Bizneset Vende Pune Ofertat

Ndryshimi i orës, kaos në orarin e trenave

Ndryshimi i orës, kaos në orarin e trenave

29.10.2023 Zvicër

Ndryshimi i orës shkaktoi konfuzion edhe në Hekurudhën Rhaetian mëngjesin e së dielës. Tabelat e nisjes në stacionet e trenit tregojnë data të pasakta.

Të gjitha oraret e nisjes janë dhënë “60 minuta më herët se trenat në të vërtetë lëvizin”, siç thuhet në faqen e ndërprerjes SBB, shkruan Blick.

Arsyeja e ndërprerjes ishin problemet e sistemit që ndodhën gjatë kalimit nga ora verore në atë dimërore të dielën mbrëma. Sipas SBB-së, preken vetëm stacionet RhB. Klientët tani duhet të ndjekin oraret klasike të letrës derisa të zgjidhet ndërprerja.

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale
“Koha dimërore”, nata një orë më e gjatë

“Koha dimërore”, nata një orë më e gjatë

Kosova kaloi natën nga e shtuna në të diele në kohën që zakonisht quhet “kohë dimërore”. Në orën 03:00, akrepat e orës u kthyen në orën 02:00. Prandaj nata ishte një orë më e gjatë.

Ky nuk është një ndryshim në “kohën e dimrit”, të treguar nga Instituti Federal i Metrologjisë (METAS). Duke ndryshuar orën në kasë, kthehemi në orën standarde. Sipas tij, duke i çuar orët një orë përpara në muajin mars kalojmë në orën e verës.

Ora standarde në Kosovë ka qenë koha e Evropës Qendrore për më shumë se 125 vjet. Konfederata futi orën verore në vitin 1981, duke ndjekur fqinjët e saj evropianë. Që nga viti 1996, të gjitha vendet e Bashkimit Evropian (BE) dhe Zvicra janë bashkuar në unison për të vendosur orët e tyre një orë përpara të dielën e fundit të marsit dhe një orë prapa të dielën e fundit të tetorit.

Kjo përputhshmëri është e motivuar kryesisht nga arsye ekonomike. Heqja e mundshme e ndryshimit sezonal të orës është bërë objekt diskutimi politik vitet e fundit, veçanërisht në BE. Por asnjë vendim nuk është marrë deri më tani, as në nivel të BE-së dhe as në shtete.

Të dielën nis llogaritja dimërore e kohës, akrepat kthehen një orë prapa

Të dielën nis llogaritja dimërore e kohës, akrepat kthehen një orë prapa

Llogaritja dimërore e kohës do të nisë më 29 tetor, në ora 03:00 të dielës së fundit të muajit tetor.

Kur ora të jetë 3:00 e ditës së dielë akrepat duhet të kthehen pas për një orë, pra në orën 02:00 dhe nga ky moment nisë llogaritja dimërore e kohës, që do të vazhdojë deri më 31 mars të vitit të ardhshëm, kur fillon llogaritja verore e kohës.

Akrepat do të kthehen përsëri për një orë prapa. Gjithmonë në natën ndërmjet të shtunës dhe të dielës fillon periudha e ndryshimit të orës, duke lëvizur akrepat para ose prapa për një orë.

Siç ka ndodhur çdo vit, në fundjavën e fundit të tetorit do të përfundojë ora verore, akrepat e së cilës do të kthehen 60 minuta prapa dhe zgjat deri në fundjavën e fundit të marsit.

Të dielën më 29 tetor në orën 03:00 akrepat kthehen 60 minuta pas duke na mundësuar atë ditë që të flemë një orë më shumë.

Ndryshimi i orës në kontinentin Evropian u vendos si ligj evropian në vitin 1981. Zhvendosja e akrepave në Evropën Perëndimore është vendosur në fillim të viteve ‘70-ta me shpjegimin se me këtë “zgjatet” dita, rritet produktiviteti, përmirësohet aftësimi i njerëzve dhe dita e punës bëhet më efikase.

BIK-u ka një njoftim të rëndësishëm për faljen e namazit

BIK-u ka një njoftim të rëndësishëm për faljen e namazit

Ora sonte do të ndryshohet për 60 minuta prapa, andaj rrjedhimisht edhe oraret e faljes së namazëve do të ndryshojnë.

Bashkësia Islame e Kosovës ka njoftuar për kohët e namazit për nesër dhe për muajin nëntor.

Ata kanë postuar takvimin zyrtar i Bashkësisë Islame të Kosovës.

Njoftimi i plotë:

Duke filluar nga mesnata e sotme bëhet ndërrimi i orës.
Ora sonte do të ndryshohet për 60 minuta prapa, andaj rrjedhimisht edhe oraret e faljes së namazëve do të ndryshojnë.
Për kohët e namazit për nesër dhe për muajin nëntor mund të informoheni nga takvimi zyrtar i Bashkësisë Islame të Kosovës:

Kohët e namazit për neser, e diele – 31.10.2021
Imsaku: 4:27
Lindja e Diellit: 6:02
Dreka: 11:24
Ikindia: 14:15
Akshami: 16:38
Jacia: 18:10

Aplikacioni zyrtar i takvimit;
https://play.google.com/store/apps/details…
Takvimi zyrtar dokument;
https://bislame.net/download/takvimi-2021-kohet-e-namazit

Fabrika e Mobileve "TE NASERI" Prodhim Zona Industriale, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
FURRA PIZZERIA KOSOVARJA2 Gastronomi Rr.Xhavit Syla Suharek,
Kosovë
Udhëto & Pusho Sh.p.k Tjera Rr. Brigada 123, Suharekë,
Kosovë
N.T.P NEON Tjera Xhavit Bajraktari (Rruga Tranzit),
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende23 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë