Uji në mëngjes, plot përfitime shëndetësore

05.09.2020

Të pini ujë 7-8 gota në ditë është shumë e rëndësishme për organizmin dhe ndikon mirë në shëndetin tuaj. Uji është i domosdoshëm për njeriun por janë disa përfitime shëndetësorë të caktuara nëse uji pihet në mëngjes në barkun bosh. Ndihmon në largimin e toksinave nga trupi Kur pini ujë, kjo natyrisht nxit lëvizje në […]

Uji në mëngjes, plot përfitime shëndetësore Foto: Ilustrim

Të pini ujë 7-8 gota në ditë është shumë e rëndësishme për organizmin dhe ndikon mirë në shëndetin tuaj.

Uji është i domosdoshëm për njeriun por janë disa përfitime shëndetësorë të caktuara nëse uji pihet në mëngjes në barkun bosh.

Ndihmon në largimin e toksinave nga trupi

Kur pini ujë, kjo natyrisht nxit lëvizje në zorrën tuaj. Natën, riparimet trupit juaj vetëriparohet dhe dëbon gjithë toksinat nga trupi. Kur ju pini ujë me stomak bosh në mëngjes, ju do të nxirrni këto toksina të dëmshme, duke e lënë trupin të freskët dhe të shëndetshëm. Pirja me bollëk e ujit mund të ndihmojë në rritjen e prodhimit të qelizave të muskujve dhe qelizave të reja të gjakut.

Përmirëson metabolizmin

Pirja e ujit me stomak bosh mund të rrisë normën tuaj metabolike me të paktën 24%. Është shumë e rëndësishme për ata njerëz që janë në një dietë të rreptë. Një rritje e normës metabolike do të thotë një sistem i përmirësuar i tretjes së ushqimit. Ju do të jeni në gjendje të ndiqni rutinën e dietës suaj më kollaj, në qoftë se ushqimi ju tretet shpejtë. Pirja e ujit menjëherë pas zgjimit pastron zorrën e trashë, duke e bërë më të lehtë për të absorbuar ushqyesit.

Forcon humbjen e shëndetshme të peshës

Kur pini ujë në mëngjes me stomakun bosh, do të nxirrni gjithë toksinat dhe kjo do t’ju përmirësojë sistemin tretës. Do të ndiheni më pak të uritur dhe dëshira për të ngrënë do ju reduktohet. Kjo gjë do të parandalojë shtimin e peshës që shkaktohet prej të ngrënit të tepruar.

Zbut urthin dhe mostretjen

Mostretja shkaktohet prej rritjes së aciditetit në stomak. Ju vuani nga urthi kur acidi bën refluks në ezofag. Kur pini ujë me stomakun bosh, këta acide shtyhen poshtë dhe hollohen, gjë që zgjidh problemin.

Përmirëson çehren dhe shkëlqimin e lëkurës

Dehidratimi shkakton rudha të parakohshme dhe pore të thella në lëkurë. Eshtë zbuluar në një studim që pirja e 500 ml ujë me stomak bosh rrit prurjen e gjakut në lëkurë dhe e bën lëkurën të shkëlqejë. Gjithashtu, pirja e sasive më të mëdha të ujit gjatë ditës do të thotë që trupi juaj po çliron toksina, gjë që e bën lëkurën më të shkëlqyeshme.

Nxit flokët e hollë, të butë e të shëndetshëm

Dehidratimi mund të ketë një ndikim serioz në rritjen e flokëve tuaj. Pirja e shumë uji ushqen flokët tuaj nga brenda jashtë. Uji përbën pothuajse ¼ e peshës së një floku. Një prurje e pamjaftueshme e ujit mund të shkaktojë flokë të brishtë. Ju duhet të pini më shumë ujë çdo ditë, por uji i pirë me një stomak bosh mund të përmirësojë cilësinë e flokëve tuaj në një masë më të madhe.

Parandalon gurët në veshka dhe infeksionet e fshikëzës

Pirja e ujit menjëherë pas zgjimit është e rëndësishme për parandalimin e gurëve në veshja dhe infeksioneve të fshikëzës. Eshtë fakt që pirja e ujit me stomak bosh hollon acidet që shkaktojnë gurët në veshka. Sa më shumë ujë që pini, aq më shumë do të mbroheni nga lloje të ndryshme të infeksioneve të fshikëzës urinare.

Forcon sistemin imunitar

Pirja e ujit me stomak bosh ndihmon në ekuilibrimin e sistemit limfatik, që shkakton rritje të niveleve të imunitetit. Një sistem i fortë imunitar do ju mbajë të sigurtë nga lloje të ndryshme sëmundjesh, dhe do të bëjë që të mos sëmureni shpesh.

Si shihet, ka shumë dobi nga pirja e ujit me stomakun bosh menjëherë mbasi zgjoheni në mëngjes. Nuk ka dyshim që është mënyra më e lehtë për të bërë një ndryshim pozitiv për stilin tuaj të jetesës, pa shpenzuar para.