Bizneset Vende Pune Ofertat

Kripa është një nga “vdekjet e bardha”: Mos e teproni dhe me çfarë mund ta zëvendësoni

Kripa është një nga “vdekjet e bardha”: Mos e teproni dhe me çfarë mund ta zëvendësoni

27.05.2023 Shëndeti

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Kripa duhet përdorur me masë dhe me kujdes, dhe ata me tension të lartë të gjakut ose probleme me veshkat duhet ta eliminojnë atë ose ta reduktojnë në mënyrë drastike në dietën e tyre.

A është vërtet e nevojshme

Kripa gjendet pothuajse në të gjitha ushqimet dhe mbështetësit e një diete të shëndetshme propagandojnë heqjen dorë nga shtimi i kripës në vakte jo vetëm gjatë dietave, por edhe në baza ditore.

A mund të zëvendësohet kripa dhe si ndikon ajo në shëndetin e njerëzve?

A është vërtet e dëmshme

Së pari, jo e gjithë kripa është e dëmshme. Kripa është e dëmshme sepse përftohet nga përpunimi kimik i kripës së detit, e cila është klorur natriumi i pastër. Një kripë e tillë konsiderohet shumë agresive për trupin, ndaj është më mirë të mos e konsumoni fare. Sa i përket kripës natyrale (detit apo Himalajeve), ajo është e pasur me minerale dhe hekur dhe nuk është e dëmshme në sasi të arsyeshme. Kripa e tepërt mund të grumbullohet në veshka, të mbajë lëngjet në trup dhe të rrisë presionin e gjakut, gjë që shkakton shumë probleme të tjera.

Çfarë lloj zëvendësuesish ka

Kripërat e përpunuara kimikisht dhe kripa natyrale. Ka shumë lloje natyrale të kripës. Në varësi të rajonit, kripa, ashtu si rrushi, ka shijen dhe mineralizimin e vet. Shija e kripës është ende shumë e varur nga forma e kristalit, kështu që në disa dyqane mund të gjeni shumë erëza dhe kripëra gurmanësh – dhe e gjithë kjo është krejtësisht e natyrshme. Një nga llojet më të zakonshme është kripa e Himalajeve rozë dhe e zezë. Lloji i kripës varet nga minerali.

Nëse dëshironi të hiqni dorë nga përdorimi i kripës ose duhet ta kufizoni seriozisht atë për arsye mjekësore, mund ta zëvendësoni me erëza. Për shembull, një sasi e vogël hudhre të thata, erëza kerri ose një përzierje barishtesh. Përndryshe, salca e sojës është gjithashtu e përshtatshme, por gjithmonë lexoni në vetë produktin se sa kripë i shtohet salcës së sojës në fabrikë, ka dallime të mëdha në varësi të prodhuesit. 

Sigurimi Internacional Sigurime Brigada 123,
Kosovë
ISEFERI SH.P.K. Prodhim Zona Industriale-Shirokë, 23000 Suharekë,
Kosovë
“Kolegji AAB” Zyra per Regjistrime Arsim dhe Edukim Rr. “Brigada 123” afer furres Edi,
Kosovë
Hallka Marketing Agency Marketing / Web Rr. Brigada 123, 23000 Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende101 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë