Kica Xhelili u zgjodh deputete e Kuvendit në zgjedhjet e fundit të jashtëzakonshme parlamentare.

Në garë hyri në listën e Vetëvendosjes, por si emër i propozuar atë kohë nga Lista Guxo e themeluar nga Vjosa Osmani, por që u tërhoq nga politika kur mori postin e presidentes së shtetit.

E me presidenten Osmani dhe ministren e Jashtme Gërvalla, ministri i Bujqësisë, Faton Peci që këtë post e mori si pjesë e Listës Guxo, ka shpërndarë një fotografi me këtë mbishkrim: “Kush synon tjetërsimin apo kontrabandimin e vullnetit të qytetarëve, i bashkohet atyre që janë pjesë e erës së përfunduar në politikë”.

Ndërkohë sot në ora 17 00 Subjekti i ri politik “Guxo” do të mbajë Kuvendin e Parë zgjedhor dhe konstituiv.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë