Fituan zgjedhjet lokale, por PDK dhe LDK nuk i duan zgjedhjet e parakohshme parlamentare

Dy partitë më të mëdha opozitare, Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës fituan numrin më të madh të komunave në zgjedhjet lokale në vend.

Fituan zgjedhjet lokale, por PDK dhe LDK nuk i duan zgjedhjet e parakohshme parlamentare

Këto dy parti fituan edhe komunat më të mëdha në vend siç janë: Prishtina, Prizreni, Peja, Mitrovica dhe Ferizaj.

Por, zyrtarë të këtyre partive po deklarojnë se nuk duan zgjedhje të parakohshme parlamentare.


Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku tha se nuk është koha për zgjedhje, duke shtuar se Qeverisë duhet t’i ipet edhe pak kohë dhe se nuk ka urgjencë për një proces të ri elektoral.

“Kërkesa për zgjedhjet e jashtëzakonshme janë mendim i deputetëve dhe nuk janë qëndrime zyrtare të PDK-së, pasi qytetarë më shumë ka nevojë për përkrahje se sa për zgjedhje. E kemi vetëm nja pako emergjente, e cila nuk është implementuar në tërësi”, ka thënë ajo për mediet.

Në këtë linjë është edhe deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, e cila konsideron se nuk duhet të shkohet në zgjedhje të parakohshme

“Kemi kritika për punën e kësaj Qeverie dhe mospërmbushjen e premtimeve por nuk besoj se duhet të shkohet në zgjedhje të jashtëzakonshme. Besoj se zgjedhjet e njëpasnjëshme e kanë dëmtuar këtë vend”, ka deklaruar Bajrami.

Partitë opozitare në shumicën e rasteve angazhohen që të rrezojnë qeverinë dhe të shkaktojnë një proces elektoral si mundësi për të ardhur deri të pushteti./IndeksOnline

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë