Juventusi largohet zyrtarisht nga Superliga Evropiane

14.07.2023

Juventusi ka njoftuar zyrtarisht se po largohet nga projekti i Superligës Evropiane, duke lënë të vetëm Real Madridin dhe Barcelonën, në një gjest vullneti të mirë ndaj UEFA-s. Kjo kishte qenë në ajër që nga një deklaratë e bërë më 6 qershor, kur skuadra e Serie A konfirmoi tashmë se po hynte në një periudhë […]

Juventusi largohet zyrtarisht nga Superliga Evropiane Foto: Ilustrim

Juventusi ka njoftuar zyrtarisht se po largohet nga projekti i Superligës Evropiane, duke lënë të vetëm Real Madridin dhe Barcelonën, në një gjest vullneti të mirë ndaj UEFA-s.

Kjo kishte qenë në ajër që nga një deklaratë e bërë më 6 qershor, kur skuadra e Serie A konfirmoi tashmë se po hynte në një periudhë diskutimi me Real Madridin dhe Barcelonën për të vlerësuar largimin e tyre.

Një tjetër njoftim për shtyp u dha mbrëmjen e së enjtes që konfirmoi se Juventusi ka ‘filluar procedurën për t’u larguar’ nga projekti i Superligës Evropiane.

Kjo shënon fundin e epokës së Andrea Agnelli, pasi ish-presidenti kishte qenë forca shtytëse e planeve të Superligës, të cilat u lindën praktikisht nga hiçi në UEFA, FIFA dhe në shumë raste nga trajnerët dhe lojtarët e klubeve të përfshira.

I gjithë projekti u rrëzua brenda 72 orëve kur të gjithë, përveç Juventusit, Real Madridit dhe Barcelonës e braktisën atë dhe nënshkruan një premtim për besnikëri ndaj UEFA-s.

Që atëherë, Agnelli ka dhënë dorëheqjen si President i Juventusit pas një skandali të fitimeve kapitale që e pa klubin t’i largohen 10 pikë në Serie A dhe ndoshta do të pranojë një marrëveshje me UEFA-n për t’u përjashtuar nga Liga e Konferencave këtë sezon për shkak të shkeljeve të Fair Play Financiarit.

Largimi i Agnellit dhe marrja e drejtimit nga kushëriri i tij John Elkann i lejon Juventusit të afrohet më shumë me UEFA-n dhe ta lërë atë periudhë pas tyre, kështu që largimi nga Superliga Evropiane shihet si një gjest vullneti i mirë ndaj trupit evropian të futbollit.

“I referohemi komunikimit tonë të mëparshëm të datës 6 qershor 2023, në bazë të të cilit Juventus njoftoi fillimin e një periudhe diskutimesh me Real Madridin dhe Barcelonën, ​​klubet që nuk e kanë shpallur deri më tani synimin e tyre për të dalë nga projekti i Superligës, në lidhje me Juventusin. Propozoi vendimin për të dalë nga projekti në fjalë”.

“Pas diskutimeve të tilla, dhe duke pasur parasysh mospërputhjet ekzistuese në interpretimin e kushteve kontraktuale përkatëse të zbatueshme për Projektin e Superligës, Juventus konfirmon se ka nisur procedurën për t’u larguar prej tij, por gjithashtu pranon se, sipas kushteve kontraktuale në fuqi, dalja do të përfundojë dhe do të jetë efektive vetëm nëse autorizohet më parë nga Real Madrid, FC Barcelona dhe klubet e mbetura të përfshira në Projektin e Superligës”, thuhet në deklaratë.