Afër 10 mijë fluturime u realizuan në Aeroportin “Adem Jashari” gjatë vitit 2022

  • 04.02.2023
Afër 10 mijë fluturime u realizuan në Aeroportin “Adem Jashari” gjatë vitit 2022

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar Buletinin Tremujor për tremujorin e katërt (TM4) 2022.

Buletini tremujor (TM4 2022) është ndër botimet më të veçanta dhe gjithëpërfshirëse të Agjencisë së Statistikave të Kosovës. Në këtë publikim përmblidhen shumë të dhëna të rëndësishme statistikore, në seri të ndryshme kohore, që kanë të bëjnë me Kosovën.

Në këtë publikim ASK ka bërë të ditur numrin e fluturimeve dhe udhëtarëve në Aeroportin e Prishtinës, raporton SuharekaOnline.


Sipas të dhënave bëhet e ditur se gjatë vitit 2022 nga Aeroporti i Prishtinës janë realizuar gjithsej 9.950 fluturime, ndërsa numri i udhëtarëve që kanë hyrë dhe dalur nga ky aeroport gjatë vitit të kaluar është gjithsej 2.866.384.

Duke analizuar këto statistika figuron se numër më i madh i fluturimeve është realizuar gjatë muajit korrik ku janë regjistruar 1.287 fluturime dhe poashtu numë pothuajse i afër është regjistruar në muajin gusht (1.260) fluturime.

Ndërsa, numër më i vogël i fluturimeve është regjistruar në muajin maj, ku janë realizuar 507 fluturime.

Muaji/VitiFluturimet e
realizuara
Udhëtarët hyrësUdhëtarët dalësGjithsej
udhëtarë
Janar/ 202277369.680124.433194.113
Shkurt/202251979.19477.081156.275
Mars/202264497.52397.070194.593
Prill/2022931135.738125.371261.109
Maj/202250771.01563.941134.956
Qershor/2022928139.782120.374260.156
Korrik/20221.287221.375143.266364.641
Gusht/20221.260148.768221.985370.753
Shtator/2022876110.274142.752253.026
Tetor/2022769119.264124.339243.603
Nënto/202263991.544106.497198.041
Dhjetor/2022817134.042101.076235.118
TOTALI:9.9501.418.1991.448.1852.866.384
Burimi:ASK
N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë