Kurti: Kemi rritje ekonomike mbi 10 për qind, i kemi shtuar 25 mijë vende pune

Qeveria Kurti javën e kaluar e ka përmbyllur tre mujorin e parë të vitit të dytë të qeverisjes.

Kurti: Kemi rritje ekonomike mbi 10 për qind, i kemi shtuar 25 mijë vende pune

Me këtë rast kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka folur për sukseset e qeverisë që ai drejton.

Kurti tha se politikat ekonomike të ndërmarra në vitin e kaluar kanë dhënë rezultat sivjet.


Ai theksoi se Kosova ka shënuar rritje ekonomike mbi 10 për qind.

I pari i qeverisë tha se vendit tonë i janë shtuar edhe 25 mijë vende të punës.

“Zhvillimi ekonomik ka qenë dhe mbetet prioriteti ynë. Gjatë vitit të kaluar, politikat dhe veprimet tona kanë pasur ndikim pozitiv. Kemi shënuar rritje ekonomike prej 10.53 % të bruto produktit vendor, eksporti është rritur për 83 % dhe investimet e huaja direkte janë rritur për 22%”- tha Kurti.

“Ekonomisë ia kemi shtuar 25 mijë vende pune. Kemi shpërndarë mbi 400 milionë euro përmes Pakos sonë të Ringjalljes Ekonomike dhe për herë të parë në më shumë se një dekadë do ta rrisim pagën minimale nga 130 dhe 170 në 264 euro, që do të jetë e liruar nga tatimi”- theksoi ai.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë