Bizneset Vende Pune Ofertat

Lista e ushqimeve jo të mira për ta nisur ditën, mos i hani për mëngjes

Lista e ushqimeve jo të mira për ta nisur ditën, mos i hani për mëngjes

04.09.2023 Shëndeti

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Rëndësia e mëngjesit ka qenë prej kohësh e njohur për të gjithë, por është gjithashtu shumë e rëndësishme se cilat ushqime i zgjidhni për ta nisur ditën.

Mëngjesi i ekuilibruar është i rëndësishëm për shëndetin tuaj. Ushqimi i duhur i mëngjesit mund t’i sigurojë trupit lëndë ushqyese, vitamina dhe minerale të dobishme për t’ju ndihmuar ta filloni ditën në mënyrën më të mirë të mundshme.

Shumë ushqime të popullarizuara që gjenden në shumë meny të mëngjesit nuk kanë lëndë ushqyese të rëndësishme dhe mund të na lënë të ndihemi të uritur shumë përpara vaktit tonë të ardhshëm.

Gjithashtu, ushqimet e popullarizuara përmbajnë një përqindje të lartë të sheqernave, yndyrave dhe natriumit të shtuar, të cilat mund të na bëjnë të ndihemi të plogësht. Ato rritin rrezikun e disa sëmundjeve kronike, duke përfshirë diabetin e tipit 2, sëmundjet kardiovaskulare dhe disa lloje kanceri.

Ushqimi më i keq, të cilin mund ta zgjidhni për ta filluar ditën, është i ulët në fibra, i lartë në sheqerna të shtuar dhe yndyra të ngopura. Ndër zgjedhjet më të këqija janë drithërat e njohura të mëngjesit me sheqer, jogurtët e frutave me aromë dhe mueslit që janë të pasura me sheqer, si dhe produktet e miellit të rafinuar, si buka e bardhë, petullat dhe biskotat.

Domethënë, të gjitha llojet e drithërave të ëmbla, si dhe pijet e ëmbla, janë gjithashtu të mbushura me sheqerna, të cilat shndërrohen në kalori shumë më shpejt se ushqimi i shëndetshëm. Kjo mund të çojë në efekte negative shëndetësore. 

Hallka Marketing Agency Marketing / Web Rr. Brigada 123, 23000 Suharekë,
Kosovë
Theranda Basket OJQ Sport Rr Brigada 123,
Kosovë
Kompania e pastrimit JOKER Tjera Suharekë,
Kosovë
Luli Market Tjera Rr. Mbreti Agron, Gjinoc,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende97 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë