Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Si të dalloni shenjat paralajmëruese të sëmundjeve të gjakut

29.01.2021 / Shëndeti

Si të dalloni shenjat paralajmëruese të sëmundjeve të gjakut
Foto: Destruction of leukaemia cell, conceptual image. 3D illustration which can be used to illustrate blood cancer treatment

Leukemia është një lloj kanceri që prek qelizat e bardha të gjakut.

Qelizat e bardha janë mburoja e organizmit kundër çdo infeksioni apo sëmundjeje.

Personat që vuajnë nga leukemia, preken dhe nga shumë sëmundje të tjera.

Por cilat janë simptomat e kësaj sëmundje serioze, dhe si t’i evidentoni ato?


Vini Re Nëse Keni Simptoma Si Të Gripit

Këto shenja do të përfshijnë temperaturën e lartë, plogështija dhe të dridhura. Nëse këto simptoma largohen pas disa ditës dhe ju ndiheni plot energji, atëherë ka qenë thjesht një virozë.

Kini kujdes nëse simpotma si këto mëposhtë zgjasin për javë të tëra:

Gjakderdhje nga hunda, rënie e pashpjegueshme nga pesha, nxiheni shpejt, lodhje kronike, djerësitje e shoeshtë, ngërçe dhe Mishra dhëmbësh të dëmtuar e që gjakosen.

Kini Kujdes Me Nivelin e Lodhjes

Zakonisht një nga shenjat e para të leukemisë është pikërisht lodhja kronike. Duke qenë se sistemi imunitarë po pëson goditje, trupi fillon dhe të reflektojë pasojat.

Nëse keni pak energji apo lodheni shumë shpejtë, këto mund të jenë faktorë shoqërues të lodhjes kronike.

Mund të ndjeni këputje të gjymtyrëve, edhe nëse jeni duke ndjekur rutinën tuaj të përditshme.

Vëzhgoni Peshën Tuaj

Humbja e disa kilogramëve është diçka që të gjithë synojmë, ama kur pësoni rënie të pashpjegueshme nga pesha arsyeja është më serioze.

Nëse shikoni që keni humbur peshë edhe nëse nuk keni ndryshuar asgjë në ditën tuaj është e mira që të konsultoheni me mjekun tuaj.

A Nxiheni Shpejt?

Personat që vuajnë nga leukemia kanë tendencën të nxihen dhe t’u shërohen më ngadalë plagët. Diçka e tillë lidhet me nivelin e ulët të rruazave të bardha në gjak.

Prandaj mjekët këshillojnë që të tregoni kujdes kur ju shfaqen të nxira në trup, dhe për sa kohë ju mbyllen plagët, pasi janë të dhëna të rëndësishme.

Njolla të kuqe në lëkurë

Nëse vini re se ju shfaqen njolla të kuqe të vogla, njësoj si aknet apo skuqjet e lëkurës kur keni kryer aktivitet fizik, duhet të kërkoni konsultim me mjekun.

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *