Bizneset Vende Pune Ofertat

A mundet që konsumimi i tepërt i ëmbëlsirave dhe i lëngjeve të rrisë rënien e flokëve te meshkujt?

A mundet që konsumimi i tepërt i ëmbëlsirave dhe i lëngjeve të rrisë rënien e flokëve te meshkujt?

27.05.2023 Shëndeti

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale

Hulumtime dha rezultate befasuese.

Nëse keni problem me rënien e tepërt të flokëve, duhet të kujdeseni për ushqimet që hani.

Shumë meshkuj përballen me rënien e flokëve. Shkaqet e këtij problemi janë trajtuar nga studiues dhe shkencëtarë të shumtë dhe një studim i ri ka treguar se seksi i fortë, te i cili vërehej rënie e ndjeshme e flokëve, konsumonte pothuajse dy herë më shumë pije të ëmbla në krahasim me të tjerët.

Rënia e flokëve prek 30-50 për qind të meshkujve deri në moshën 50-vjeçare, por ekspertët tregojnë mundësinë e rritjes së kësaj norme, transmeton Telegrafi.

Më shumë se një mijë studentë dhe mësues me një moshë mesatare prej 27.8 vjeç nga provinca e 31-të kineze morën pjesë në hulumtim. Ata dhanë informacione bazë sociodemografike për veten e tyre, pastaj ato në lidhje me flokët, dietën dhe mënyrën e jetesës, si dhe gjendjen e tyre psikologjike.

Pyetje kishte edhe për pijet e ëmbla – lëngje, pije të gazuara, energjike dhe sportive, qumësht të ëmbël, kafe dhe çaj. Rreth 57.6 për qind e të anketuarve thanë se kanë një problem me rënien e flokëve dhe studiuesit zbuluan se ata janë ndoshta më të moshuar, duhanpirës aktual ose të mëparshëm, të cilët nuk kanë fjetur mjaftueshëm, kanë përjetuar trauma të rënda ose janë në ankth.

Rezultatet treguan gjithashtu se meshkujt me çrregullim të rënies së flokëve hanin më shumë ushqime të skuqura, ëmbëlsira dhe mjaltë dhe më pak perime.

Sipas studimeve të mëparshme, marrja e lartë e sheqerit lidhet me probleme të shëndetit mendor, ndërsa një meta-analizë zbuloi se njerëzit që pinë tre kënaçe kola në ditë kanë një rrezik 25 për qind më të lartë për depresion, krahasuar me ata që nuk konsumojnë pije me sheqer.

Laboratori RIOLAB Mjekësi Rr.Luigj Gurakuqi, 23000 Suharekë,
Kosovë
Nails by Teuta Tjera Rr. Brigada 123, Sheshi, Suharekë,
Kosovë
“Kolegji AAB” Zyra per Regjistrime Arsim dhe Edukim Rr. “Brigada 123” afer furres Edi,
Kosovë
ISEFERI SH.P.K. Prodhim Zona Industriale-Shirokë, 23000 Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende101 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë