Në dhjetor pritet lansimi i Xiaomi 12 dhe Xiaomi 12X

Xiaomi 12X mund të ketë një kamerë kryesore të pasme 50 megapikselë dhe një kamerë selfie 20 megapikselë.

25.11.2021 / Teknologji

Në dhjetor pritet lansimi i Xiaomi 12 dhe Xiaomi 12X
Foto: Ilustrim

Lansimi i Xiaomi 12 dhe Xiaomi 12X mund të bëhet në dhjetor, sipas një rrjedhjeje të re që sugjeron se seria e ardhshme e smartfonëve të nivelit të lartë të kompanisë mund të zbulohet në javët e ardhshme.

Xiaomi 12 dhe Xiaomi 12X pritet të kenë ekrane të lakuar. Ndërsa Xiaomi 12 më i fuqishëm pritet të ketë një SoC Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, Xiaomi 12X pritet të ketë një Snapdragon 870 SoC. Disa specifika të mëtejshme të dy telefonave inteligjentë të ardhshëm janë shfaqur gjithashtu në internet.


Kompania ende nuk ka shpallur detaje zyrtare të Xiaomi 12 dhe Xiaomi 12X, në lidhje me specifikimet dhe çmimin. Rrjedhjet e mëparshme kanë sugjeruar se Xiaomi 12 mund të lansohej në një ngjarje në dhjetor, por një raport i ri sugjeron që kompania mund të njoftojë gjithashtu Xiaomi 12X së bashku me flamurin e ardhshëm, si një pasardhës të mundshëm të Mi 11X i cili u lançua vitin e kaluar. Mi 11X përmban një çip Snapdragon 870, i cili gjithashtu pritet të arrijë në Xiaomi 12X të ardhshëm.

Xiaomi 12X ka të ngjarë të dalë me një ekran OLED 6.28 inç (1,080×2,400 piksele) dhe të ketë Snapdragon 870 SoC nën kapuç, së bashku me një bateri 5,000 mAh, sipas një raporti nga MyDrivers, i cili gjithashtu sugjeron se telefoni inteligjent mund të të arrijë së bashku me Xiaomi 12 në një ngjarje të lançimit në dhjetor. Celulari mund të ketë një kamerë 50 megapikselë, së bashku me një kamerë selfie 20 megapikselë në pjesën e përparme, sipas raportit. Xiaomi 12X gjithashtu supozohet të mbështesë karikimin me tela në 67 W dhe karikimin me valë në 33 W.

I lançuar në Indi në fillim të këtij viti, Xiaomi Mi 11 Ultra ka një ekran të lakuar, ndërsa kompania lançoi Mi 11 me një ekran të sheshtë. Të dy Xiaomi 12 dhe Xiaomi 12X mund të shfaqin ekrane të lakuar dhe altoparlantë simetrik, sipas një postimi në Weibo nga Digital Chat Station, i vërejtur nga Sparrow News.

Xiaomi 12 gjithashtu mund të vijë me një ekran AMOLED Full HD+ (1,080×2,400) këtë vit, me një shpejtësi rifreskimi 120 Hz. Ky është një hap poshtë nga Mi 11, i cili kishte një ekran 1440p. Celulari gjithashtu mund të ketë një kamerë kryesore 50 megapikselë dhe të mbështesë së bashku me karikim të shpejtë 100 W, sipas raporteve të mëparshme.

Parandalimi është shërim! Tumor markerët dhe roli i tyre në diagnostifikimin e kancerit

Tumor markerët janë substanca që lëshohen nga qelizat kancerogjene ose prodhohen nga trupi në reagim ndaj një tumori malinj ose...

Lexo më shumë
KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *