Rashford kritikohet për qëndrimin në ndeshjen e FA Cup të Manchester United

11.01.2022

Pavarësisht se fitoi 1-0 në Old Trafford për të siguruar kualifikimin në raundin e katërt të FA Cup, Manchester United luftoi kundër një Aston Villa superiore, me Marcus Rashford që u kritikua për paraqitjen e tij të hënën në mbrëmje. Pasi shënoi tre gola në katër ndeshje pas kthimit të tij nga një dëmtim në […]

Rashford kritikohet për qëndrimin në ndeshjen e FA Cup të Manchester United Foto: Ilustrim

Pasi shënoi tre gola në katër ndeshje pas kthimit të tij nga një dëmtim në tetor, Rashford nuk ka arritur të gjejë rrjetën në 11 ndeshjet e tij të fundit në të gjitha garat.

Rashford u kritikua pasi dështoi të bënte ndonjë ndikim në ndeshjen kundër Villa, përpara se të nënshtrohej nga Ralf Rangnick me katër minuta para.

“Marcus Rashford, më vjen keq, duke tundur krahët, por nëse vazhdoni ta lëshoni topin kështu, atëherë është vetëm çështje kohe para se të largoheni nga kjo fushë futbolli”, tha eksperti i talkSPORT, Micky Grey pas ndeshjes.

“Kjo ka ndodhur shumë herë këtë sezon. Gjuha e trupit të tij është absolutisht tronditëse për momentin, jo vetëm nga ai, por nga shumë lojtarë të Manchester United. Performanca e tyre në këtë pjesë të dytë ka qenë absolutisht e tmerrshme.”

Rangnick mbështeti lojtarin e tij

I pyetur pse Rashford po lufton për të rizbuluar formën e tij, trajneri i Manchester United mbrojti lojtarin e tij dhe vlerësoi shkallën e punës dhe qëndrimin e anglezit në stërvitje.

“Unë mendoj se [Rashford] po përpiqet shumë,” u përgjigj Rangnick pas duelit.

“Në stërvitje ai po ecën mirë në dy ditët e fundit, prandaj me të drejtë ishte në 11-shen startuese.

“Mendoj se në pjesën e parë e gjetëm mjaft shpesh, por gjithashtu u përpoqëm ta futnim në fushë.

“Në pjesën e dytë nuk ndodhte aq shpesh dhe kjo është arsyeja pse në fund të lojës vendosa të bëja dy ndryshime me Anthony Elanga dhe Jesse Lingard.

“Ishte shumë e rëndësishme të kalojmë në raundin tjetër.

“Sigurisht që do të ishte mirë për Marcus nëse ai mund të shënonte një gol, por për sa kohë që ai po përpiqet dhe për sa kohë që stërvitet mirë, atëherë nuk shoh aq shumë problem”.