Performanca e komunave, Suhareka renditet e 9-ta për menaxhimin e fatkeqësive

  • 02.01.2023
Performanca e komunave, Suhareka renditet e 9-ta për menaxhimin e fatkeqësive

Raporti i performancës komunale për vitin 2021 të cilin e ka siguruar SuharekaOnline prezanton rezultatet e punës së komunave në 19 fushave të kompetencave që janë nën përgjegjësi të tyre, përmes 104 treguesve nga 119 sa ka gjithsej Sistemi për Menaxhimin e Performancës Komunale.

Nga këto 19 fusha të cilat prezentohen në këtë raport ku kanë raportuar 37 komuna të Kosovës është edhe ajo e menaxhimit të fatkeqësive.

Fusha 6 – Menaxhimi i fatkeqësive – Kjo fushë matë planifikimin, organizimin dhe udhëheqjen e sistemit të organizuar të komunës për tu përgjigjur ndaj dukurive të shkaktuara nga fuqitë e pakontrolluara dhe nga fuqitë tjera.


Fusha ka vetëm një rezultat dhe dy tregues, që kryesisht vlerësojnë realizimin e planit për mbrojtje nga fatkeqësitë natyrore, si dhe nivelin e përgjigjeve të institucioneve komunale ndaj rasteve të paraqitura në këtë fushë.

Performanca e përgjithshme në këtë fushë është 61.67%.

Sipas të dhënave, intervenimet e institucioneve komunale ndaj fatkeqësive del të jenë në nivel prej 75.35%.

Shprehur në numër, në 33 komuna që kanë raportuar për këtë tregues, nga 10661 fatkeqësi të raportuara ekipet përgjegjëse komunale kanë intervenuar në 10307 prej tyre.

Niveli i realizimit të treguesve për këtë fushe është si vijon: Intervenimet e për mbrojtje nga fatkeqësitë ka përqindjen 75.35%, ndërsa në nivel të ulët te realizimit mbetet treguesi për realizimin e planit komunal për menaxhimin fatkeqësive prej 17.82%

Duke u bazuar në raportin që posedon SuharekaOnline figuron se për performancë në menaxhimin e fatkeqësive Komuna e Suharekës është renditur e 9-ta me 50% nga 37 komuna.

Para Komunës së Suharekës për performancë më të mirë për menaxhimin e fatkeqësive janë renditur komunat si: Podujeva me 100%, Gllogoc me 100%, Shtime me 100%, Prishtina me 100%, Gjakova me 100%, Mitrovica e Jugut me 92.57% dhe Gjilani 85.19%.

Ndërsa, komunat e tjera si: Hani i Elezit, Kamenica, Graqanicë, Rahovec, Pejë, Lipjan, Klinë, Fushë Kosovë, Obiliq, Malishevë, Novobërd, Mamush, Junik, Deçan, Vushtri, Ferizaj, Prizren janë me përqindje të njejtë si Suhareka, pra kanë 50%.

Komuna e fundit për nga performanca në menaxhimin e fatkeqësive është ajo e Kaçanikut me gjithsej 49.14%.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë