Bajselmani tregon arsyen e anulimit të konkursit për drejtor në shkollën e Bllacës

  • 25.11.2022
Bajselmani tregon arsyen e anulimit të konkursit për drejtor në shkollën e Bllacës

Drejtoria Komunale e Arsimit në Suharekë, ditë më parë ka njoftuar se ka anuluar konkursin për drejtor në shkollën “Ramë Bllaca” në Bllacë.

Drejtoria Komunale e Arsimit në Suharekë bazuar në nenin 8, pika 2.2 të nr.151/2020 dhe proceverbalin e datës 24.11.2022 të komisionit përzgjedhës të rekurtimit, ka njoftuar se anulohet konkursi 05 nr.968 të datës 28.09.2022- rrishpallje për pozitën drejtor i shkollës “Ramë Bllaca” në Bllacë.

E lidhur me këtë SuharekaOnline ka biseduar me drejtorin e Drejtorisë Komunale të Arsimit në Suharekë, Remzi Bajselmain i cili ka sqaruar se përse është anuluar ky konkurs.


Baselmani në një prononcim për SuharekaOnline ka treguar se konkursi për pozitën drejtor/eshë në SHFMU “Ramë Bllaca” në Bllacë është anuluar për shkak se kandidatja e cila i ka plotësuar kriteret për këtë pozitë gjatë ditës së martë ka sjellë në jetë foshnjën e saj dhe se e njejta tani e tutje do të jetë në lehonisë.

Kuvendi i Republikës së Kosovës në mbështetje të nenit 65 (1) të Kushtetutës së Republikës së Kosovës, ka miratuar ligjin për pushim të lehonisë, ku sipas këtij ligji nënës së foshnjës i jepet e drejta që të ketë pushim të lehonisë me afat kohorë prej 12 muajve.

Drejtori i DKA-Suharekë, Remzi Bajselmani ka thënë se konkursi për pozitën e drejtorit në SHFMU “Ramë Bllaca” në Bllacë do të ripërsëritet edhe njëherë.

Ai ka theksuar se kandidatja e cila i ka përmbushur kriteret për këtë poiztë ka qenë ushtruese e detyrës së drejtoreshës së kësaj shkolle, e ku tani të gjitha përgjegjësit dhe punët e drejtoreshës i janë kaluar sekretarit të SHFMU “Ramë Bllaca”, poashtu ai është shprehur se deri më tani të gjitha detyrat që i takojnë pozitës së drejtorit nga kjo shkollë janë kryer dhe nuk ka ndonjë vështirësi.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë