Samsung Galaxy S22 do të ketë një ekran unik

Në javët dhe muajt e fundit, gjithnjë e më shumë detaje janë bërë të ditura për serinë e pritur Galaxy S22 nga Samsung.

23.12.2021 / Teknologji

Samsung Galaxy S22 do të ketë një ekran unik
Foto: Ilustrim

Linja e re e smartfonëve do të përbëhet nga tre modele. Përveç një modeli bazë, pritet një Galaxy S22 Plus, si dhe një top model i ri, S22 Ultra / S22 Note. Deri tani, shumica e specifikave janë shfaqur tashmë në internet.

Dizajni i të tre modeleve është bërë i njohur edhe përmes rendereve. Më pas, u zbuluan gjithashtu foto dhe video të drejtpërdrejta të disa pajisjeve bedel.


E vetmja gjë që mungon është materiali zyrtar i marketingut. Deri më sot, sepse LetsGoDigital arriti të merrte në dorë një poster zyrtar marketingu nga Samsung Electronics – jo më pak se dy muaj përpara publikimit zyrtar. Ky imazh na jep pamjen e parë reale të modeleve të reja të serisë S 2022. Imazhi i shtypit zbulon edhe disa detaje të reja.

Fatkeqësisht, për të mbrojtur burimin, ne nuk mund të shtjellojmë origjinën e këtij imazhi. Megjithatë, ne kemi qenë në gjendje të përcaktojmë se është një imazh zyrtar i Samsung Electronics. Postera të tillë shpesh përdoren në vende publike, të tilla si një stacion treni publik, në një aeroport ose në një billboard përgjatë rrugës.

Samsung Galaxy S22 Ultra bëhet emri i modelit të modelit më të mirë

Imazhi i shtypit tregon top modelin e ri nga Samsung që konfirmon dizajnin e panelit të pasmë. Modeli Ultra do të vijë me një dizajn kamere me rënie uji siç zbuloi LetsGoDigital tashmë në tetor. Gjithashtu vlen të përmendet teksti që vjen me të “Galaxy S22 Ultra” – i përshkruar në fontin e zakonshëm Samsung.

Ka shumë konfuzion për emrin për një kohë të gjatë. Pjesërisht për shkak se top modeli i ri i ngjan shumë serisë Galaxy Note për sa i përket dizajnit dhe funksionalitetit, është sugjeruar disa herë në internet që Samsung të ndryshojë edhe emrin e modelit.

U përmendën disa emra të mundshëm modelesh, nga Galaxy S22 Note tek Galaxy Note S22 Ultra dhe Galaxy S22 Note Ultra. Megjithatë, imazhi zyrtar i shtypit tregon se Samsung do të ruajë emrin tradicional, dmth Galaxy S21 Ultra do të pasohet nga Galaxy S22 Ultra.

Po aq e shquar është ngjyra në të cilën është paraqitur top modeli i ri, është një nuancë rozë/rozë/vjollcë. Nuk ka ende asnjë informacion në lidhje me emrin e këtij varianti të Trëndafilit Turk. Është e qartë se modeli Ultra do të dalë edhe në të zezë, të bardhë, të kuqe dhe jeshile. Disponueshmëria e ngjyrave mund të ndryshojë sipas vendit.

Për më tepër, imazhi tregon se S22 Ultra do të jetë në përputhje me S Pen të Samsung. Stilolapsi i stilolapsit shfaqet me ngjyrë të zezë, por fundi i stilolapsit ka të njëjtën ngjyrë rozë si vetë telefoni. Për shkak të pozicionimit të telefonit, pjesa e poshtme e pajisjes nuk duket qartë në imazhin e marketingut.

Përkundër kësaj, dihet se S22U do të jetë telefoni i parë inteligjent i serisë Galaxy S me një ndarje të integruar S Pen – siç e dimë nga linja Galaxy Note. Prandaj, mbulesat opsionale me xhepin S Pen do të anulohen. Sigurisht që priten edhe shumë aksesorë të tjerë zyrtarë të Galaxy S22.

Dizajni i kamerës Samsung Galaxy S22 / S22+

Përveç Samsung Galaxy S22 Ultra, imazhi i shtypit tregon një tjetër smartphone. Ky është Galaxy S22 Plus, i cili pritet në ngjyrë ari të bardhë / e zezë / jeshile dhe rozë. Modeli bazë do të duket i njëjtë me modelin Plus – ndryshimi kryesor është madhësia. S22 do të ketë një ekran AMOLED 6.06 inç, modeli Plus do të jetë i pajisur me një ekran 6.55 inç.

Sistemi i kamerës ka ndryshuar pak në krahasim me paraardhësin e tij. Dallimi kryesor është se ajo zgjat më pak larg nga strehimi. Kështu, S22 / S22+ gjithashtu do të lëkundet më pak kur e vendosni të sheshtë në tavolinë. Një tjetër ndryshim karakteristik është kurba në të cilën ishulli i kamerës vërshon drejt anës dhe majës së telefonit. Kjo kurbë është ulur ndjeshëm.

Gjithashtu bie në sy ndryshimi me imazhet bedel që po qarkullojnë aktualisht në internet. Në imazhet e rreme, lentet e kamerës dalin paksa – siç shohim edhe me modelin Ultra. Megjithatë, nga posteri i marketingut të Samsung që kemi marrë, duket se në realitet nuk do të jetë kështu. Një avantazh shtesë, kjo do të parandalojë grumbullimin e pluhurit dhe papastërtive rreth thjerrëzave të kamerës.

Dihet gjithashtu shumë për specifikat e kamerës. Modeli bazë dhe Plus do të pajisen me një kamerë të trefishtë të përbërë nga një kamerë me kënd të gjerë 50 MP, një kamerë ultra të gjerë 12 MP dhe një kamerë zmadhimi 12 MP me zmadhim optik 3x.

Modeli Ultra sigurisht që do të ketë sistemin më të avancuar të kamerës. Top modeli do të jetë i pajisur me një kamerë katërkëndëshe. Përveç një kamere kryesore 108MP të përmirësuar, një kamerë ultra e gjerë 12MP dhe dy kamera telefoto 10MP do të ndërtohen për zmadhimin optik 3x dhe 10x.

Samsung pritet të shpallë zyrtarisht serinë Galaxy S22 në mes të shkurtit 2022. Për këtë do të organizohet një ngjarje virtuale Galaxy Unpacked. Treshja e re me siguri do të dalë në shitje në javën e fundit të shkurtit.

Sa do të kushtojnë pajisjet e ardhshme më të mira Samsung, tashmë është zbuluar. Prandaj, telefonat inteligjentë S22 do të fillojnë me një çmim të ngjashëm me vitin e kaluar. Nëse rrjedhjet janë të sakta, mund të priten çmimet e mëposhtme:

Samsung Galaxy S22: nga 849 euro
Samsung Galaxy S22 +: nga 1,049 euro
Samsung Galaxy S22 Ultra ose Note: nga 1249 euro. 

Mundësi e mirë pune, Fabrika e Mobileve “TE NASERI” kërkon 50 punëtorë!

Fabrika e Mobileve ”Te Naseri” e cila gjendet në Zonën Industriale në Shirokë me një eksperiencë të gjatë në prodhimin...

Lexo më shumë
KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *