Zvicër: Vrasja e 7-vjeçarit nga Kosova, gjykata e dënon gruan e moshuar me burg për kohë të pacaktuar

Një ngjarje e rëndë ishte shënuar në Basel të Zvicrës në mars të vitit të kaluar, ku një grua e moshuar 76-vjeçare ka vrarë me thikë një vogëlush 7-vjeçar nga Lipjani i Kosovës, afër shkollës së tij.

Rasti tragjik kishte ngjallur revoltë shoqërore ku pati marshime protestuese për aktin e rëndë të të moshuarës, në vendin ku u vra fëmija.

Djali humbi jetën rreth orës 13:00 në një rrugë të Baselit, ku gruaja, që ishte vetëdorëzuar në polici, e theri me thikë të voglin.

7-vjeçari M. L nga komuna e Lipjanit po kthehej nga shkolla kur u ther në mes të rrugës nga e moshuara e cila e pranoi krimin para organeve të rendit. Djali jetonte prej vitesh në Basel me familjen e tij, ndërsa mbeten ende të mistershme shkaqet e këtij krimi makabër.

Të martën gjykata ka marr vendim për dënimin e 76-vjeçares e cila është dënuar nga gjykata penale në qytetin zviceran të Bazelit për vrasjen e një djali 7-vjeçar, shkruan SuharekaOnline

Në dënimin e tij, kryetari i gjykatës tha se ishin përmbushur të gjitha kushtet për një dënim për vrasje. Gruaja, megjithatë, nuk është përgjegjëse për veprimet e saj dhe prandaj nuk është e ndëshkueshme, deklaroi ai.

Gjykata vendosi të ndalojë gruan pasi beson se mund të kryejë akte të reja dhune për shkak të gjendjes së saj psikologjike. Sipas ligjit zviceran, nëse një gjykatë e konsideron atë person të rrezikshëm, ata mund të mbahen në burg për një periudhë të pacaktuar. 

Sipas një raporti të ekspertëve, e pandehura vuan nga një çrregullim serioz delirant, përkatësisht një formë e paranojës.

Gjykata gjithashtu hodhi poshtë kërkesën e prindërve për kompensim për vuajtjet personale prej 185,000 franga dhe dëmet e rreth 18.700 franga.

Prokurori i Bazelit kishte argumentuar se gruaja kishte planifikuar sulmin me përpikëri. Sipas aktakuzës, gruaja vuante nga një gjendje kronike. Ç’rregullimi u zhvillua gradualisht që nga viti 1977 dhe u diagnostikua nga tre ekspertë psikiatrikë përpara krimit.

Problemet e partnerit të saj të ndjerë, në të cilin dyshohej se ishte e përfshirë, ishin shkaktari i këtij problemi psikologjik, tha gjykata. Kjo përfshinte faktin që çifti ishte dëbuar me forcë nga banesa e tyre në Allschwil në 1992; dhe më vonë mbetën përkohësisht të pastrehë.

Nga viti 2016 e tutje, kërcënimet u bënë më të shpeshta. Ajo shpesh i referohej një akti të dhunës që mund të ndodhte në çdo kohë nëse kërkesat e saj për kthimin e pasurisë së saj nuk përmbusheshin, thuhet në aktakuzë.

Avokati i gruas kundërshtoi internimin e saj, duke argumentuar në favor të masave terapeutike. Ndërkohë, e pandehura mohoi se vuante nga problemet psikologjike dhe tha që ajo nuk ishte e papërgjegjshme. 

© SuharekaOnline. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.