Gjermania i hap rrugën kartës së debitit të azilkërkuesve për të kontrolluar transferat

06.04.2024

BERLIN, 5 Prill – Gjermania të premten hapi rrugën për futjen e kartave speciale të debitit që vendosin kufizime se si dhe ku mund të shpenzojnë azilkërkuesit përfitimet financiare që marrin, pjesë e një politike më të ashpër migracioni.

Gjermania i hap rrugën kartës së debitit të azilkërkuesve për të kontrolluar transferat Foto: Ilustrim

Tre grupet parlamentare të koalicionit qeveritar të kancelarit Olaf Scholz ranë dakord për një projektligj që do të hidhet në votim në dhomën e ulët të vendit, pasi Partia e Gjelbër erdhi për ta mbështetur atë pas muajsh negociatash.

Shtetet rajonale të Gjermanisë, disa prej të cilave tashmë kishin lëshuar në mënyrë të pavarur karta të tilla blerjesh, kishin shtyrë për një kuadër ligjor mbarëkombëtar.

Karta, e krijuar për të kontrolluar përfitimet për azilkërkuesit dhe për të parandaluar transferimet e parave jashtë vendit, është debatuar prej kohësh si një mjet për të reduktuar përfitimet në para që bashkëqeverisëse liberale Demokratët e Lirë (FDP) e kanë kritikuar si një nxitje të rreme për migrimin në Gjermani.

Kancelari Scholz dhe socialdemokratët e tij (SPD) kanë kërkuar të reduktojnë numrin e azilkërkuesve dhe të ndalojnë mbështetjen për partinë e ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD).