Bizneset Vende Pune Ofertat

Detaje të reja mbi pranimin e avokatëve kosovarë në Republikën Federale të Gjermanisë

Detaje të reja mbi pranimin e avokatëve kosovarë në Republikën Federale të Gjermanisë

16.08.2023 Lajme

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Ambasadori i Kosovës në Gjermani, Faruk Ajeti ka dhënë disa informacione të reja praktike mbi pranimin e avokatëve kosovarë në Republikën Federale të Gjermanisë.

Informacionet vijnë një javë pasi Ministria e Drejtësisë së Republikës Federale të Gjermanisë ka ndryshuar nenin 206 të Ligjit të Avokatëve i cili krijoi bazën ligjore për njohjen e avokatëve nga Kosova.

👉 Çfarë nënkupton Urdhëresa ⚖️ e Ministrisë së Drejtësisë të Republikës Federale të Gjermanisë të datës 10 gusht 2023?

Me 10 gusht 2023, Ministria e Drejtësisë së Republikës Federale të Gjermanisë, ka publikuar Urdhëresën e 12-të përmes së cilës ka ndryshuar urdhëresën për zbatimin e nenit 206 të Ligjit Federal të Avokatëve (Bundesrechtsanwaltsordnung, BRAO). Përmes kësaj urdhërese është krijuar për herë të parë 🤝 baza ligjore për njohjen e avokatëve nga Republika e Kosovës 🇽🇰 në Gjermani, duke iu mundësuar atyre të bëhen anëtarë të Odës së Avokatëve në Gjermani dhe të ushtrojnë veprimtarinë e tyre si avokat të huaj në shtetin gjerman.

👉 Çfarë ka ndryshuar kjo Urdhëresë për avokatët kosovarë?

Me këtë ndryshim, avokatëve nga Republika e Kosovës iu njihet statusi si avokatë të huaj, të cilët mund të mbartin emërtimin e tyre profesional (“Avokat, Advokat”) dhe mund të ju ofrojnë personave fizik dhe juridik shërbime ligjore në fushën e të drejtës së shtetit (të Republikës së Kosovës) ku janë të licencuar si avokat (për shembull të këshillimit ligjor të së drejtës së aplikueshme në Kosovë 🇽🇰). Përmes këtij ndryshimi, avokatët nga Republika e Kosovës do të kenë të njëjtin status me avokatët tjerë të huaj në Gjermani, sikurse të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe të Mbretërisë së Bashkuar, të cilët gjithashtu janë pjesë e Urdhëresës së lartcekur. Për më shumë informacione ℹ️ mbi veprimtarinë e avokatisë për avokatët e huaj në Gjermani mund t`i gjeni si në vijim: https://dejure.org/gesetze/BRAO (deutsch) dhe https://www.gesetze-im-internet.de/engl…/englisch_brao.pdf (english).

👉 A i mundëson kjo Urdhëresë e re avokatëve kosovarë të përfaqësojnë palë para gjykatave në Gjermani 🤔?

Kjo urdhëresë nuk vlen vetëm për avokatët nga Republika e Kosovës, por edhe për avokatë të tjerë të huaj të licencuar në Gjermani. Megjithatë, kjo urdhëresë nuk iu mundëson avokatëve të huaj 🛑 që të ofrojnë shërbime ligjore në fushën e të drejtës gjermane dhe as të përfaqësojnë palë para gjykatave në Gjermani. Kjo e drejtë është e rezervuar vetëm për juristët, të cilët e kanë kryer ekzaminimin e dytë shtetëror (2. Staatsexamen) në Gjermani 🇩🇪.

Në anën tjetër edhe avokatët nga shtetet e tjera të Bashkimit Evropian 🇪🇺 mund të ushtrojnë veprimtarinë e avokatit të huaj në Republikën e Kosovës në pajtim me nenin 48 të Statutit të Odës së Avokatëve të Kosovës.

👉 Çfarë është procedura e ushtrimit të veprimtarisë së avokatisë të avokatëve nga Republika e Kosovës në Gjermani?

Procesi i anëtarësimit të avokatëve të huaj në Gjermani bëhet përmes Odës së Avokatëve në landin 🇩🇪 përkatës. Dokumentacioni i kërkuar dhe i nevojshëm varion ndërmjet odave të ndryshme të landeve gjermane. Pas pranimit, oda përkatëse vendos për pranimin e avokatëve të huaj, duke pajisur me kutinë postare elektronike të avokaturës që e posedon çdo avokat në Gjermani.

👉 Cila është rëndësia e kësaj urdhërese për Kosovën dhe Gjermaninë?

Miratimi i kësaj urdhërese shënon një hap të rëndësishëm ndërmjet dy vendeve në fushën e drejtësisë ⚖️ dhe hap mundësi të reja të thellimit dhe avancimit të marrëdhënieve të shkëlqyera. Duke u njohur nga Gjermania, avokatët nga Kosova mund të përfshihen edhe zyrtarisht si avokat të huaj me emërtimin e tyre të plotë profesional dhe të ofrojnë ekspertizën e tyre në çështje juridike mbi të drejtën e zbatueshme në Republikën e Kosovës 🇽🇰 dhe të drejtën ndërkombëtare 🌎. Përmes këtij ndryshimi, avokatët nga Republika e Kosovës do të kenë për herë të parë të njëjtin status në Gjermani me avokatët ndërkombëtarë, të cilët ofrojnë shërbime juridike si avokat të huaj në shtetin gjerman. 🇽🇰🤝🇩🇪🇪🇺

Fabrika e Mobileve "TE NASERI" Prodhim Zona Industriale, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
BeeApiterapia Tjera Terrnje-Suharek,
Kosovë
ISEFERI SH.P.K. Prodhim Zona Industriale-Shirokë, 23000 Suharekë,
Kosovë
SuharekaOnline Media Rr. Brigada 123, pn, 23000 Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende89 ditë

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë