​LDK: Qeveria të ndal presionin karshi mësimdhënësve dhe të ofroj zgjidhje

  • 26.08.2022
​LDK: Qeveria të ndal presionin karshi mësimdhënësve dhe të ofroj zgjidhje

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka mbajtur një konferencë për media, ku ka shprehur shqetësimet lidhur me qasjen e Qeverisë karashi grevistëve të cilët nga dita e djeshme kanë filluar grevat.

Kryetarja e Forumit të Gruas në LDK, Jehona Lushaku ka theksuar se kërkesa për listën e punonjësve publik që janë duke marrë pjesë në greva fyen integriteti ne këtyre punëtorëve, kërkesë kjo e cila dje kishte ngjallur pakënaqësi e reagime të shumta ndaj Qeverisë.

Po ashtu, Lushaku ka shtuar se në këtë kohë krize në vend se qeveria të dialogojë, përkundrazi kjo e fundit ka zgjedhur kërcënimin dhe dënimin për mësimdhënësit e punëtorët e sektorit publik.


Gjithashtu, përmes konferencës për media kryetarja e Forumit të Gruas në LDK ka kërkuar që Qeveria e Kosovës të ndalë presioin karshi mësimdhënësve dhe të ofrojë zgjidhje dhe dialog lidhur me kërkesat e tyre.

E njëjta ka ngritur shqetësimin edhe për mospërgatitjen e shkollave për ngrohje.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë