Bizneset Vende Pune Ofertat

Mesfushori shqiptar, në rrugë drejt Interit

Mesfushori shqiptar, në rrugë drejt Interit

09.11.2023 Sport

Mesfushori i Leçes, Ylber Ramadani, konfirmoi se ai ka zhvilluar bisedime me drejtorin e Interit, Piero Ausilio.

27-vjeçari mbërriti në skuadrën italiane këtë verë nga Aberdeen, në një marrëveshje me vlerë vetëm 1.2 milionë euro. Ai nënshkroi një kontratë trevjeçare me një opsion për të katërtin.

Ramadani ka lënë përshtypje në muajt e parë të aventurës së tij në Itali, duke luajtur mbi 1100 minuta në 13 ndeshje në Serie A dhe Coppa Italia. Deri më tani, ai ka dëshmuar aftësitë e tij si një mesfushor i fortë mbrojtës, shkruan Kosovapress.

“Ai ishte në Tiranë, takova Ausilion dhe qëndruam gjatë duke biseduar. Për mua është një motiv shumë i madh, nuk mund të ndaloj së punuari për të shkuar te Interi”, tha Ramadani.

Mesfushori shqiptar foli më pas për idenë për të luajtur me bashkatdhetarin e tij, Kristjan Asllani.

“Unë përshtatem shumë shpejt. Asllani është më teknik se unë, por unë bëj gjëra të tjera. Mund të luaj me një ose dy mesfushorë qendrorë, nuk ka problem”, theksoi ai.

Interi është në kërkim të Scudetto-s këtë sezon dhe mund të kërkojë të forcojë mesfushën e tyre në afatin kalimtar të janarit me një opsion me kosto të ulët.

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale
Xavi: Liga e Kampionëve është mizore ndaj Barcelonës, tani është e vështirë dhe e komplikuar

Xavi: Liga e Kampionëve është mizore ndaj Barcelonës, tani është e vështirë dhe e komplikuar

Barcelona është në prag të eliminimit nga Liga e Kampionëve, nëse Interi fiton ndaj Plzenit në ndeshjen e ardhshme.

Xavi ka pranuar se Barcelona ka bërë shumë gabime në Champions League, dhe jo vetëm në barazimin ndaj Interit në Camp Nou.

Trajneri pranoi se gjërat tashmë janë shumë të vështira dhe të komplikuara për sa i përket Champions League dhe tani është i fokusuar që ta kthejë faqen sa më shpejt.

Pavarësisht rezultatit të Barcelonës kundër Bayern Munichut në ndeshjen e radhës të Ligës së Kampionëve, Interi do të kalojë në kurriz të Blaugranëve nëse mposht Viktoria Plzen.

“Kjo Champions League është mizore ndaj nesh”, tha Xavi për shtypin pas ndeshjes kundër Interit.

“Ne dhamë shumë në pjesën e dytë, pjesa e parë ishte e shkëlqyer. Goli i tyre i parë ishte një gabim i qartë i mbrojtjes, i dyti gjithashtu. Gabimi i golit të parë na bëri të ndahemi mendërisht, goli i dytë nuk mund të ndodhë në nivelin elitar. Ka qenë mizore që nga Mynihu, pastaj Milani dhe sot. Por ka të bëjë me fitoren, të mos pranosh dhe të mbrohesh mirë, jo vetëm të sulmosh”, tha ai.

“[Kalifikimi në raundin eliminator] nuk varet nga ne. Situata është shumë e vështirë. Nëse nuk mund ta mposhtni Interin në shtëpi, nuk e meritoni të qëndroni në garë, edhe pse ne kemi një shans të vogël. Kemi pak shpresë, por është e vështirë”, tha Xavi.

Xavi u fokusua sërish te gabimet në ndeshjen ndaj Interit, të cilat në fund i kushtuan skuadrës së tij, por edhe gabimet e bëra në ndeshjet e mëparshme, duke e vështirësuar edhe më shumë situatën e Barcelonës.

“Futbolli është një lojë gabimesh dhe gjithmonë duhet t’i minimizoni ato,” vazhdoi Xavi.

“Nuk u mbrojtëm mirë. Intensiteti ishte i shkëlqyer në pjesën e parë, por nuk e mbajtëm atë.

“Gabimet janë të kushtueshme në Champions League. Gabimet në mbrojtje na kushtojnë lojën.

“Ne dhamë gjithçka, por këto gabime janë të kushtueshme. Nuk mund të përballosh të falesh.

“Në Mynih ishte efikasitet, në Milano kishte rrethana të tjera dhe sot kishte gabime në mbrojtje”.

El Clasico me Real Madridin

E ardhmja e Barcelonës është një udhëtim në Estadio Santiago Bernabeu për t’u përballur me Real Madridin në La Liga.

“[Barazimi me Interin] është një goditje shumë e rëndë, ishte mizore”, tha Xavi.

“Tani duhet të mendojmë për Real Madridin dhe El Clasico. Ne duhet të rikuperohemi nesër dhe të përpiqemi të mposhtim Real Madridin në Bernabeu të dielën.

“Kanë mbetur gara të tjera, ne duhet ta vendosim Ligën e Kampionëve në njërën anë dhe të fokusohemi në La Liga, ku duam të qëndrojmë në krye”.

Derbi Milan – Inter, formacionet e mundshme, analizë, statistika dhe parashikim

Derbi Milan – Inter, formacionet e mundshme, analizë, statistika dhe parashikim

Seria A po nxehet këtë fundjavë pasi skuadrat e Milanit mbyllin forcat ndërsa Lazio përballet me Napolin në Romë.

Gjashtë nga shtatë më të mirët aktualë të ligës mbeten të pamposhtur, me Romën e Jose Mourinho-s që përballet me Udinese dhe liderët e ligës Atalanta që udhëtojnë drejt Monzas.

Derbi i javës zhvillohet mes AC Milan dhe Inter Milan.

Derby della Madonnina i parë është këtu pasi dy më të mirat e sezonit të kaluar shkojnë ballë për ballë në San Siro.

AC Milan ende nuk ka humbur në sezonin e ri, pasi ata nisin mbrojtjen e tyre të parë të titullit që nga viti 2011, por ata kanë barazuar dy nga katër ndeshjet e tyre fillestare.

Interi ka pësuar humbje tashmë në 2022-2023 – një fenomen që ka ndodhur vetëm katër herë në ligë sezonin e kaluar.

Takimi i fundit mes këtyre dy gjigantëve përfundoi me gëzim për mysafirët, me Interin që kalonte në finalen e Kupës së Italisë ku do të vazhdonte të ngrinte trofeun për herë të tetë.

Në Serie A, ishte Milani ai që doli fitues në shkurt dhe ata do të kërkojnë të fitojnë ndeshje të njëpasnjëshme në ligë kundër rivalëve të tyre për herë të parë që nga viti 2011.

Lautaro Martinez ka qenë i përfshirë në një gol në secilën nga katër paraqitjet e tij të para në ligë deri më tani këtë sezon dhe do të kërkojë ta bëjë atë pesë kundër skuadrës së Stefano Piolit.

Analizë

AC Milan

Stefano Pioli thuhet se do të zgjedhë të njëjtin formacion fillestar që luajti kundër Bolonjës fundjavën e kaluar.

Në këtë ndeshje pritet të mungojë Rade Krunic për shkak të lëndimit, si dhe Ante Rebic e Alessandro Florenzi.

Inter

Henrikh Mkhitaryan është rikuperuar plotësisht dhe do të jetë në garë për një vend në mesfushë.

Ndërkaq, te skuadra e Interit do të mungojë Romelu Lukaku, si shkak i lëndimit.

Statistika

Ka pasur mbi 2.5 gola të shënuar në 11 ndeshjet e fundit të Interit (Seria A).

AC Milan është i pamposhtur në 20 ndeshjet e fundit (Seria A).

Ka pasur nën 2.5 gola të shënuar në 9 nga 10 ndeshjet e fundit të AC Milan në shtëpi (Seria A).

AC Milan ka mbajtur portën e pastër në 6 nga 7 ndeshjet e fundit në shtëpi (Seria A).

Interi ka fituar 7 nga 8 ndeshjet e fundit (Seria A).

Interi ka mbajtur portën e pastër në 5 nga 7 ndeshjet e fundit jashtë fushe kundër AC Milan në të gjitha garat.

Interi ka shënuar të paktën 2 gola në 7 nga 8 ndeshjet e fundit (Seria A).

Interi është i pamposhtur në 8 ndeshjet e fundit jashtë fushe kundër AC Milan në të gjitha garat.

AC Milan ka shënuar të paktën 2 gola në 3 ndeshjet e fundit në shtëpi (Seria A).

Formacionet e mundshme

AC Milan (4-2-3-1): Maignan; Hernandez, Tomori, Kalulu, Calabria; Bennacer, Tonali; Leao, Ketelaere, Messias; Giroud.

Inter (3-5-2): Handanovic; Bastoni, Vrij, Skriniar; Dimarco, Çalhanoglu, Brozovic, Barella, Dumfries; Martinez, Dzeko.

Parashikim

Penalltia e Mike Maignan kundër Domenico Berardi i dha AC Milan një pikë të vlefshme në një paraqitje mjaft dërrmuese kundër Sassuolos.

Interi mundi me lehtësi Cremonese në mesjavë, por mungesa e Romelu Lukakut ka të ngjarë t’i dëmtojë ata kur të përballen me rivalët e tyre vendas në derbin e së shtunës.

AC Milan 1 – 1 Inter

‘Jam shumë i lumtur!’ – Lukaku mbërrin në Milano për të përfunduar lëvizjen në Inter

‘Jam shumë i lumtur!’ – Lukaku mbërrin në Milano për të përfunduar lëvizjen në Inter

Sulmuesi belg do të kthehet në San Siro pas një sezoni të mjerueshëm 2021-22 në Stamford Bridge.

I dështuari i Chelseat, Romelu Lukaku ka zbarkuar në Milano për të përfunduar transferimin e tij të huazimit prej 8 milionë eurosh në Inter.

Lukaku ri-nënshkrua për Chelsean në një marrëveshje rekord prej 98 milionë £ (120 milionë dollarë) pasi e largoi Interin në titullin e Serie A në 2020-21, por nuk arriti të arrijë të njëjtat lartësi në sezonin e tij të parë në Stamford Bridge.

29-vjeçari ka kërkuar një rikthim në San Siro si rezultat dhe, me një marrëveshje midis dy klubeve tashmë në fuqi, ai do të zbulohet edhe një herë si lojtar i Nerazzurrëve.

Lukaku mbërrin në Milano

Në orët e para të së mërkurës, 28 qershor, Lukaku u ul në aeroportin Linate në Milano me shoqëruesit e tij.

Reprezentuesi belg do t’i nënshtrohet testeve mjekësore përpara se të nënshkruajë me Interin si huazim për kohëzgjatjen e sezonit 2022-2023.

Lukaku u tha gazetarëve pas mbërritjes së tij në Itali: “Jam shumë i lumtur!”

Rikthimi zhgënjyes i Lukakut te Chelsea

Lukaku arriti të shënonte vetëm 15 gola në 44 paraqitje në të gjitha garat për Chelsean në sezonin 2021-22, pasi ai luftoi për të mbajtur një vend të rregullt në formacionin fillestar të Thomas Tuchel.

Frontmeni me përvojë i ndihmoi Blutë të fitonin Kupën e Botës për Klube FIFA, por gjithashtu arriti të largojë tifozët në një intervistë të diskutueshme për mediat italiane dhjetorin e kaluar, në të cilën ai shprehu keqardhjen për largimin nga Interi.

Chelsea ka vendosur të shkarkojë Lukakun teksa ata fillojnë epokën e tyre të re nën pronësinë e Todd Boehly, por Interi nuk ka një mundësi për ta blerë atë plotësisht verën e ardhshme.

Hallka Marketing Agency Marketing / Web Rr. Brigada 123, 23000 Suharekë,
Kosovë
Prime Led Sh.p.k Marketing / Web Brigada.123,
Kosovë
ISEFERI SH.P.K. Prodhim Zona Industriale-Shirokë, 23000 Suharekë,
Kosovë
Laboratori RIOLAB Mjekësi Rr.Luigj Gurakuqi, 23000 Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende25 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë