Bizneset Vende Pune Ofertat

Turqi: Nëntë të vdekur nga stuhia

Turqi: Nëntë të vdekur nga stuhia

20.11.2023 Diaspora

Ministri i Brendshëm i Turqisë, Ali Yerlikaya ka njoftuar se gjatë ditës së sotme ekipet e shpëtimit në Turqi kërkuan 11 anëtarët e zhdukur të ekuipazhit të një anijeje mallrash që u fundos në Detin e Zi gjatë një stuhie e cila vrau së paku nëntë persona, përfshirë një nga anija.

Sipas tij, anija turke Kafkametler, me 12 anëtarë në bord, u fundos pranë bregdetit të Ereglit në veriperëndim të provincës Zonguldak në Turqi dhe se trupi i pajetë i një anëtari të ekuipazhit është nxjerrë.

Kapiteni i anijes kishte raportuar të dielën në mëngjes se anija po shkonte drejt një valëthyesi në Eregli dhe ka mundësi ta ketë goditur strukturën e valëthyesit.

Ndryshe, Turqia u godit nga stuhi të fuqishme dje, ndërsa moti i stuhishëm ua pamundësoi ekipeve të shpëtimit të kryenin operacione kërkimi përmes detit dhe ajrit deri mëngjesin e sotëm.

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!
Gjendja e jashtëzakonshme në disa pjesë të Francës pas përmbytjeve

Gjendja e jashtëzakonshme në disa pjesë të Francës pas përmbytjeve

Pjesë të Francës lindore dhe veriore janë në gjendje të jashtëzakonshme, pas përmbytjeve shkatërruese që kanë shkaktuar shembjen e rrugëve, kanë detyruar mijëra njerëz të evakuhen nga shtëpitë e tyre të mbytura nga uji dhe kanë detyruar mbylljen e shkollave dhe ndërtesave publike.

Ndërsa alarmi në rajonin Pas-de-Calais, në Francën veriore, është ulur nga i kuq në portokalli, banorët e Alpeve të Haute-Savoie në Francën lindore kanë qëndruar në gatishmëri të lartë, raporton Euronews.

Në Pas-de-Calais, më shumë shi parashikohet të enjten, qetësi të premten dhe më shumë stuhi gjatë fundjavës.

Qyteti Saint-Etienne-au-Mont në Pas-de-Calais është përmbytur që nga mbrëmja e së martës dhe rrugët janë ende të bllokuara.

Kryebashkiakja e qytetit fqinj të Saint-Leonard, Gwenaëlle Loire, thotë se njerëzit kanë humbur gjithçka, duke e përshkruar komunitetin si një “qytet fantazmë”.

Shumë njerëz atje janë detyruar të strehohen në katet e sipërme të shtëpive të tyre dhe Loire është i shqetësuar se situata mund të përkeqësohet akoma.

“Kishte deri në 1.50 metra ujë në shtëpi, është e paprecedentë, është e padëgjuar” dhe “pasojat do të jenë shumë të ndërlikuara, sepse shtëpitë do të bëhen josanitare”, tha ajo për AFP, duke shtuar se ajo e di se njerëzit ka të ngjarë të braktisin qytetin plotësisht.

Duke vizituar Pas-de-Calais, presidenti Emmanuel Macron njoftoi një fond mbështetës prej rreth 50 milionë euro për të ndihmuar komunitetet e prekura.

Që nga 6 nëntori, rreth 1,400 njerëz janë evakuuar në Pas-de-Calais për shkak të këtyre përmbytjeve, të jashtëzakonshme në kohëzgjatjen dhe intensitetin e tyre.

Shërbimi meteorologjik kombëtar francez Meteo-France thotë se reshjet e dendura dhe përmbytjet janë një shenjë shqetësuese.

“Kjo është hera e parë që vendi ka regjistruar një akumulim të tillë mbi 26 ditë radhazi në të gjitha stinët”, duke iu referuar situatës midis 18 tetorit dhe 12 nëntorit.

Ministri i Bujqësisë, Marc Fesneau, ka shpallur një fond prej rreth 80 milionë euro për të mbështetur fermerët e prekur nga stuhitë dhe përmbytjet në Brittany, Normandi dhe Hauts-de-France.

Reshje intensive të shiut, IHMK paralajmëron vërshime të shpejta

Reshje intensive të shiut, IHMK paralajmëron vërshime të shpejta

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se reshjet e sotme janë me intensitet të lartë në disa zona dhe të njëjtat mund të shkaktojnë vërshime të shpejta.

Sipas IHMK-së, vërshimet mund të shkaktohen nga rrjedhat lumore me karakter malor, të cilat mund të shkaktojnë pengesa në qarkullim, sisteme të kanalizimit, probleme në aktivitetet bujqësore, probleme me trafikun, rrezik për rrëshqitje të dheut, e kështu me radhë.

“Nuk parashikohet të ketë përmbytje lumore sidomos nga lumenjtë kryesorë, të cilët aktualisht kanë nivele nën kuotat e tyre mesatare për këtë periudhë të vitit”, njofton IHMK.

Intensiteti i reshjeve parashikohet të bie gradualisht gjatë pasdites.

“Gjatë orëve të pasdites së sotme, gradualisht reshjet do të bien në intensitet dhe shtrirje dhe situata e përgjithshme hidrometeorologjike do të fillojë gradualisht të stabilizohet”, deklaron IHMK.

Kurti ngushëllon Austrinë e Slloveninë për përmbytjet shkatërruese

Kurti ngushëllon Austrinë e Slloveninë për përmbytjet shkatërruese

Kryeministri Albin Kurti ka ngushëlluar të gjithë të prekurit e përmbytjeve shkatërruese në Slloveni dhe Austri.

Ai ka thënë se ngjarjet si këto na kujtojnë brishtësinë e jetës përballë rrezikut mjedisor dhe rëndësinë e solidaritetit si dhe veprimit të përbashkët për të luftuar kërcënimet

“Mendimet dhe ngushëllimet tona më të thella janë me ata të prekur nga përmbytjet shkatërruese në Slloveni dhe Austri. Ngjarjet si këto na kujtojnë brishtësinë e jetës përballë rrezikut mjedisor dhe rëndësinë e solidaritetit si dhe veprimit të përbashkët për të luftuar kërcënimet”, ka shkruar Kurti në Twitter.

Ndryshe përmbytjet në Slloveni ia morën jetën tre personave dhe kanë krijuar gjendje dramatike.

Moler Andi Ndërtimtari Suharekë,
Kosovë
ISEFERI SH.P.K. Prodhim Zona Industriale-Shirokë, 23000 Suharekë,
Kosovë
Reklama R-Sharm Reklama/Shtyp Rr. Brigada 123, Shirokë - Suharekë,
Kosovë
N.T.P NEON Tjera Xhavit Bajraktari (Rruga Tranzit),
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende28 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë