Bizneset Vende Pune Ofertat

Emetimet e karburanteve fosile po kërcënojnë ndryshimet klimatike

Emetimet e karburanteve fosile po kërcënojnë ndryshimet klimatike

31.10.2023 Lajme

Emetimet e karburanteve fosile po kërcënojnë ndryshimet klimatike dy herë më shpejt sesa mendohej më parë, thotë një raport i ri i Panelit Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike i OKB-së.

Studiuesit thonë se kufiri i 1.5C mund të shkelet vazhdimisht deri në vitin 2029, në vend të mesit të viteve 2030. Ata thonë se emetimet rekord të dioksidit të karbonit gjatë tre viteve të fundit janë një faktor kyç.

Ata gjithashtu tregojnë për një kuptim më të mirë se si djegia e lëndëve djegëse fosile ndikon në atmosferë.

Pas një viti nxehtësie të paprecedentë, me muajin më të nxehtë në botë të regjistruar në korrik, temperaturat për vitin 2023 në tërësi pritet të jenë afër 1.5 C mbi nivelin para-industrial, përpara se bota fillimisht të fillonte të përdorte shumë qymyr, naftë dhe gaz përreth.

Ndërsa kjo mund të jetë e rastësishme, shkencëtarët janë të shqetësuar se së shpejti bota do të ketë emetuar mjaftueshëm gazra serë për të mbajtur temperaturat në këtë nivel për shumë më gjatë.

Shkencëtarët thonë se rritja e niveleve të dioksidit të karbonit dhe gazeve të tjera në atmosferë rrisin temperaturat sepse ato bllokojnë rrezatimin e tokës, duke krijuar një efekt serë.

Shifra 1.5 C është një komponent kyç i premtimeve të bëra nga liderët politikë kur ata nënshkruan marrëveshjen e Parisit për klimën në 2015.

Ata morën përsipër të mbanin rritjen e temperaturave globale shumë më poshtë se 2C dhe të bënin përpjekjet e tyre më të mira për ta mbajtur atë rritje nën 1.5C këtë shekull.

Shifra 1.5C shihet si veçanërisht e rëndësishme për shtetet në zhvillim dhe kombet e vogla ishullore, të cilët kanë frikë se duke shkuar përtej këtij niveli të ngrohjes do të shihnin që oqeanet të ngriheshin për të përmbytur shtëpitë e tyre.

Për të përcaktuar se sa kohë do t’i duhet botës për të arritur këtë shifër kyçe, shkencëtarët llogaritën një “buxhet” se sa karbon ende mund të emetohet përpara se të shkelet ky prag i rëndësishëm.

Në fillim të këtij viti, Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike, organi kryesor këshillimor i OKB-së, parashikoi se bota mund të emetojë vetëm 500 miliardë tonë karbon të tjerë dhe të ketë një shans 50% për të mbajtur ngrohjen nën shifrën 1.5C.

Duke qenë se niveli aktual vjetor i emetimeve është rreth 40 miliardë ton, OKB parashikoi që pragu do të kalohej përgjithmonë nga mesi i dekadës së ardhshme, por kjo analizë e re sugjeron se një gjë e tillë mund të ndodh shumë më shpejt se kaq.

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!
New Born Agency Tjera Rruga Xhavit Sylaj, Suharekë,
Kosovë
Hallka Marketing Agency Marketing / Web Rr. Brigada 123, 23000 Suharekë,
Kosovë
New Born Master Arsim dhe Edukim Rruga Xhavit Sylaj p.n.,
Kosovë
Udhëto & Pusho Sh.p.k Tjera Rr. Brigada 123, Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende23 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë