Bizneset Vende Pune Ofertat

Mijaçiq: Temat në Bruksel do të jenë Asociacioni, deeskalimi, zgjedhjet në veri dhe Banjska

Mijaçiq: Temat në Bruksel do të jenë Asociacioni, deeskalimi, zgjedhjet në veri dhe Banjska

26.10.2023 Lajme

Koordinatori i Konventës Kombëtare të BE-së për kapitullin 35, Dragisha Mijaçiq, tha se dialogu duhet të vazhdojë pavarësisht se si është parë në Beograd apo Prishtinë dhe se pret që ai mesazh të përsëritet edhe sot në Bruksel, ku liderët e vendet do të mblidhen anëtarë të BE-së.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti do të jenë sot në Bruksel, siç është paralajmëruar dhe Mijaçiq nuk e përjashton mundësinë e takimit të tyre të përbashkët në fillim të samitit të liderëve të BE-së.

“Thjesht nuk ka alternativë tjetër përveç dialogut. Dhe “pesëshja e madhe” e përcolli këtë javën e kaluar në takimet në Beograd dhe Prishtinë me Vuçiqin dhe Kurtin. Ata theksuan se dialogu nuk ka alternativë dhe se formati i negociatave nuk do të ndryshojë. “ ka thënë Mijaçiq për Kosovo Online .

Ai shtoi se përfaqësuesit e BE-së, SHBA-së, Gjermanisë, Francës dhe Italisë nuk kanë ardhur në Beograd dhe Prishtinë më 21 tetor pa propozime dhe pa ide për vazhdimin e dialogut.

“Ata padyshim kanë paraqitur disa propozime në lidhje me vazhdimin e dialogut. Ne nuk i kemi dëgjuar ato propozime, por do ta zbulojmë shumë shpejt, deri në fund të kësaj jave, kur Këshilli Evropian do të marrë masa vendimtare si ndaj Beogradit ashtu edhe ndaj Prishtinës në lidhje me zbatimi i mëtejshëm i marrëveshjes për rrugën e normalizimit, si dhe aneksit të saj që u nënshkrua në fillim të këtij viti, besoj se aspirata kryesore do të shkojë drejt formimit të Unionit të Komunave Serbe, drejt deeskalimit, organizimit të zgjedhjeve në veriun e Kosovës, por edhe në transparencë në hetimin e gjithçkaje që lidhet me ngjarjet e fundit në Banjskë”, thekson Mijaçiq.

Sipas tij, në tavolinë ka shumë tema.

“Besoj se negociatat do të vazhdojnë diku në Bruksel, presidenti Vuçiq njoftoi se do të jetë në Bruksel, ndoshta edhe Kurtin do ta shohim atje, kështu që ekziston mundësia që para vetë samitit të BE-së të ketë një takim trepalësh apo dypalësh në Brukseli, për të përcaktuar të gjitha ato propozime që janë dorëzuar të shtunën e kaluar dhe se si do të përcaktohen të dyja palët sipas propozimeve dhe të gjitha para takimeve të krerëve të shteteve dhe qeverive të shteteve anëtare të BE-së”, thekson Mijaçiq.

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale
Sponsorët e dialogut s’janë të interesuar për ceremoni, “ka marrëveshje edhe pa nënshkrim”

Sponsorët e dialogut s’janë të interesuar për ceremoni, “ka marrëveshje edhe pa nënshkrim”

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, e ka përdorur çështjen e nënshkrimit si armë të fortë  për ta paraqitur Kosovën si palë konstruktive në procesin e dialogut. Këtë e bëri edhe javën e kaluar në Bruksel kur para tre liderëve të kryesorë të vendeve të BE’së u ofrua të nënshkruajë, ndërsa Vuçiq jo. Por, në rastin e Kosovës dhe Serbisë duket se sponsorët e bisedimeve s’janë të interesuar për ceremoni dhe potencojnë se “ka marrëveshje edhe pa nënshkrim”

Mos nënshkrimin nga Serbia, kryeministri Albin Kurti e ka përdorur si argument edhe pas arritjes së Marrëveshjes së Ohrit, ku Kosova ka dhënë pajtimin për një sërë pikash, përfshirë edhe Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe.

“Ne erdhëm në Ohër për të nënshkruan marrëveshjen bazë, me një aneks. Pala tjetër, njëjtë si në takimin e kaluar po i ikën nënshkrimit të marrëveshjes”, kishte thënë Kurti pas takimit në Maqedoninë ë Veriut.

Historisë së nënshkrimit, Kurti i është kthyer përsëri pas diskutimeve të fundit në Bruksel, ku ai dhe presidenti serb, Aleksander Vucic, janë takuar me presidentin e Francës, Emmanuel Macron, kancelarin Olaf Scholz, kryeministren Meloni dhe Charles Michel, Josep Borell dhe Miroslav Lajcak.

Pas takimit në Bruksel, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se Kosova ka pranuar propozimin e BE-së për Asociacionin, ndërkohë ka treguar që Kosova përsëri ka ofruar që të nënshkruajë, gjë që sipas tij s’ka qenë gatishmëri e Serbisë. Kurti ka thënë që përveç që Serbia s’ka pranuar nënshkrim, Vuçiq ka kërkuar që t’i pranohet një letër anësore për zhbërjen e tri parimeve të Marrëveshjes Bazë, Aneksit dhe draftit për Asociacionin të propozuar nga pesë emisarët.

“Kryeministri Kurti rikujtoi që ai ishte i gatshëm të nënshkruaj edhe në Bruksel më 27 shkurt 2023 edhe në Ohër më 18 mars 2023, edhe sonte, më 26 tetor 2023, duke theksuar që pikërisht Samiti i Këshillit Evropian në Bruksel është ngjarja e duhur, në vendin e duhur për nënshkrim të Marrëveshjes Bazike, përfshirë edhe draftin e ofruar nga BE-ja dhe ShBA-të për zbatimin e nenit 7 në ndërlidhje të nenit 10 të Marrëveshjes Bazike. Përkundër kësaj oferte gjeneroze të Kryeministrit Kurti, Presidenti i Serbisë, Vucic, ka refuzuar të nënshkruajë marrëveshje me Kosovën, dhe ka kërkuar që t’i pranohet një letër anësore me të cilën praktikisht i zhbën tri parime të Marrëveshjes Bazë, të Aneksit të Zbatimit si dhe të draftit të propozuar nga pesë emisarët me 21 tetor 2023”, thuhet në komunikatën e Qeverisë së Kosovës të datës 26 tetor.

Megjithatë pavarësisht këtij insistimi të kryeministrit Albin Kurti tek nënshkrimi, qëndrimi amerikan mbetet i pandryshuar që nga Ohri, se nënshkrimi është i parëndësishëm derisa palët zotohen dhe marrin obligime.

Emisari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, në një bisedë për gazetarë pas Ohrit kishte deklaruar se çështja nënshkrimit nuk është e rëndësishme pasi dy palët, me vullnetin e tyre, kanë pranuar t’i marrin obligimet përsipër.

“Zëvendëspresidenti Borrell e ka bërë shumë të qartë në deklaratën e tij për shtyp se çfarë kemi është një takim mendimesh, kemi një zotim, dhe tani kemi obligime nga të dyja palët. Dhe të dyja palët do të gjykohen në rrugën e tyre evropiane me plotësimin e atyre për çka janë pajtuar”, kishte deklaruar Gabriel Escobar.

Në vijë me ketë qëndrim të Escobar, është edhe ambasadori i SHBA-së në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, i cili ka folur në një intervistë për Kanal 10 lidhur me zhvillimet e fundit në Bruksel dhe ripërsëritjen e Kurtit për mosnënshkrimin nga Serbia.

Hovenier ka thënë se s’është e domosdoshme që të nënshkrim të marrëveshjeve.

“Mund t’ju jap lista të marrëveshjeve të tjera që nuk janë nënshkruar domosdoshmërish, por që janë ligjërisht të detyrueshme, përfshirë në procesin e dialogut. Dhe unë do të ritheksoj se Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian besojnë se Marrëveshja bazë dhe aneksi zbatues janë ligjërisht të detyrueshme”, tha Hovenier.

Për takimin e fundit në Bruksel, Përfaqësuesi i Lartë Josep Borell ka thënë se as Kurti e as Vuçiq s’kanë qenë të gatshëm të pranojnë propozimin modern evropian për Asociacionin pa vendosur parakushte. Ndërkohë Macron, Scholz dhe Meloni kanë lëshuar një qëndrim të përbashkët për media pas takimeve në Bruksel, duke kërkuar që Kosova të nis me themelimin e Asociacionit dhe Serbia të japë njohjen de-facto. Ata gjithashtu kanë bërë thirrje që të kapërcehen dallimet urgjentisht.

“Të pajtohen shpejt për detajet” kërkesa e Macron, Scholz dhe Meloni për Kurtin e Vuçiqin

“Të pajtohen shpejt për detajet” kërkesa e Macron, Scholz dhe Meloni për Kurtin e Vuçiqin

Në një letër të përbashkët që e kanë lëshuar dje ku kanë konstatuar se Kryeministri Albin Kurti dhe Aleksandar Vuçiq janë pajtuar që t’i implementojnë marrëveshjet përfshirë Asociacionin e Komunave me shumicë serbe, u kanë kërkuar atyre që të pajtohen shpejt për detajet.

“Tani presim që Kosova dhe Serbia shpejt të pajtohen për detajet në dialogun e lehtësuar nga Bashkimi Evropian” thuhet në fund të deklaratës së tyre.

Mbetet të shihet nëse ky dialog tani do të zhvillohet në Bruksel apo përmes diplomacisë fluturuese të Emisarit Miroslav Lajçak. Sidoqoftë duket se Macron, Scholz dhe Meloni bashkë me zyrtarë të BE’së ia kanë dalë ta rikthejnë diskursin e dialogut pas sulmit të 24 shtatorit.

Në komunikatën e përbashkët të lëshuar nga Macron, Scholz dhe Meloni është thënë për herë të parë hapur se Kosova duhet të nis me themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe ndërkohë kanë këruar nga Serbia që të njohë de-facto Kosovën.

Kjo komunikatë ka ardhur pas takimeve që kanë pasur në Bruksel me kryeminsitrin Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksander Vucic, në margjinat e mbledhjes së Këshillit të Bashkimit Evropian.

Pas këtij takimi, verzionin e rezultatit të bisedimeve e ka dhënë edhe përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borell, duke thënë se Kurti e Vuçiq s’kanë qenë të gatshëm të pajtohen për modelin evropian të Asociacionit pa vendosur parakushte të tjera që për njërën palë kanë qenë të papranueshme.

Takimet në Bruksel, SHBA: Kosova dhe Serbia t’i përmbushin urgjentisht obligimet

Takimet në Bruksel, SHBA: Kosova dhe Serbia t’i përmbushin urgjentisht obligimet

Shtetet e Bashkuara i kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që urgjentisht dhe seriozisht të angazhohen për përmbushjen e obligimeve që dalin nga dialogu që po zhvillojnë.

“I mirëpresim takimet që janë mbajtur për të avancuar procesin e normalizimit”, thuhet në përgjigjen e Departamentit të Shtetit për Zërin e Amerikës në gjuhën serbe – me rastin e takimit të liderëve të Kosovës dhe Serbisë, Albin Kurti dhe Aleksandar Vuçiq, me përfaqësues të Bashkimit Evropian dhe liderë të shteteve anëtare të BE-së.

“Ne vazhdojmë të mbështesim fuqishëm dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, si e vetmja mënyrë që do të sigurojë marrëdhëniet e tyre paqësore dhe produktive dhe do të përmbushë aspiratat e tyre për anëtarësim në Union”, thuhet në përgjigjen e zëdhënësit të Departamentit të Shtetit.

Treshja evropiane, Scholz, Macron e Meloni, dje kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët pas takimeve që zhvilluan të enjten në Bruksel me Kurtin e Vuçiqin, ndaras.

Ata i kërkuan Kosovës themelimin e Asociacionit, ndërsa Serbisë njohjen de-fakto të pavarësisë së Kosovës.

ISEFERI SH.P.K. Prodhim Zona Industriale-Shirokë, 23000 Suharekë,
Kosovë
Laboratori RIOLAB Mjekësi Rr.Luigj Gurakuqi, 23000 Suharekë,
Kosovë
Theranda Basket OJQ Sport Rr Brigada 123,
Kosovë
“Kolegji AAB” Zyra per Regjistrime Arsim dhe Edukim Rr. “Brigada 123” afer furres Edi,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende24 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë