Procesori Pixel 6 i Google sjell veçori të fotografisë AI

20.10.2021

Pixel 6 përmban procesorin “Tensor” të Google, i cili thotë se mundëson veçori të reja të telefonit të mundësuar nga inteligjenca artificiale dhe mësimi i makinerisë. Gjithashtu është telefoni i parë në seri me një model “Pro”, i krijuar për të konkurruar në skajin më të lartë të tregut. “I gjithë qëllimi kur filluam ishte […]

Procesori Pixel 6 i Google sjell veçori të fotografisë AI Foto: Ilustrim

Pixel 6 përmban procesorin “Tensor” të Google, i cili thotë se mundëson veçori të reja të telefonit të mundësuar nga inteligjenca artificiale dhe mësimi i makinerisë.

Gjithashtu është telefoni i parë në seri me një model “Pro”, i krijuar për të konkurruar në skajin më të lartë të tregut.

“I gjithë qëllimi kur filluam ishte të arrinim këtë pikë,” tha Rick Osterloh, kreu i pajisjeve të Google.

“Me të vërtetë, ky është vizioni ynë origjinal në të cilin ne mund të arrijmë më në fund pasi kemi krijuar shumë aftësi si në teknologji ashtu edhe në aftësitë e zhvillimit të produktit,” tha ai për BBC.

Google zotëron dhe operon me platformën Android, e përdorur nga pothuajse çdo prodhues i celularëve, përveç Apple. Por pjesa e parë e tregut Android është dominuar nga markat e tjera të smartphone si Samsung, telefonat e të cilëve mund të kushtojnë më shumë se 1.000.

Linja Pixel e Google shpesh është çmuar në mes të tregut.

Por Pixel 6 i ri do të shitet me pakicë për 599//599 $, ndërsa modeli Pro do të kushtojë 849 £/899 $. duke e afruar atë me çmimin e pajisjeve konkurruese të nivelit të lartë.

Ky është i njëjti çmim nisjeje për modelin bazë si Pixel 5, i cili, tha Google në atë kohë, ishte projektuar për “një rënie ekonomike”.

“Natyrisht, ka shumë teknologji dhe këto janë të shtrenjta, me siguri, por ne po përpiqemi t’u ofrojmë përdoruesve vlerë të mirë pavarësisht faktit se këto janë anije,” tha Osterloh.

Kamera

Të dy Pixel 6 dhe Pro janë smartfonë standardë me faktorë të formës me një shirit të madh horizontal të mrekullueshëm në pjesën e pasme të sipërme të telefonit.

Ajo shirit përmban të gjitha lentet dhe sensorët e kamerës, në vend që t’i vendosë ato në njërën anë në një “përplasje” të kamerës të njohur në shumë modele moderne.

Të dy versionet kanë një kamerë kryesore prej 50 megapiksel (MP) dhe një ekran të gjerë 12 MP. Modeli Pro ka një aparat shtesë 48MP, duke i dhënë asaj një zmadhim optik 4x.

Modeli Pro gjithashtu ka më shumë memorie, një ekran me rezolucion më të lartë dhe një ritëm më të shpejtë të rifreskimit të ekranit deri në 120hz – ose 120 ekran freskon një sekondë, gjë që mund të bëjë që animacionet dhe lëvizjet e shpejta të duken më të qeta.

Telefonat inteligjentë modernë mbështeten shumë në “fotografinë llogaritëse” për të bërë fotografi të mira dhe të qarta. Whatshtë ajo që i jep secilit prodhues të telefonit “pamjen” e tyre të veçantë ndaj fotove.

“Për një kohë të gjatë, Pixel është i njohur për fotografinë e mrekullueshme, e cila është me të vërtetë një funksion i aftësisë sonë për të bërë përmirësime të drejtuara nga AI, të nxitura nga mësimi i makinerisë në përvojën e kamerës,” tha Osterloh.

“Me këtë platformë të re, me Tensor, ne kemi krijuar fjalë për fjalë platformën për të qenë në gjendje të mbështesim punën më të avancuar që kemi në të gjitha aspektet e AI.”

Njëra prej tyre është ajo që Google e quan “gomë magjike” – një sistem ku aplikacioni Photos do të zbulojë shpërqendrimet në foto, si dikush që ecën në sfond dhe do të përpiqet t’i heqë ato. Kompania thotë se mund të përdoret gjithashtu për gjëra të tilla si shtyllat e energjisë ose telat, dhe përdoruesit mund të zgjedhin me dorë gjëra për të hequr, si dhe sistemin automatik.

Një veçori tjetër e re është “deblur i fytyrës”.

Kur bëni një fotografi me kamerën e pasme, ajo do të përdorë të gjitha kamerat në dispozicion dhe do të marrë versione të shumta. Pra, nëse një person lëviz vazhdimisht – siç është shembulli i Google për një fëmijë të vogël – kamera do të përpiqet të rregullojë një fytyrë të turbullt duke kombinuar të gjitha të dhënat dhe do të përpiqet të kuptojë se si duhet të duket versioni i paqartë.

Fuqia e re e përpunimit në çipin e tij të fundit do të thotë që teknologjia tani mund të aplikohet në video kur regjistrohen, duke u dhënë atyre të njëjtin stil si kamerat e Pixel.

I pyetur nëse veçoritë e reja do të hyjnë në telefonat e tjerë Android, Osterloh tha: “Shumë prej tyre do të jenë vetëm Pixel”.

Ai tha se ndërsa është e mundur që disa mund të jenë përfundimisht të disponueshme në pajisjet e tjera, “shumë prej tyre me të vërtetë kërkojnë këtë arkitekturë të personalizuar dhe për këtë arsye ka të ngjarë të jetë në produktet që përdorin Tensor vetëm për të ardhmen e parashikueshme”.

Përpunimi në pajisje

Google së pari kishte ngacmuar ekzistencën e Pixel 6 dhe Pixel Pro në gusht – së bashku me procesorin e tij Tensor.

Deri më tani, ai ka përdorur patate të skuqura të dizajnuara nga firma e çipave Qualcomm. Por thotë se çipi Tensor është deri në 80% më i shpejtë se Pixel 5 nga viti 2020, si dhe është efikas në energji.

Një avantazh domethënës për çipin e tij të ri, thotë Google, është se mund të bëjë më shumë në vetë telefonin, pa qenë i lidhur me internetin – veçanërisht përmes asistentit virtual popullor të Google.

Për shembull, thotë se transkriptimi i zërit – i cili tani përdor Google Assistant – do të jetë më i shpejtë dhe më i saktë. Përdoruesit mund të thonë “Hey Google, shkruaj” në vend që të prekni një buton, dhe gjithashtu mund të përdorin komanda zanore për të dërguar mesazhe. Sistemi zanor mund të përdoret në të njëjtën kohë me tastierën e tekstit.

Aplikacioni i regjistruesit të Google gjithashtu përdor procesorin më të shpejtë për të transkriptuar drejtpërdrejt regjistrimet audio ashtu siç janë bërë, edhe kur telefoni nuk është i lidhur me internetin.

Do të thotë gjithashtu se veçoritë e përkthimit të drejtpërdrejtë të Google janë më të shpejta se më parë, pasi më shumë përpunim bëhet në vetë pajisjen.

Por kjo nuk do të thotë që Google Assistant do të punojë në mënyrë perfekte jashtë linje për aktivistët e privatësisë.

“Për të qenë vërtet i dobishëm, duhet të supozoni se do të përdorë cloud”, tha Osterloh.

“Pjesa e njohjes së të folurit të asaj rrjedhe pune do të ndodhë në pajisje … [dhe] të gjitha diktimet”.

Por shumica e njerëzve kërkojnë mot, ose rezultate sportive ose informacione të tjera që duhet të merren nga interneti.

“Ne po lëvizim gjithnjë e më shumë ngarkesa pune nga cloud në pajisje, ne po përpiqemi ta bëjmë atë … për t’u siguruar që përdoruesi të ketë performancën më të mirë të mundshme. Por sigurisht kjo tregon një drejtim edhe për privatësinë.”