Kuvendi deri në fund të vitit pritet ta miraton ligjin për kriptovaluta

  • 03.10.2021
Kuvendi deri në fund të vitit pritet ta miraton ligjin për kriptovaluta

Kuvendi i Kosovës, në këtë rast komisioni parlamentar për ekonomi, i cili ka nis iniciativën ligjore në korrik të këtij viti, ka kaluar fazën e parë të hartimit, ndërsa javën e ardhshme pritet që të mbahet një dëgjim publik për këtë nismë ligjore. 

Në anën tjetër edhe Banka Qendrore e Kosovës (BQK), kërkon që kjo industri për përfitime financiare, e cila operon jashtëligjshëm në Kosovë, të rregullohet një herë e përgjithmonë. 


Kryetari i Komisionit për Ekonomi, Ferat Shala ka thënë për KosovaPress, se kanë kryer një hulumtim nga instancat profesionale të Kuvendit të Kosovës me qëllimi, siç thotë ai për të rregulluar këtë sektor i cili është jashtë kontrollit të shtetit. 

Shala ka thënë se baza kryesore e kësaj industrie ilegale është në veri të Kosovës. Prandaj, kjo dukuri në veri, thotë t’i ketë shtyrë në përshpejtimin e krijimit të ligjit në fjalë. 

“E mira e kësaj, është që në një farë forme, të gjithë operuesit e këtij sektori do ta kenë të qartë që për një moment të caktuar ne jemi duke punuar, monitoruar dhe do t’i nënshtrohen legjislacionit në fuqi. Shto kësaj atë që kemi thënë edhe më herët, që kjo industri qendrën e zhvillimit të madh në Kosovë, pajisjet e tyre dhe teknologjitë e tyre e kanë pasur krejtësisht në pjesën veriore të Kosovës. Shpenzimet e energjisë dhe mënyra e punës ilegale në atë zonë na ka bërë qe ne ta shpejtojmë këtë çështje, dhe të çojmë sinjale zyrtar dhe ligjor që nuk mund të ketë aktivitete të paligjshme në një qoshe të Kosovës, duke favorizuar kompani, të ardhura nga jashtë përmes rrugëve ilegale dhe kontrabandimit të tyre, duke shfrytëzuar resurset dhe kapacitetet tona, objektet tona, energjinë tonë, e në anën tjetër përsëri taksapaguesit e pjesës tjetër të vendit të kryejnë shërbime për energjinë që shpenzojnë”, thotë ai. 

Shala ka thënë se fushata zgjedhore ka zbehur punën e Kuvendit të Kosovës për krijimin e ligjeve të reja, por konsideron se brenda këtij viti do të miratojnë ligjin për kriptovalutat. 

Deputeti Shala ka thënë po ashtu se do të fusin në këtë ligj një model sa më të përshtatshëm për këtë industri. 

“Konsideroj se do të shtyhet për vjeshtën e vonë, por besojmë shumë që të gjitha ligjet që kanë ardhur në komision tonë, ne do të bëjmë maksimumin e mundshëm që t’i përfundojmë brenda këtij viti kalendarik… Problemi esencial i këtij ligji është që, është diçka shumë e re, nuk kemi shumë praktika të njohura, por edhe e veçanta është mënyra e operimit dhe e punës në këtë sferë të industrisë dallon prej shteteve të mëdha të zhvilluara, dhe shteteve perëndimore. Rajoni është më specifik, e kur i shtojmë specifikat që i ka edhe vet Kosova si shtet i ri, atëherë do të kemi vërtet një punë të kujdesshme, por që i kemi analizuar disa rrethana dhe disa ligje model në mënyrë që në ditët dhe muajt e ardhshëm të mund t’i inkorporojmë”, thotë ai. 

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti thotë për KosovaPress, se investimet në kriptovaluta janë të rrezikshme deri sa rregullohet kjo çështje me ligj. 

Mehmeti thotë se për këtë ligj, duhet të merren parasysh edhe rekomandimet e Bankës Qendrore Evropiane. 

“Lëvizjet tona do të jenë karshi ose sipas rekomandimeve që na vijnë prej Bankës Qendrore Evropiane. Ka pasur iniciativa prej Kuvendit të Kosovës dhe qëllimi është i mirë që të rregullohet kjo çështje një herë e përgjithmonë. As kuvendi si iniciues, por edhe ne si BQK ende nuk kemi një qëndrim të qartë për këtë, por mirë është që të rregullohet. Se në çfarë forme ndodhë kjo, besoj që edhe Kuvendi dhe të gjithë ne do t’i përcjellim rekomandimet që na vijnë prej Bankës Qendrore Evropiane në këtë drejtim, por mirë është që të rregullohet”, thotë Mehmeti. 

Përkundër që fenomeni i tregtimit të kriptovalutave mbetet ende çështje aktuale për përfitime financiare në Kosovë, sidomos nga të rinjtë, me gjithë rënien dhe ngritjen e vlerës monetare, qarkullimi i parave virtuale, nuk është i rregulluar me kornizën e Bankës Qendrore të Kosovës. 

Këto ditë një Bitcoin në njësinë monetare ka shënuar mbi 47 mijë dollarë ose mbi 40 mijë euro. /KosovaPress/

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë