Bizneset Vende Pune Ofertat

Xiaomi shet 1.44 milionë njësi të serive të reja Xiaomi 14

Xiaomi shet 1.44 milionë njësi të serive të reja Xiaomi 14

13.11.2023 Teknologji

Edhe pse ishte një debutim i kufizuar, seritë Xiaomi 14 arritën të thyenin rekordin e kompanisë duke shitur 1.44 milionë njësi në vetëm 10 ditë.

Seritë Xiaomi 14 debutuan muajin e kaluar dhe u bënë disa prej pajisjeve më premtuese në treg me çipet më të fundit Snapdragon 8 Gen 3.

Edhe pse ishte një debutim i kufizuar, seritë Xiaomi 14 arritën të thyenin rekordin e kompanisë duke shitur 1.44 milionë njësi në vetëm 10 ditë.

Është një arritje e madhe për një smartfon Android i cili debutoi drejt fundit të vitit. Vlen të theksohet se këto seri janë lançuar vetëm për tregun Kinez dhe ende nuk kanë mbërritur ndërkombëtarisht.

Mbi të gjitha varianti Ultra nuk do të mbërrijë deri në javët e fundit të 2024 që do të thotë se kompania ka një shans tjetër për të ringjallur seritë duke ofruar diçka akoma më të mirë.

Krahas teknologjisë së fundit të çipeve si Snapdragon 8 Gen 3, Xiaomi 14 ka një prej sistemeve më të mira të kamerave vendosur në një smartfon. 

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Xiaomi 12T dhe Xiaomi 12T Pro mund të lansohen javën e ardhshme

Xiaomi 12T dhe Xiaomi 12T Pro mund të lansohen javën e ardhshme

Xiaomi 12T dhe 12T Pro kanë qenë në titujt kryesorë për shumë kohë tani. Tifozët e Xiaomi janë duke pritur me durim që kompania të bëjë një njoftim zyrtar në lidhje me celularin.

Por përpara kësaj, këshilltari Abhishek Yadav ka zbuluar se Xiaomi 12T dhe 12T Pro mund të lansohen globalisht javën e ardhshme së bashku me Redmi Pad dhe Redmi Buds 4 Pro.

Xiaomi 12T dhe Xiaomi 12T Pro

Sipas një raporti të fundit, Xiaomi 12T do të vijë në variante 8 GB RAM + 128 GB memorie dhe 8 GB RAM + 256 GB memorie. Ndërsa modeli Pro thuhet se do të debutojë në opsionet e ruajtjes 8 GB RAM + 256 GB dhe 12 GB RAM + 256 GB. Celularët mund të vijnë në tre ngjyra: blu e pastër, e zezë kozmike dhe argjend hënore.

Xiaomi 12T Pro pritet të lansohet me SoC-në më të fundit të Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 dhe të ketë një ekran AMOLED 6,67 inç që ofron një rezolucion 1,220 x 2,712 piksele dhe një shpejtësi rifreskimi 120 Hz. Pritet gjithashtu të shfaqë një sensor primar Samsung HP1 200 megapiksel që është çiftuar me një lente me kënd ultra të gjerë 8 megapiksel dhe një njësi makro 2 megapikselë.

Xiaomi 12T i nivelit të ulët pritet të vijë me një ekran OLED 6.7 inç me një shpejtësi rifreskimi 120 Hz dhe mbështetje HDR10+. Mund të mundësohet nga një MediaTek Dimensity 8100 SoC. Thuhet gjithashtu se ka një konfigurim të trefishtë të kamerës së pasme të titulluar nga një sensor primar 108 megapikselë.

Redmi Pad dhe Redmi Buds 4 Pro

Redmi Pad pritet të jetë një tablet i rangut të mesëm nga Redmi. Një imazh i zbuluar së fundmi zbuloi se pajisja do të ketë një shpinë të sheshtë me një kamerë 8 megapikselë pa blic. Thashethemet sugjerojnë se do të vijë me një ekran 11 inç 2K dhe do të mundësohet nga një çip i ri MediaTek MT8781 dhe një bateri 7,800 mAh me mbështetje për karikim të shpejtë 22.5 W.

Redmi Buds Pro debutoi në Kinë në maj. Ato vijnë me një drejtues dinamik 10 mm dhe ofrojnë 35dB anulim të zhurmës me rregullim inteligjent AI. Ai përmban gjithashtu cilësi të zërit HiFi dhe tingull stereo virtual. Redmi Buds 4 Pro përmban modalitetin e vonesës së ulët 59 ms dhe vjen me mbështetje për lidhjen Bluetooth 5.2.

Debutojnë telefonat më të ri të Xiaomi – Xiaomi 12S, 12S Pro dhe 12S Ultra

Debutojnë telefonat më të ri të Xiaomi – Xiaomi 12S, 12S Pro dhe 12S Ultra

Po aq e rëndësishme, treshja e telefonave 12S të zbuluar në Kinë – 12S, 12S Pro dhe 12S Ultra – janë të parët që mbajnë një logo Leica, duke shënuar bashkëpunimin e ri afatgjatë të kamerave të dy kompanive.

Këtu është gjithçka që dimë deri më tani për tre telefonat, përfshirë perspektivat e tyre për t’u lançuar në Perëndim.

Kur do të dalë në treg Xiaomi 12S në mbarë botën?

Xiaomi zbuloi tre telefonat 12S në Kinë më 4 korrik, por çfarë ndodh me pjesën tjetër të botës?

Xiaomi 12 dhe 12 Pro iu deshën disa muaj për të marrë një lançim global, kështu që në atë orar ne do të presim që 12S të mbërrijë globalisht disa kohë në shtator.

Kjo supozon se do të nisin fare. Mi 11 Ultra i vitit të kaluar nuk arriti fare zyrtarisht në Perëndim, dhe Xiaomi tashmë ka konfirmuar për Tech Advisor se “Seria nuk do të vijë në MB”.

Ka ende një shans që ai të arrijë në disa tregje të tjera jashtë Kinës, natyrisht, edhe pse tani ne do ta konsideronim atë si një mundësi të gjatë. Shpresojmë se së shpejti do të zbulojmë më shumë.

Sa kushtojnë telefonat 12S?

Me një lançim vetëm në Kinë, ne kemi vetëm çmime kineze për telefonat deri më tani, por ja se si konvertohen në mbarë botën:

Xiaomi 12S – Nga 3,999 ¥ (rreth 600 $ / 490 £ / 570 €)
Xiaomi 12S Pro – Nga 4,699 ¥ (rreth 700 dollarë/580 £/670 euro)
Xiaomi 12S Ultra – Nga 5,999 ¥ (rreth 900 dollarë/740 £/860 euro)

Cilat janë specifikat e Xiaomi 12S?

Tani që Xiaomi ka lëshuar serinë 12S, ne i dimë specifikat për të tre telefonat. Ja se si grumbullohen:

Karakteristikat e Xiaomi 12S

12S i rregullt do të jetë më i vogli dhe më i lirë nga telefonat në seri, por mos e mbani këtë kundër. Është në dispozicion në të zezë, vjollcë, jeshile dhe një fund të ri të bardhë.

Përdor të njëjtën madhësi 6.28 inç ekran si Xiaomi 12, duke i mbajtur gjërat bukur dhe kompakte. Siç mund ta prisni, do të jetë një AMOLED 120Hz me rezolucion Full HD+ – saktësisht e njëjtë me paraardhësin e tij.

Megjithatë ka ende disa përmirësime të mëdha të performancës. Më e dukshme është se, si të gjithë telefonat 12S, do të përdorë çipin Snapdragon 8+ Gen 1. Kjo duhet të rezultojë në disa përfitime modeste të performancës dhe ndoshta jetëgjatësi më të mirë të baterisë – megjithëse qeliza aktuale është e njëjta kapacitet 4500 mAh, me karikim me tela 67 W dhe karikim me valë 50 W.

Kamera gjithashtu është përmirësuar. Lentja kryesore e pasme është ende 50Mp, por tani përdor sensorin e përmirësuar Sony IMX707 – i njëjti i përdorur në 12 Pro në fillim të këtij viti – me OIS. Ashtu si të tre telefonat e rinj, ai gjithashtu përmban markën Leica në pjesën e pasme për të pasqyruar punën e kompanisë së kamerave duke ndihmuar Xiaomi të optimizojë cilësinë e imazhit.

Ashtu si me të gjithë telefonat në seri, Xiaomi 12S lançohet me Android 12 dhe MIUI 13 të instaluar.

Këtu janë specifikat e plota të Xiaomi 12S:

Ekran 6,28 inç, 120 Hz, FHD+ AMOLED
Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
8/12 GB RAM
128/256 GB memorie
Kamera kryesore 50Mp, f/1.9 OIS
Kamera ultra e gjerë 13Mp, f/2.4
Kamera telemakro 5 MP
Kamera selfie 32 MP
Bateri 4500 mAh
Karikimi me tela 67 W
Karikimi pa tela 50 W
Gorilla Glass Victus
152,7 x 69,9 x 8,2 mm
180 g

Karakteristikat e Xiaomi 12S Pro

Ashtu si me linjën e rregullt Xiaomi 12, 12S Pro qëndron vetëm pak më lart se 12S në hierarki dhe dallohet nga fakti se është më i madh dhe ka kamera dhe ekran më të specifikuar.

Ashtu si 12S, ju do të merrni Snapdragon 8+ Gen 1, por me performancë pak të përmirësuar falë një zone më të madhe ftohjeje. Zgjedhja e çipave është në thelb i vetmi përmirësim kyç nga 12 Pro.

Ekrani më i madh 6.73 inç E5 AMOLED ka të ngjarë të jetë një tërheqje e madhe për shumë njerëz, i mbështetur nga një shpejtësi dinamike e rifreskimit 1-120 Hz dhe rezolucion i lartë 2K – megjithëse kjo është në thelb e pandryshuar nga 12 Pro.

Ju gjithashtu merrni të njëjtën karikim të shpejtë si 12 Pro (120W me tela, 50W wireless) dhe të njëjtin konfigurim të kamerës së pasme.

Këtu janë specifikat e plota:

6,73 inç, 1-120 Hz LTPO, Ekran 2K AMOLED
Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
8/12 GB RAM
256 GB memorie
Kamera kryesore 50Mp, f/1.9 OIS
Kamera ultra e gjerë 50 MP, f/2.2
Kamera me zmadhim 2x 50Mp, f/1,9
Kamera selfie 32 MP
Bateri 4600 mAh
Karikimi me tel 120
Karikimi pa tela 50 W
Gorilla Glass Victus
163,6 x 74,6 x 8,2 mm
205 g

Karakteristikat e Xiaomi 12S Ultra

12S Ultra është një telefon më ndryshe. Kjo është e qartë menjëherë nga dizajni – jo vetëm që është më i madh 12S Ultra, ai gjithashtu ka një modul të kamerës së pasme rrethore krejtësisht të ndryshme, të rrethuar nga një unazë ari 23K.

Ndryshe nga Mi 11 Ultra e vitit të kaluar, nuk ka hapësirë të caktuar për një mini-ekran të pasëm, dhe në vend të kësaj, kjo hapësirë ​​është e gjitha për kamerën aktuale – megjithëse do të arrijmë tek ajo brenda një minute.

Telefoni vjen me një dekorim lëkure vegan, i disponueshëm në dy ngjyra: E zezë klasike dhe jeshile e gjelbër. Është gjithashtu i vlerësuar me IP68 për rezistencë ndaj ujit.

Sa i përket ekranit, ju merrni një LTPO 2.0 AMOLED 6.73 in 120 Hz në një rezolucion 2K. Ashtu si me dy telefonat e tjerë, 12S Ultra përdor çipin Snapdragon 8+ Gen 1.

Ultra është vendosur gjithashtu të lërë përshtypje me baterinë. Ai përmban një bateri 4860 mAh me karikim me tel 67 W dhe 50 W wireless – kështu që në fakt ka një karikim me tela më të ngadaltë se 12 Pro, por me një bateri pak më të madhe. Ai gjithashtu përfshin një çip të menaxhimit të baterisë Surge G1 të pronarit.

Tani le të shkojmë te kamera. Ndërsa raportet e hershme kishin sugjeruar që Ultra mund të jetë debutimi i një prej sensorëve të kamerës 200Mp të Samsung, në fakt telefoni përdor një sensor krejt të ri Sony për kamerën e tij kryesore, me hapje f/1.9. IMX989 i ri shquhet për faktin se është një sensor 1 inç – i ngjashëm me atë të pajisur nga vetë Xperia Pro-I i Sony.

Është çiftuar me lente periskopi 48Mp ultra të gjerë dhe 5x në të njëjtin konfigurim të kamerës si Mi 11 Ultra, jashtë lentes kryesore të përmirësuar. Lentja e katërt e pasme është thjesht një sensor ToF për zbulimin e thellësisë, ndërsa kamera selfie është një shkrepëse 20Mp.

Ekran 6,73 inç, 120 Hz LTPO 2.0, 2K AMOLED
Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
8/12 GB RAM
256/512 GB memorie
Kamera kryesore 50Mp, f/1.9 OIS
Kamera ultra e gjerë 48Mp, f/2.2
Kamera me periskop 48Mp, f/4.1 OIS 5x
Kamera selfie 32 MP
Bateria 4860 mAh
Karikimi me tela 67 W
Karikimi pa tela 50 W
Vlerësimi IP68
Gorilla Glass Victus

Përdoruesit e WhatsApp tani mund të transferojnë bisedat nga Androidi në iPhone

Përdoruesit e WhatsApp tani mund të transferojnë bisedat nga Androidi në iPhone

Nëse mendimi për të humbur sasinë e madhe të historive të bisedave, skedarëve dhe të dhënave të tjera në WhatsApp ju ka penguar të kaloni në iOS, nuk do të keni më nevojë të shqetësoheni.

Sot, aplikacioni po shton një veçori për t’ju ndihmuar të zhvendosni përmbajtjen tuaj dhe do të jetë pjesë e veglës ekzistuese të Apple “Move to iOS”. Për të qenë të qartë, veçoria e WhatsApp është e disponueshme si beta për momentin, kështu që mund të hasni gabime gjatë procesit të transferimit.

Për të transferuar skedarët tuaj, duhet t’i kushtoni vëmendje faqes së “Aplikacioneve dhe transferimit të të dhënave” gjatë konfigurimit të iPhone.

Pasi të zgjidhni opsionin “Lëvizni të dhënat nga Android”, iPhone juaj i ri do të kërkojë aplikacionin Zhvendos në iOS në pajisjen tuaj më të vjetër dhe do të krijojë një lidhje peer-to-peer. Këtu mund të zgjidhni se cilat aplikacione, skedarë, kontakte dhe të tjera do të sillni në iPhone tuaj dhe duke filluar nga sot opsioni për WhatsApp do t’i bashkohet kësaj liste.

Kur zgjidhni WhatsApp, ai do të hapet automatikisht dhe do t’ju kërkojë të jepni lejen për të zhvendosur të dhënat tuaja. Në varësi të sasisë së përmbajtjes që keni, do të duhet pak kohë për të paketuar gjithçka për t’u transferuar në iPhone tuaj. Apple gjithashtu do të ngarkojë paraprakisht ikonën WhatsApp në faqen tuaj kryesore, kështu që ju thjesht mund ta prekni atë për të përfunduar instalimin e tij në iPhone-in tuaj të ri, në vend që të kaloni nëpër App Store.

Do t’ju duhet të vërtetoni në WhatsApp kur ta hapni për herë të parë në iOS përpara se të dhënat të deshifrohen, por pasi të keni përfunduar, duhet të shihni të gjitha bisedat tuaja të transferuara në mënyrë të sigurt në shtëpinë e tyre të re. Pasi të përfundojë migrimi, mund të zgjidhni gjithashtu të mbështesni bisedat tuaja WhatsApp në iCloud Drive për ta bërë më të lehtë përmirësimin në iPhone të rinj.

Procesi i zhvendosjes në iOS do të shikojë gjithashtu aplikacionet në telefonin tuaj Android dhe do të shohë nëse ato ekzistojnë në App Store të Apple. Nëse po, ikonat do të shfaqen në ekranin bazë të iPhone-it tuaj të ri dhe mund t’i prekni për të përfunduar shkarkimin. Ky funksion funksionon për ata që përdorin Android 5 e më vonë, si dhe iOS 15.5 e tutje.

Para kësaj, përdoruesit e WhatsApp që bënin kalimin nga Android në iOS duhej të hiqnin dorë nga historitë e tyre të bisedave (ose të gjenin mënyra jashtëzakonisht të ndërlikuara për të transferuar të dhënat e tyre). Megjithëse ky proces kërkon ende hapa të shumtë, ai të paktën u ofron atyre platformave ndërruese një metodë të integruar transferimi. Ata që tashmë e kanë bërë këtë lëvizje më parë sot, për fat të keq nuk do të jenë në gjendje ta përdorin këtë mjet.

Udhëto & Pusho Sh.p.k Tjera Rr. Brigada 123, Suharekë,
Kosovë
Luli Market Tjera Rr. Mbreti Agron, Gjinoc,
Kosovë
ISEFERI SH.P.K. Prodhim Zona Industriale-Shirokë, 23000 Suharekë,
Kosovë
N.T.P NEON Tjera Xhavit Bajraktari (Rruga Tranzit),
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende23 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë