Rishikimi i iPhone SE (2022): Një rikthim i vogël i një telefoni

14.03.2022

Që nga iPhone 5c, qasja e Apple për të bërë një iPhone më të përballueshëm ka qenë futja e procesorëve premium në kutitë që i përkasin modeleve më të vjetra. Me gjeneratën e tretë të iPhone SE, kompania i është përmbajtur asaj strategjie. Me butonin e tij në shtëpi, kornizat e sipërme dhe të poshtme […]

Rishikimi i iPhone SE (2022): Një rikthim i vogël i një telefoni Foto: Ilustrim

Që nga iPhone 5c, qasja e Apple për të bërë një iPhone më të përballueshëm ka qenë futja e procesorëve premium në kutitë që i përkasin modeleve më të vjetra. Me gjeneratën e tretë të iPhone SE, kompania i është përmbajtur asaj strategjie. Me butonin e tij në shtëpi, kornizat e sipërme dhe të poshtme dhe qoshet e rrumbullakosura, iPhone SE i ri është pothuajse identik me modelin e vitit 2020, të paktën nga jashtë.

Brenda, versioni i këtij viti përmban një çip A15 Bionic dhe një radio 5G, duke premtuar një rritje serioze të shpejtësisë. Apple po kërkon gjithashtu jetëgjatësi më të gjatë të baterisë dhe qëndrueshmëri të përmirësuar në modelin e këtij viti, i cili do t’ju japë një shumë modeste prej 429 dollarësh. Kjo është 30 dollarë më shumë se iPhone SE e fundit, por gjithsesi më e lirë se Pixel 5a prej 450 dollarësh. Nëse dëshironi një iPhone të thjeshtë që funksionon si i ri dhe nuk ju shqetëson dizajni i vjetëruar dhe kamerën e vetme të pasme, iPhone SE mund t’i përshtatet faturimit.

Dizajni

Në një kohë kur në thelb të gjithë telefonat inteligjentë kanë hequr dorë nga butonat e shtëpisë, iPhone SE i këtij viti ndihet anakronik. Butoni i tij “Home” ndodhet në një kornizë poshtë ekranit, ndërsa korniza e sipërme fsheh kamerën e përparme të pajisjes. Nëse jeni njohur me iPhone SE-në e fundit, atëherë do të dini se çfarë të prisni: Modeli i këtij viti është aq i ngjashëm sa e kam të drejtë t’i dalloj ato. E vetmja mënyrë për të ditur se cilën e mbaj është nëse e kontrolloj me kujdes kabinën e pasme të telefonit nën një dritë fluoreshente.

Njësia e rishikimit që Apple dërgoi këtë vit është blu e errët, ndërsa iPhone SE i vitit 2020 në zotërimin tim është i zi. Oh, dhe, sipas fletëve të specifikimeve, SE e re është katër gram më e lehtë. Duke marrë parasysh se modeli i mëparshëm tashmë dukej i vjetëruar, iPhone i fundit ndihet shumë i mbërthyer në të kaluarën.

Përparësitë

– Butoni i njohur Home dhe TouchID;
– Çipi i shpejtë A15 Bionic për çmimin;
– Kamera bën fotografi çuditërisht të mira.

Të këqijat

– Hapësira 64 GB e modelit bazë është e dobët;
– Vetëm një kamerë e pasme;
– Ekran i vogël dhe pa shkëlqim.

Prapëseprapë, pavarësisht dizajnit të tij të ngurtë, më pëlqen mënyra se si ndihet SE. Është shumë i ngjashëm me Pixel 3: i hollë, pak i lakuar dhe i ndërtuar fort. iPhone 13 mini është pak më i vogël dhe më i trashë, me skaje më të sheshta dhe një nivel në krye të ekranit të tij 5.4 inç që përmban kamerën e përparme. Nëse i urreni pikat, por për ndonjë arsye nuk ju shqetëson kornizat, pamja retro e iPhone SE është për ju.

Më e rëndësishmja, Apple thotë se iPhone SE është i mbuluar me të njëjtin xham të qëndrueshëm të përdorur në iPhone 13. Ndërsa unë ende nuk e kam hequr njësinë time të rishikimit, duke ditur se kjo do të jetë më rezistente ndaj gërvishtjeve ofron pak qetësi. Unë nuk përdor këllëf me iPhone 13 dhe është ende i pacenuar, pavarësisht se është hedhur në çanta me çelësa dhe objekte të tjera të mprehta. Megjithatë, ajo merr gjurmët e gishtërinjve dhe njollos shumë lehtë. Është gjithashtu mirë që iPhone SE është vlerësuar me IP67 për rezistencë ndaj pluhurit dhe ujit – diçka që ofrojnë edhe Galaxy A52 5G dhe Pixel 5a.

Ekrani dhe audio

Ashtu si shumë telefona të vitit 2017, iPhone SE i këtij viti ka një ekran LCD 4,7 inç me rezolucion 1334 x 750. Sinqerisht, ato specifika janë krejtësisht tragjike për standardet e vitit 2022, me të cilat OLED janë bërë të zakonshme. As mos më filloni me shpejtësinë e rifreskimit. Galaxy A52 ka një Super AMOLED 6,5 inç që funksionon në 120 Hz, ndërsa paneli OLED i Pixel 5a të paktën rifreskohet në 90 Hz.

Kam përdorur katër telefona – iPhone SE, paraardhësi i tij, iPhone 13 mini dhe Pixel 5a – për të parë një përmbledhje të ngjarjes së Apple në YouTube njëkohësisht në secilën pajisje me ndriçimin maksimal. iPhone 13 mini ishte më i ndrituri, i ndjekur nga Pixel. iPhone SE ishin të padallueshëm nga njëri-tjetri dhe kishin një nuancë të kuqërremtë në krahasim me dy të tjerët.

Nuk do t’ju mahnitë, por ekrani i iPhone SE është i përdorshëm. Pashë fillimin e The Problem with Jon Stewart në aplikacionin TV+ dhe megjithëse gjithçka dukej disi e heshtur në krahasim me OLED-të me të cilat jam mësuar, shfaqja përsëri dukej mirë. Megjithatë, patjetër që do të dëshironi ta shtyni ekranin në ndriçimin maksimal për të parë video jashtë në diell.

Pavarësisht madhësisë së tij të vogël, altoparlantët e iPhone SE janë çuditërisht të zhurmshëm. Më pëlqeu duke dëgjuar sekuencën e kërcimit me trokitje e lehtë në një video të performancës së Anything Goes, si dhe vokalin e bollshëm të Sutton Foster.

Kamerat

Disavantazhi më i madh i iPhone SE në hapësirën e rangut të mesëm janë kamerat e tij. Ai ka vetëm një sensor të pasmë 12 megapiksel me një hapje f/1.8, ndërsa shumica e konkurrencës vijnë me të paktën dy, duke i bërë ato pajisje fotografike më të gjithanshme.

Por nëse jeni të kënaqur me një kamerë solo, iPhone SE 2022 do të mjaftojë. Ai merr fotografi çuditërisht të mprehta dhe shumëngjyrëshe që janë të barabarta me ato të iPhone 13 mini. Ornamentet në fasadën me tulla të kuqe të një ndërtese lokale dukeshin njësoj të qarta kur shkrepi në cilindo telefon, edhe kur zmadhova deri në fund. Është e qartë se me A15 Bionic dhe përmirësimet e përpunimit si Smart HDR 4, Apple ka qenë në gjendje të prodhojë iPhone Kamera e SE performon po aq mirë sa sensori kryesor në flamurin e saj.

Pixel 5a përgjithësisht prodhonte imazhe më të errëta me tone më të ftohta, më neutrale në imazhet e tij, dhe megjithëse nuk jam adhurues i trajtimit të paracaktuar të Apple, i cili ka një nuancë paksa të verdhë, ju keni mundësinë ta ndryshoni këtë. Kompania prezantoi Stilet Fotografike me serinë iPhone 13, e cila ju lejon të rregulloni profilet e paracaktuara për kontrastin dhe tonin. Çdo fotografi që kapni do t’i përdorë ato cilësime (derisa të zgjidhni një stil tjetër). Për fat të mirë, iPhone SE i ri ofron gjithashtu stile fotografike, kështu që ju mund të ushtroni pak më shumë kontroll mbi mënyrën se si shkrepjet tuaja do të dalin.

U habita se sa të ngjashme ishin fotografitë e iPhone SE me ato të iPhone 13 mini. Nga peizazhet e deri te portretet e kolegëve të mi, pothuajse nuk kishte dallime në shkrepjet e bëra nga dy telefonat. Pixel 5a ishte më i mirë në izolimin e flokëve me thumba të prodhuesit tonë të videos nga sfondi sesa secili iPhone, por të tre pajisjet performuan në mënyrë të shkëlqyeshme.

Ankesa jonë kryesore për kamerën e fundit të iPhone SE ishte se nuk kishte modalitet të natës. Modeli i këtij viti ende nuk ofron një të tillë, dhe megjithëse disa nga fotografitë që bëra të ndërtesave të rrethuara nga mjegulla një natë dolën me baltë, të tjera dolën të ndritshme dhe të mprehta. Ka të ngjarë që duart e mia që dridhen kanë kontribuar në turbullimin, por në përgjithësi, Google ruan një avantazh në dritë të ulët.

Përpara, kamera 7-MP e iPhone SE gjithashtu nuk ka konkurrencë në letër, por në realitet ajo performoi po aq mirë sa Pixel 5a dhe iPhone 13 mini. Megjithatë, ai luftoi për të mbajtur hapin në mjedise të errëta; Vura re një ndryshim më të dukshëm në selfiet që shkrepa brenda një makine të palëvizshme një natë. Fotot e iPhone SE nuk ishin aq të pastra sa të tjerat, por gjithsesi ishin mjaft të mira për t’u ndarë.

Performanca

Standardet sintetike nuk përshkruajnë pamjen më të plotë të performancës së një telefoni, por në njëfarë mase ato janë një pikë e mirë referimi. Rezultatet Geekbench 5 të iPhone SE shpërtheu serinë Galaxy S22 dhe madje u afrua afër me iPhone 13 Pro. Kjo ka kuptim, duke pasur parasysh se Apple e ka pajisur telefonin e saj buxhetor me të njëjtin çip të fuqishëm A15 Bionic që gjendet në serinë e tij kryesore.

Në përdorimin e përditshëm, A15 Bionic ishte mjaft i fuqishëm për shumicën e detyrave të mia, duke përfshirë redaktimi dhe eksportimi i një videoje një minutëshe në iMovie dhe përdorimi i veçorisë Live Text të kamerës për të skanuar etiketat e produkteve rreth meje. Vura re disa vonesa gjatë konfigurimit të telefonit, me një pauzë të dukshme që nga momenti kur preka “Vazhdo” deri kur doli faqja tjetër. Gjithashtu nuk mund të regjistroja në ekran ndërsa përdorja SharePlay në një telefonatë video FaceTime për t’i treguar kolegut tim faqen time kryesore, e cila, sipas një alarmi, ishte një problem me buferin. Apple gjithashtu nuk ju lejon të regjistroni ekranin tuaj gjatë SharePlaying, gjë që do të doja të ishte ajo që shpjegoi njoftimi. Por gjithçka tjetër shkoi pa probleme.

iPhone SE u ngroh pak ndërsa kryeja testet dhe përdora veçorinë Live Text të kamerës për të skanuar adresat në një shishe dhe për t’i kërkuar te Maps. Fatmirësisht, u ftoh shpejt.

Si dikush që është mësuar me navigimin e bazuar në gjeste, më duhej të njihesha sërish me përdorimin e çelësit të shtëpisë. Nuk depreson fizikisht; si në iPhone SE të mëparshëm, ky është një sensor me prekje që dridhet në përgjigje kur e shtyni. Thënë kështu, sado e çuditshme të ndihesha të lundrosh në iOS me një buton shtëpie, mirëprita komoditetin e Touch ID.

Zhbllokimi i telefonit ishte gjithashtu një fllad, dhe nëse jeni njohur me sensorin e fundit të iPhone SE, do të jeni mësuar me këtë, veçanërisht pasi pajisja është saktësisht e njëjtë. Në fakt, nëse nuk e keni njohur kurrë jetën pa butonin poshtë ekranit dhe nuk doni të hiqni dorë, ky është i vetmi telefon modern me të.

Jetëgjatësia dhe lidhja e baterisë

Një zonë ku pajisjet e vogla si iPhone SE dhe iPhone 13 mini priren të jenë të shkurtra është jeta e baterisë. Apple premtoi se A15 Bionic do të sillte qëndrueshmëri më të mirë në iPhone SE të këtij viti, gjë që doli të ishte e vërtetë. Ndërsa rezultoi më i gjatë se paraardhësi i tij, iPhone SE më i fundit e bëri atë vetëm rreth 12 orë në testin tonë të baterisë së pakësimit të videos. iPhone 13 mini shënoi disa orë më shumë, ndërsa Pixel 5a shënoi 22 orë e 56 minuta mbresëlënëse.

Në përdorim të përditshëm, iPhone SE i ri zakonisht zgjati rreth një ditë përpara se të kishte nevojë për një karikim. Kalova një mëngjes dhe pasdite duke testuar kamerën dhe ekranin e saj, dhe deri në orën 18:00 ajo kishte rënë në 46 përqind. Rreth orës 21:00 kishte rënë në 37 për qind, dhe unë nuk kisha bërë shumë përveçse të fotografoja natën. iPhone SE definitivisht nuk do t’i mbijetojë netëve tuaja pas punës.

Unë e vlerësoj që, përveç portit Lightning, iPhone SE karikohet me valë. Ai gjithashtu mbështet nën-6 5G, dhe mund të punojë edhe me rrjetet e brezit të mesëm. Ata që shpresojnë për brez ultra të gjerë për vendndodhje më të sakta të AirTag do të zhgënjehen; Apple nuk e përfshiu atë këtu. mmWave 5G është gjithashtu një veçori që mungon, megjithëse me mungesën e mbulimit të besueshëm gjerësisht të disponueshëm, kjo është më e kuptueshme.

Konkurrenca

Nëse po konsideroni iPhone SE, ndoshta keni vendosur tashmë që Android nuk është për ju. Por e ndjej se është detyra ime t’ju them se në këtë gamë çmimesh, ofertat jo-Apple priren të ofrojnë specifika më të mira. Sigurisht, A15 bionic është çipi më i fuqishëm që do të merrni me këtë çmim, por në ditët e sotme shumica e telefonave të rangut të mesëm vijnë me procesorë kompetent. Ju ndoshta nuk do të vini re një ndryshim të madh në performancën ditore midis iPhone SE dhe Pixel 5a, i cili përdor një Snapdragon 765G.

Ajo që ka të ngjarë të humbisni duke iu përmbajtur Apple janë panelet e bukura OLED me ritme më të shpejta të rifreskimit të ekranit. Pixel 5a dhe Galaxy A52 vijnë gjithashtu me sisteme me shumë kamera që do ta bëjnë më të lehtë shkrepjen e peizazheve ose objekteve të largëta. Por nëse preferoni t’i përmbaheni një ekosistem të njohur, ose nëse personi për të cilin po e blini këtë nuk ka nevojë për këto gjëra, iPhone SE është një zgjedhje e sigurt.

Apple aktualisht shet ende iPhone 11 për 500 dollarë, kështu që nëse keni rreth 70 dollarë më shumë për të shpenzuar, ia vlen ta konsideroni derisa është në dispozicion. Do të humbisni 5G dhe butonin Home dhe do të merrni një çip A13 në vend të A15. Por iPhone 11 ofron gjithashtu jetëgjatësi më të gjatë të baterisë dhe një kamerë të dytë ultra të gjerë.

Nëse jeni në treg për një iPhone të vogël e më të lirë, me siguri e keni tërhequr vëmendjen edhe tek iPhone 13 mini. Për rreth 270 dollarë më shumë, ai sjell një ekran më të bukur, me ekran të plotë, kamerë shtesë të pasme, dizajn të përditësuar dhe jetëgjatësi pak më të gjatë të baterisë. Më në fund do t’ju duhet të hiqni dorë nga butoni kryesor dhe Touch ID, sigurisht, dhe të mësoheni me një nivel për kamerën selfie. Por këto janë kompromise mjaft të vogla. Dua të theksoj se memoria 64 GB e modelit bazë është e dobët. Unë mezi i kam instaluar të gjitha aplikacionet e mia në njësinë time të rishikimit dhe tashmë janë zhdukur rreth 22 GB. Ju patjetër do të dëshironi të shpenzoni 50 dollarë shtesë për versionin 128 GB të paktën, që është ajo që përfshin iPhone 13 mini i nivelit fillestar.

Përfundim

Për çmimin, iPhone SE ofron shumë veçori të avancuara, si një procesor premium, mbështetje 5G dhe iOS 15. Me këto, telefoni i rangut të mesëm të Apple ka të ngjarë të vazhdojë të funksionojë me respekt për të paktën dy vjet të tjera. Por disa nga aspektet e tjera të tij janë praktikisht të lashta, si ekrani i ngushtë dhe konfigurimi i kufizuar i kamerës. Nëse dëshironi të merrni një iPhone për nën 500 dollarë dhe nuk dëshironi një version të rinovuar të modeleve të mëparshme, iPhone SE është mjaft i mirë. Plus, ky është i vetmi iPhone përreth që ka ende Touch ID, të cilin shumë njerëz e preferojnë mbi Face ID.

Megjithatë, ata që duan kamera dhe ekrane superiore, duhet të paktën të marrin në konsideratë Galaxy A52 ose iPhone 13. Nëse mund të prisni pak më shumë dhe nuk e keni problem Androidin, ka gjithashtu një shans që Pixel-i i ardhshëm i Google me rangun e mesëm të jetë më i mirë. marreveshje. Tani për tani, është mirë të shohësh një iPhone SE të ri që sjell performancë dhe lidhje moderne në një dizajn që do ta shijojnë fansat e telefonave më të vegjël. Është bazë, por e kryen punën.