Nënsekretarja e ShBA-së: Kosova të ec para me Asociacionin

19.05.2024

Nënsekretarja e ShBA-së për Diplomacinë Publike, Elizabeth Allen, ka deklaruar se me presidenten Vjosa Osmani në takimin e sotëm kanë biseduar për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe.

Nënsekretarja e ShBA-së: Kosova të ec para me Asociacionin Foto: Ilustrim

Ajo, në konferencën e përbashkët për media, ka deklaruar se Kosova duhet të vazhdojë përpara me Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe.

“Ne diskutuam për hapin esencial të Kosovës në rrugën euroatlantike që Kosova të vazhdojë përpara në aspektin strukturor me Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe”.

“Ne diskutuam për investimet, për të rinjtë, edukimin dhe trajnimin për të një të ardhme demokratike në Kosovë. Një të ardhme që gjenaratat e tanishmë janë duke punuar”, ka thënë Allen.