Prezantohet linja më e re e ekraneve Samsung, Një epoke të re e televizorëve Samsung AI

29.04.2024

Produktet e vitit 2024 ofrojnë përvojë të një niveli tjetër të argëtimit në shtëpi me procesorë të avancuar dhe veçori të fuqishme të drejtuara nga AI

Prezantohet linja më e re e ekraneve Samsung, Një epoke të re e televizorëve Samsung AI Foto: Ilustrim

Samsung Electronics prezantoi një vështrim më të detajuar të linjës së televizorëve dhe soundbare-ve të vitit 2024 në eventin Unbox & Discover, duke shfaqur televizorët dhe soundbare-t më të fundit Neo QLED 8K dhe 4K, OLED. Si prodhuesi kryesor në botë i televizorëve për 18 vjet rresht[1], Samsung ka përgatitur një ofertë speciale. Me blerjen e modeleve të caktuara të televizorëve të rinj, ju përfitoni dhurata dhe zbritje të shumta, deri në 60,000 Lekë.

“Ne po i shtyjmë kufijtë e argëtimit në shtëpi duke integruar AI në mënyra që shkojnë përtej përvojave tradicionale të shikimit,” tha SW Yong, President dhe Shef i Biznesit të Ekranit Vizual në Samsung Electronics. “Përbërja e këtij viti është një dëshmi e përkushtimit tonë ndaj inovacionit, duke ofruar produkte që jo vetëm ofrojnë përvoja të jashtëzakonshme shikimi, por gjithashtu kontribuojnë në mënyrë domethënëse në stilin e jetës së konsumatorëve tanë.”

Rritja e shqisave me Neo QLED 8K: Qartësi, tingull dhe përvoja të zgjuara

Neo QLED 8K qëndron në vëndim e parë përsa i përket linjës më të fundit të televizorëve të Samsung, i pajisur me procesorin e avancuar NQ8 AI Gen3 dhe që shënon një hap të rëndësishëm në teknologjinë e TV me AI. Ky procesor përmban një Neural Processing Unit (NPU) që ofron dyfishin e shpejtësisë së paraardhësit të tij, së bashku me një rritje tetëfish në rrjetet e sistemit nga 64 në 512 – duke siguruar një përvojë të jashtëzakonshme shikimi me detaje të qarta, pavarësisht nga burimi i hyrjes.

Çdo skenë në Neo QLED 8K është një festë për sytë, falë teknologjisë së saj të fotografive të drejtuara nga AI. Ai nxjerr në pah detajet më të imta me qartësi dhe natyralitet të jashtëzakonshëm, nga shprehjet e fytyrës deri te nuancat më delikate. Me 8K AI Upscaling Pro[2], shfaqjet dhe filmat e preferuar të përdoruesve transformohen që të përputhen ngushtë me ekranin 8K, duke i lejuar ata të shijojnë nivelin e detajeve dhe qartësinë e figurës që tejkalon televizorët konvencionalë 4K[3]. Për më tepër, AI Motion Enhancer Pro[4] e bën veprimin e shpejtë më të butë dhe më të qartë – një ëndërr për tifozët e sportit – ndërsa Real Depth Enhancer Pro i shton një thellësi të gjallë fotografisë dhe i tërheq shikuesit në skenë çdo herë. Të gjitha këto veçori bashkohen për të ripërcaktuar përvojën e ekranit të madh, duke vendosur një standard të ri në zhytjen vizuale.

Neo QLED 8K jep gjithashtu audio precize të mundësuar nga teknologjia e tingullit AI. Active Voice Amplifier Pro i këtij viti tani shkëlqen në nxjerrjen e dialogut nga zhurma e sfondit, duke siguruar që çdo fjalë të dëgjohet qartë. Object Tracking Sound Pro [5]pasuron gjithashtu përvojën audio duke sinkronizuar tingullin me veprimin në ekran, duke krijuar një përvojë shikimi më dinamike dhe tërheqëse. Adaptive Sound Pro përmirëson më tej përvojën audio duke rregulluar në mënyrë inteligjente audion me përmbajtjen dhe akustikën e dhomës, për një tingull vërtet të pasur dhe të gjallë.

Neo QLED 8K gjithashtu krenohet me veçori të AI që kuptojnë dhe përshtaten me nevojat e përdoruesit. Modaliteti i lojës automatike AI fillon gjatë lojës, duke optimizuar pamjet vizuale dhe audio për një përvojë lojërash edhe më zhytëse dhe tërheqëse. Modaliteti i personalizimit të AI rregullon figurën për secilën skenë bazuar në preferencën e përdoruesit, ndërsa Modaliteti i Energjisë AI kursen energji pa kompromentuar cilësinë e figurës. Këto veçori sigurojnë që Neo QLED 8K të jetë i lehtë, i personalizuar dhe efikas në energji për të gjitha nevojat argëtuese.

I disponueshëm në dy modele, QN900D dhe QN800D, dhe në madhësi 65, 75 dhe 85 inç, linja Neo QLED 8K premton një përvojë të pashembullt shikimi që vendos standarde të reja në kategorinë premium të ekranit të madh.

Veçoritë inteligjente me Samsung Tizen OS për integrim dhe personalizim të përmirësuar

Në vitin 2024, ekranet e AI të Samsung janë vendosur të ripërcaktojnë përvojën e përdoruesit me lidhje të avancuar dhe një sërë veçorish, aplikacionesh dhe platformash inteligjente. Duke përdorur sistemin e fuqishëm Tizen OS, këto risi kanë krijuar një ekosistem që është i lidhur, i personalizuar dhe i sigurt. Kjo i lejon pajisjet të integrohen pa mundim në botën digjitale të përdoruesve, duke i shndërruar ekranet në një qendër qendrore për të gjitha nevojat e tyre.

Televizorët më të fundit të Samsung janë krijuar për t’u lidhur me një ekosistem inteligjent menjëherë pas konfigurimit. Në momentin që përdoruesit ndezin televizorin e tyre të ri Samsung, televizori njeh dhe lidhet me rrjetet dhe pajisjet ekzistuese, të gjitha të orkestruara përmes një njoftimi të thjeshtë në telefonat inteligjentë të përdoruesve. Ky konfigurim i lehtë shtrihet në të gjitha pajisjet Samsung në shtëpi, si dhe në pajisjet e palëve të treta dhe pajisjet IoT, falë përputhshmërisë së tij me HCA dhe Matter. Kjo eliminon nevojën për shpërndarës shtesë, kështu që çdo gjë nga ndriçimi te sensorët e sigurisë mund të menaxhohet drejtpërdrejt nga ekrani.