Bodrumi i Suharekës pjesë e listës së trashëgimisë kulturore në mbrojtje të përkohshme nga shteti

  • 04.11.2022
Bodrumi i Suharekës pjesë e listës së trashëgimisë kulturore në mbrojtje të përkohshme nga shteti

Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit ka njoftuar se është pasuruar lista e trashëgimisë kulturore në mbrojtje të përkohshme nga shteti.

MKRS ka bërë të ditur se në bazë të Ligjit Nr.02/L-088 për Trashëgimi Kulturore, në pajtueshmëri me Nenet 3 dhe 4, listës së trashëgimisë nën mbrojtje të përkohshme iu shtuan edhe 19 asete të reja, e ku është përfshirë edhe Bodrumi i vjetër i Verës në Suharekë dhe Kompleksi i Familjes Kodra në Çadrak të Suharekës, shkruan SuharekaOnline.

“Pasurohet lista e trashëgimisë kulturore në mbrojtje të përkohshme nga shteti


Në bazë të Ligjit Nr.02/L-088 për Trashëgimi Kulturore, në pajtueshmëri me Nenet 3 dhe 4, listës së trashëgimisë nën mbrojtje të përkohshme iu shtuan edhe 19 asete të reja.

Asetet të cilat janë marrë nën mbrojtje të përkohshme i takojnë trashëgimisë arkitekturore dhe asaj shpirtërore dhe janë këto:

• Kroi i fshatit në Istog

• Ndërtesa e ish Pallatit te Shtypit “Rilindja”- Salla e shtypshkronjës, Prishtinë

• Materniteti “Nënë Tereza”, Prishtinë

• Shtëpi Banimi – (Shtëpia e zjarrit) Hysë Popova, Podujevë

• Kulla e Hamit Berishes, Harilaq, Fushë Kosovë

• Shtëpia-Kullë e lsmet Xhemailit, Keçekollë, Prishtinë

• Xhamia e Vjetër, Orllan, Podujevë

• Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha”, Prizren

• Hani i familjes Zaimi, Prizren

• Bodrumi i Vjetër, Suharekë

• Kompleksi i Familjes Kodra, Çadrak, Suharekë

• Ndërtesa e Selisë sëPartive Politike, Mitrovicë

• Ndërtesa e Turist Kosovës, Mitrovicë

• Kulla e Shaban Lushtakut, Mitrovicë

• Xhamia në fshatin Abri, Skenderaj

• Xhamia ne fshatin Burojë, Skenderaj

• Mbathtorja e Agës Xhelë, Pogragjë, Gjilan

• Shkolla e vjetër në Kokaj, Gjilan

• Shtëpia e ldriz Feratit, Çelik, Gjilan

Gjithmonë në harmoni me Konventat ndërkombëtare, qëllimi i mbrojtjes së ndërtesës është definimi profesional i vlerave dhe rëndësisë që ka, si dhe transmetimi i tyre tek brezat e ardhshëm.” thuhet në njoftimin e ministrisë.

Rikujtojmë se ish-bodrumi i verës në Suharekë nuk ishte veç një ndërmarrje ekonomike prodhuese, ajo ishte shumë më shumë. Ajo ishte krenaria e këtij qyteti, ishte kulturë e Suharekës, ishte simboli e identiteti i saj.

Me 6 njësit tjera, Biraqi,Topliqani që merrej me vreshtari, Shiroka, Sopia dhe Gjinovci, 20 milionë kilogram rrush janë prodhuar brenda një viti, ndërsa kapacitetet deponuese kanë qenë 15 milionë litra verë.

Bodrumi i verës ishte nën ndërmarrjen NBI Suhareka e cila ishe themeluar si Kooperativa Bujqësore Suhareka në vitin 1965.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë