Sonte finalja e FA Cup, Chelsea – Leicester City, formacionet e mundshme

Sonte finalja e FA Cup, Chelsea – Leicester City, formacionet e mundshme
Çlirim Gashi

15.05.2021 / Sport

Chelsea dhe Leicester City do të përballen në kuadër të finales të kompeticionit FA Cup.

Kjo ndeshje finale është paraparë të zhvillohet sonte me fillim prej orës 18:15 në stadiumin “Wembley Stadium”.

Kjo do të jetë finalja e 140-të të Kupës së FA, me Chelsea dhe Leicester duke u bërë çiftimi i 117-të i ndryshëm në vitrinën e konkursit. Shkatërrimi 6-0 i Manchester City dhe Watford në 2019 ishte hera e fundit që dy palët u takuan në finale për herë të parë.

Finalja e FA Cup të këtij sezoni do të zhvillohen para fundit të sezonit të Premier League. Hera e fundit që kjo ndodhi u kthye në 2012-13, kur Wigan mundi Manchester City 1-0 për të ngritur trofeun.

Chelsea do të paraqitet në finalen e tyre të 15-të të FA Cup, me vetëm Arsenalin (21) dhe Manchester United (20) që arrijnë në vitrinë e garës në më shumë raste. Në të vërtetë, vetëm Topçinjtë (14) dhe Djajtë e Kuq (12) e kanë fituar trofeun në më shumë raste se Chelsea (8).

Kur kanë mbetur edhe disa orë deri në fillimin e takimit janë bërë publike formacionet e mundshme të të dy klubeve angleze.

Formacionet e mundshme

Chelsea (3-4-2-1): Arrizabalaga; Christensen, Silva, Rudiger; Azpilicueta, Jorginho, Kante, Chilwell; Werner, Mount; Havertz

Trajner: Thomas Tuchel

Leicester City (3-4-1-2): Schmeichel; Fofana, Evans, Soyuncu; Pereira, Ndidi, Tielemans, Castagne; Maddison; Iheanacho, Vardy

Trajner: Brendan Rodgers

RAPORTO