Bie bora e parë në Kosovë, zbardhen malet e Rugovës

Zakonisht stina e vjeshtës karakterizohet me reshje shiu, rënie të gjetheve e vranësira, por kësaj here stina e vjeshtës në vendin tonë na erdhi me reshje të borës.

23.09.2021 / Lajme

Bie bora e parë në Kosovë, zbardhen malet e Rugovës
Foto: Borë

Tashmë edhe zyrtarisht kemi hyrë në stinën e vjeshtës, ku si pasojë e temperaturave të ulëta në këto ditët e fundit kanë bërë që në disa vise kodrinore-malore të ketë reshje të borës.

Në disa rrjete sociale janë shpërndarë disa fotografi ku në Bajgorë veçse kanë filluar reshjet e borës, ndërkohë janë publikuar edhe disa fotografi që tregojnë se reshjet e borës kanë filluar edhe në Rugovë të Pejës.


Ndryshe, sipas Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK) ka njoftuar se sot në vendin tonë do të mbajë mot kryesisht i vranët, ndërsa ditëve në vazhdim dhe në fundjavë pritet të ketë kthjellime dhe më ngrohtë.

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *