Gjermania arreston dy persona nën dyshimin se spiunonin për Rusinë

18.04.2024

Policia gjermane ka arrestuar dy agjentë të dyshuar me lidhje me Rusinë në Bayreuth. Ata dyshohet se kanë vëzhguar objektivat e mundshëm të sulmit. Ministria e Jashtme i kërkoi ambasadorit rus të flasë.

Gjermania arreston dy persona nën dyshimin se spiunonin për Rusinë Foto: Ilustrim

Ministrja e Jashtme Annalena Baerbock thërret ambasadorin rus në Berlin. Kështu bëri të ditur Ministria e Jashtme të enjten. Gazeta “ Bild ” raportoi fillimisht për këtë. Qeveria federale po reagon për arrestimin e dy agjentëve të dyshuar rusë.

Prokuroria Federale në Karlsruhe kishte njoftuar më parë se kishte arrestuar dy gjermano-rusë të dyshuar për spiunazh. Dieter S. dhe Alexander J. u arrestuan në Bayreuth nga zyrtarë të Zyrës Federale të Policisë Kriminale përgjegjëse për hetimin, tha Zyra e Prokurorit Federal. Gjithashtu, shtëpitë dhe vendet e punës së të pandehurve u kontrolluan me mbështetjen e Zyrës së Policisë Kriminale të Shtetit Bavarez. “ Spiegel ” raportoi fillimisht për arrestimet.

Të dy personat dyshohen se kanë punuar për një shërbim sekret të huaj në një rast veçanërisht të rëndë. Dieter S. akuzohet gjithashtu për komplot për të shkaktuar një shpërthim shpërthyes dhe zjarrvënie, duke vepruar si agjent për qëllime sabotazhi dhe duke paraqitur instalime ushtarake që rrezikojnë sigurinë, anëtarësim në një organizatë të huaj terroriste dhe përgatitje të një akti të rëndë dhune që rrezikon shtetin.

Ekziston gjithashtu një dyshim i fortë se Dieter S. ka punuar në Ukrainën lindore midis dhjetorit 2014 dhe shtatorit 2016 si luftëtar i një njësie të armatosur të “Republikës Popullore të Donetskut” (“PRD”) dhe se ai kishte një armë zjarri në këtë kontekst.

Sipas informacioneve të mëtejshme, njëri nga të akuzuarit kishte kontakte me një shërbim sekret rus përmes një ndërmjetësi. Të dy kishin planifikuar akte sabotimi që kishin për qëllim “minimin e mbështetjes ushtarake të ofruar nga Gjermania për Ukrainën kundër luftës ruse të agresionit”.

“Autoritetet tona të sigurisë parandaluan sulme të mundshme shpërthyese që synonin dhe minonin ndihmën tonë ushtarake për Ukrainën”, tha Ministrja Federale e Brendshme Nancy Faeser. “Është një rast veçanërisht serioz i aktivitetit të supozuar të spiunazhit për regjimin kriminal të Putinit”, shtoi ajo, duke iu referuar presidentit rus Vladimir Putin.

“Që nga lufta vrastare e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës, autoritetet tona të sigurisë kanë rritur të gjitha masat mbrojtëse kundër kërcënimeve hibride nga regjimi rus”, theksoi politikani i SPD dhe shtoi: “Ne do të vazhdojmë t’i ofrojmë mbështetje masive Ukrainës dhe nuk do t’i lejojmë vetes të frikësohen.”

Një nga objektet e spiunuar thuhet të ketë qenë një strukturë e ushtrisë amerikane në Grafenwöhr, Bavari. Ekziston, ndër të tjera, një zonë e rëndësishme stërvitore ushtarake ku Ushtria Amerikane trajnon ushtarët ukrainas, për shembull në tanket kryesore të betejës Abrams.

Sipas Prokurorit të Përgjithshëm Federal, Dieter S. është në kontakt me një person që është i lidhur me një shërbim sekret rus. I akuzuari kishte komunikuar me këtë person që nga tetori i vitit 2023 për veprime të mundshme sabotuese në Republikën Federale të Gjermanisë. Veprimet kishin për qëllim veçanërisht të minonin mbështetjen ushtarake të ofruar nga Gjermania për Ukrainën kundër luftës së agresionit rus. Në këtë sfond, i akuzuari i deklaroi bashkëbiseduesit se ishte i përgatitur të kryente sulme me eksploziv dhe zjarrvënie, veçanërisht në infrastrukturën e përdorur nga objektet ushtarake dhe industriale në Gjermani.