Zyrtare, Chelsea transferon Marc Cucurella nga Brighton & Hove Albion

  • 05.08.2022
Zyrtare, Chelsea transferon Marc Cucurella nga Brighton & Hove Albion

Marc Cucurella ka nënshkruar për Chelsean në një kontratë gjashtëvjeçare nga Brighton & Hove Albion.

Mbrojtësi i gjithanshëm arrin vetëm disa javë pas ditëlindjes së tij të 24-të pas një sezoni mbresëlënës debutues në Premier League me Pulëbardhat, kohë gjatë së cilës ai bëri 38 paraqitje në të gjitha garat dhe shënoi golin e tij të vetëm në ndeshjen e tyre të parafundit në shtëpi kundër Manchester United.


E tillë ishte natyra pozitive dhe e shpejtë e përshtatjes së tij në futbollin anglez, duke luajtur në një sërë rolesh në krahun e majtë, duke përfshirë mbrojtësin e krahut, mbrojtësin e krahut dhe qendërmbrojtësin, Cucurella u votua si lojtari i sezonit nga të dy mbështetësit e Brighton. dhe shokët e skuadrës.

Në veçanti, paraqitjet e tij me energji të lartë, goditjet e vështira dhe plaçkitjet nga krahu tërhoqën vëmendjen, ndërsa këmbët e tij me dy këmbë dhe siguria në top ishin tiparet kryesore në qasjen e bazuar në zotërimin e Brighton-it, pasi ato siguruan një përfundim më të mirë ndonjëherë në top. i nënti. Vetëm tre lojtarë regjistruan më shumë se 93 goditjet e tij në Premier League sezonin e kaluar.

Me nënshkrimin për Chelsean, Cucurella tha: “Jam vërtet i lumtur. Është një mundësi e madhe për mua që t’i bashkohem një prej klubeve më të mira në botë dhe do të punoj shumë që të jem i lumtur këtu dhe të ndihmoj skuadrën”.

Kryetari i Chelsea, Todd Boehly tha: “Marc është një mbrojtës elitar me cilësi të dëshmuar në Premier League dhe ai forcon më tej skuadrën tonë duke shkuar në sezonin e ri. Ne vazhdojmë të punojmë brenda dhe jashtë fushës dhe jemi të kënaqur që Marc do të jetë pjesë e së tashmes dhe së ardhmes në Chelsea”.

Behdad Eghbali dhe José E. Feliciano, pronarë bashkëkontrollues, thanë: “Ne jemi shumë të emocionuar që sjellim Marc në Chelsea dhe ai është një tjetër pjesë kyçe e ndërtimit të skuadrës sonë ndërsa hyjmë në sezonin e ri. Ne të gjithë mezi presim të fillojmë në fushë tani, dhe Marc vetëm e shton atë ndjenjë. Ne e mirëpresim atë në klub!’

Para kalimit të tij në Bregun e Jugut, edukimi futbollistik i katalanasit erdhi në vendlindjen e tij, Spanjën, ku ai përparoi në radhët e Espanyol përpara se të bashkohej me Barcelonën në moshën 14-vjeçare.

Ai luajti tre sezone të plota në La Liga, fillimisht në huazim te Eibar dhe Getafe, përpara se t’i bashkohej kësaj të fundit në mënyrë të përhershme në verën e vitit 2020. Pjesa më e madhe e kohës së tij në Spanjë e kaloi duke luajtur si mesfushor i majtë përpara mbrojtjes së tij. Loja u zhvillua nën Graham Potter në Stadiumin Amex.

Spanjolli bëri debutimin e tij ndërkombëtar verën e kaluar, paraqitjen e tij të vetme për La Roja deri më sot, dhe mori një medalje argjendi në Lojërat Olimpike të Tokios muajin e ardhshëm me ekipin U23.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë