Për të mos pasur greva e protesta, SBASHK-u kërkon angazhimin e Kuvendit për marrëveshjen e Qeverisë me sindikatat

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) po vazhdon të jetë e angazhuar në atë që të gjendet mundësia për dialog dhe marrëveshje me Qeverinë për realizimin e kërkesave legjitime të anëtarësisë.

Për të mos pasur greva e protesta, SBASHK-u kërkon angazhimin e Kuvendit për marrëveshjen e Qeverisë me sindikatat

E tëra kjo për të mos pasur nevojë për greva e protesta të përgjithshme.

SBASHK-u në krye me Rrahman Jasharajn u ka dërguar apel në adresat zyrtare elektronike të deputetëve të Parlamentit të Kosovës duke apeluar që të ketë angazhim për debat konstruktiv dhe që të ketë dialog e marrëveshje të Qeverisë me sindikatat.


Në letër thuhet se mungesa e gatishmërisë së Qeverisë për dialog ka bërë që të krijohet situatë e tensionuar.

“Mungesa e gatishmërisë së Qeverisë për dialog ka bërë që të krijohet situatë e tensionuar dhe SBASHK e sindikatat tjera kanë nisur me veprime të kufizuara e të përshkallëzuara sindikale, por duke i dhënë kohë e hapësirë Qeverisë për dialog e marrëveshje”, thuhet në letër.

Më 8 prill u mbajt një protestë nga ana e Sindikatës së Arsimit si dhe sindikatave të tjera, ndërsa më 12 maj SBASHK-u mbajti edhe grevë njëorëshe në tërë sistemin arsimor, ndërkaq tashmë paralajmëruar grevë për datën 20 maj dhe se nëse pas kësaj nuk do të ketë reflektim nga ana e qeverisë, atëherë do të shkohet në grevë të përgjithshme.

“Të premten, më 20 maj, do të jetë protestë me pjesëmarrje të të punësuarve në arsimim dhe tërë sektorin publik. Nëse edhe pas kësaj Qeveria nuk angazhohet për dialog e marrëveshje me sindikatat, atëherë arsimi dhe sektorët tjerë po shkojnë drejt grevës së përgjithshme, të cilën ne nuk e dëshirojmë dhe prandaj po ju drejtohemi juve të nderuara deputete dhe juve deputetë të nderuar që të angazhoheni dhe në një debat konstruktiv të ndihmoni që të ketë dialog e marrëveshje të Qeverisë me sindikatat”, thuhet në letër.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë