Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Ajo që ka ndodhur në Mushtisht në prillin e vitit 1999, nuk guxon kurrsesi të harrohet, e as të shtrembërohet

19.04.2021 / OP-ED

Ajo që ka ndodhur në Mushtisht në prillin e vitit 1999, nuk guxon kurrsesi të harrohet, e as të shtrembërohet
Foto: Ilustrim

Shkruan – Selim Tahiri

Muaji prill na zgjon shumë kujtime. Në këtë muaj kujtojmë dëshmorët, martirët, kujtojmë të gjithë ata që ranë për liri. Në këtë muaj më së vështiri e kanë familjet Bytyçi, Aliu e Ibrahimi. Të dashurit e tyre, Aliu, Gazmendi dhe Shpendi, më 8 prill të vitit 1999, u zunë në pritë dhe u masakruan në mënyrën më çnjerëzore. Dëshmitarët tregojnë se britmat e tyre, u dëgjuan larg, e dridhën token, i trembën dhe zogjtë e malit.

Edhe pse kanë kaluar plot 22 vite, vëllai i Aliut, i ka shumë të freskëta kujtimet, ‘ Aliu ka qëndruar plot gjashtë muaj në Maqitevë. Gjatë këtyre muajve ka ardhur shpesh në shtëpi dhe është kthyer prapë. Kur fshati ynë filloi të digjet me 3 prill, Aliu ishte në Maqiteve. Atë ditë, edhe unë bashkë me shumë të tjerë ikëm në Maqitevë. Na thanë të flinim në odën e Hamëz Bajramit. Ishim shumë, Ruzhdi Hamiti, Kadri Hamiti, Halim Hamiti, Feim Hamiti, Skender Bytyçi. Natën e 5 prillit, Aliu ishte caktuar roje. Na thanë se nëse nuk hynë serbët në Maqiteve, të shkonim e të merrnim bukë te shtabi, në të kundërtën duhet të zgjoheshin natën e të iknim. Dhe ashtu ndodhi. Ishte ora 3 ose 4 e mëngjesit. Erdh vëllai im Aliu, na tha se duhet të iknim menjëherë se ishte shumë rrezik të na zinin ushtria serbe. Ky ishte edhe takimi i fundit me Aliun. Nuk patëm mundësi as të përshëndetemi. Unë me një grup civilësh ikëm në fshatin Llanishtë, kurse Aliu me disa pjesëtarë të UÇK-së në drejtim të Gurit të Dellocit dhe më pas në bjeshkën e Mushtishtit.’


Ishte data 8 prill. Aliu, Gazmendi e Shpendi, kishin vendosur të hynin në fshat për të marrë ushqim. Ata që kishin qenë me ta, kot ishin munduar t’i ndalnin. Kështu, kishin filluar të zbrisnin ngadalë, pa qenë të vetëdijshëm se forcat militare e paramilitare po vëzhgonin çdo hap të tyre. Pak para se ta kalonin rrugën shumë afër shtëpisë së Shpendit, kapen nga ushtarë e paramilitarë serbë. Dëshmitarët tregojnë se britmat e tyre janë dëgjuar shumë larg, dukej sikur toka po dridhej, u trembën dhe zogjtë e malit. I kanë masakruar në mënyrën më çnjerëzore, e më pas i kanë vrarë me plumba. Dhimbja bëhet edhe më e madhe për familjen e Aliut, kur kujtojnë se ai u masakrua në ditëlindjen e tij të 23-të.

Trupat e këtyre tre të rinjve, bashkë me trupin e Idriz Demirit, i cili ishte kapur në Savrovë, u gjetën në një gropë te tyrbja në Suharekë, më 22 shtator. Trupat e Aliut, Gazmendit dhe Shpendit, u varrosën në varrezat e fshatit me dhimbje të madhe. Pas një muaji, trupi i Gazmend Aliut, zhvarroset për t’u varrosur sërish në Suharekë,tani tek varrezat e dëshmorëve.

Inderi, vëllai i Aliut, shprehet shumë i zhgënjyer më këtë trajtim të pabarabartë, ‘ Ata ishin shokë. Nuk u ndanë për asnjë moment. U nisën bashkë për të marrë ushqim. E pane tmerrin me sy. I dëgjuan britmat e njëri tjetrit. Ranë bashkë për liri dhe do duhej të trajtoheshin njësoj.

Edhe vëllai i Shpendit, Ibrahimi është i të njëjtit mendim, ‘ Të gjithë e dinë se kjo është një padrejtësi e madhe. Nuk jemi aspak kundër shpalljes dëshmor të Gazmendit, përkundrazi, jemi krenarë, as nuk dëshirojmë të bëjmë përqarje, por ashtu si kanë rënë bashkë ashtu edhe duhej të trajtoheshin.

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *