Ministri i Shëndetësisë sërish thirrje qytetarëve për vaksinim kundër COVID-19

  • 26.07.2022
Ministri i Shëndetësisë sërish thirrje qytetarëve për vaksinim kundër COVID-19

Qëllimi i këtyre vizitave, ishte thirrja për vaksinim të qytetarëve dhe dhënia e mirënjohjeve për stafin mjekësor dhe infermierët, të cilët me punën dhe përkushtimin e tyre dhanë gjithçka nga vetja për të mbrojtur qytetarët në kohë pandemie.

Ministri Latifi, tha se përmes dhënies së mbi 1.8 milionë doza të vaksinës, nga të cilat 63% të popullatës mbi 12-vjeç kanë marrë nga një dozë dhe 57% nga dy doza dhe 70% të popullatës mbi 18-vjeçe kanë marrë nga një dozë dhe 64% nga dy doza, janë shpëtuar qindra apo edhe mijëra jetë.


E tëra kjo, sipas ministrit Latifi, përmes një vaksinimi që në Kosovë filloi më së voni në rajon, por falë përkushtimit tuaj, e renditi vendin tonë në mesin e shteteve më të mira në rajon për vaksinimin kundër COVID-19.

Temë diskutimi në këto takime ishte edhe fillimi i vaksinimit me dozën e katërt për personat mbi 40-vjeç, ndërsa MSH ka lejuar edhe vaksinimin e fëmijëve prej 5-11 vjeç.

“Komiteti po diskuton mundësinë që së shpejti me dozën e katërt të lejojë vaksinimin edhe të personave me sëmundje kronike. Vaksina kemi mjaft, të sigurta dhe efektive. Andaj, duhet të rrisim ritmin e vaksinimit dhe unë ju bëj thirrje të gjithë qytetarëve që të vaksinohen pa hezitim”, tha ministri Latifi.

Ndërkaq, kryetarët e komunave falënderuan ministrin Latifi për vizitën duke thënë se kjo tregon përkushtimin e tij për shëndetin e qytetarëve, në mënyrë që të kemi shërbime sa më të mira për pacientët.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë