Bizneset Vende Pune Ofertat

Microsoft shënon rritje spektakolare të vlerës së tregut, pas punësimit të ish-shefit të OpenAI, Sam Altman

Microsoft shënon rritje spektakolare të vlerës së tregut, pas punësimit të ish-shefit të OpenAI, Sam Altman

21.11.2023 Teknologji

Pas “trazirave” në OpenAI, kompania që duket se ka gjetur veten më së miri është Microsoft.

Kjo pasi që, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Microsoft ka siguruar CEO e larguar Sam Altman dhe stafin thelbësor.

Dhe siç thuhet më tej, ky nuk është përfitimi i vetëm, pasi një gjë ka rritur vlerësimin për Microsoft.

Kështu, aksionet e Microsoft përjetuan një rritje, duke u rritur deri në 2 për qind për të arritur një rekord të lartë, duke demonstruar reagimin pozitiv të tregut ndaj punësimeve strategjike nga OpenAI.

Me këtë, kompania vlerësohet të ketë shtuar rreth 30 miliardë dollarë në vlerën e saj të tregut.

Madje, sipas llogaritjeve të Fortune, Microsoft ka shtuar 63 miliardë dollarë në kapitalizimin e tij të tregut që nga mbyllja e së premtes.

“Microsoft ka qenë në gjendje të kthejë një krizë në një mundësi me punësimin e Sam Altman dhe Greg Brockman”, ka thënë Gil Luria, analist i lartë i softuerit.

Kujtojmë se largimi i dyshes nuk është zhvillimi i vetëm në OpenAI.

Një letër nga rreth 500 punonjës të OpenAI, që kërcënojnë se do të largohen nëse Altman dhe Brockman nuk rivendosen në detyrë, i shton një shtresë tjetër historisë.

Dinamika e vlerësimit jo vetëm që ndikon në OpenAI, por gjithashtu e pozicionon Microsoft-in si një lojtar kyç në formësimin e së ardhmes së inteligjencës artificiale.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!
Windows 12 debuton në Qershor të 2024? Prodhuesit Tajvanez të kompjuterëve e konfirmojnë

Windows 12 debuton në Qershor të 2024? Prodhuesit Tajvanez të kompjuterëve e konfirmojnë

Commercial Times, gazeta më e madhe financiare në Tajvan, tha se Microsoft ka planifikuar të lançojë Windows 12-ën në Qershor të 2024.

Microsoft do të debutojë në Qershor të 2024 sipas mediave Tajvaneze të cilat citojnë ekzekutivin e Acer dhe prodhuesin e kontraktuar Quanta.

Commercial Times, gazeta më e madhe financiare në Tajvan, tha se Microsoft ka planifikuar të lançojë Windows 12-ën në Qershor të 2024.

Raportin e ndërtoi bazuar në disa komente të Barry Lam, themeluesi dhe kryetar i prodhuesit të kontraktuar të kompjuterëve Quanta dhe nga Jungsheng Chen, shef ekzekutiv i Acer.

CT nuk ja atribuoi drejtpërdrejtë ekzekutivëve datën e Windows 12, por tha se Lam ka deklaruar që Quanta do të ishte e para që investon në kompjuterët AI, një kategori kompjuterësh që shefi ekzekutiv Pat Gelsinger prezantoi në Korrik.

Edhe pse përcaktimi ndryshon mes kompanive, një kompjuter AI nënkuptrohet si një makineri me proces Meteor Lake, Ryzen aI apo Snapdragon X Elite me fuqi të integruara AI.

Intel do të sjellë prodhuesit e kompjuterëve në New York më 14 Dhjetor për të lançuar kompjuterët AI ndërsa vëmendje më të mëdha pritet të marrin në CES 2024 në Last Vegas.

Vetë Microsoft ka filluar të ofrojë shërbime e softuerë AI si integrimi i Copilot në përditësimin 2023 të Windows 11-ës.

Edhe pse debutimi i Windows 12 në Qershor të 2024 mbetet një mundësi, raportime të ngjashme nga Central News Agency apo DigiTimes nuk përmendin një datë specifike por thjeshtë i referohen vitit të ardhshëm si momenti i debutimit për versionin e ardhshëm madhor të sistemit operativ të Microsoft.

Windows 11 po teston opsionet për të kursyer më mirë baterinë

Windows 11 po teston opsionet për të kursyer më mirë baterinë

Në versionin e fundit të Windows 11 Insider 26002, modaliteti “Energy Saver” është shtuar në seksionin ku rregullohet energjia.

Ky mjet i ri sakrifikon disa performanca për të reduktuar konsumin e energjisë, dhe çuditërisht, nuk është vetëm për laptopët, transmeton Telegrafi.

Opsioni është i disponueshëm kur zgjidhni Settings-> Power, dhe mund ta gjeni gjithashtu në cilësimet e shpejta (Win key+A), si për laptop ashtu edhe për desktop.

Përfitimi i menjëhershëm është i dukshëm për laptopët, por është mirë të shihet se desktopët nuk janë lënë jashtë as këtë herë.

Ky opsion mund të vendoset që të zbatohet automatikisht kur bateria e laptopit tuaj të shkarkohet në një përqindje të caktuar, por kini parasysh se kjo veçori është e ndarë nga modaliteti “Efficiency”, i cili është caktuar për çdo aplikacion.

Tani për tani, nuk është e sigurt që do të arrijë të gjithë përdoruesit e Windows 11, por është i rezervuar vetëm për programin Insider.

Megjithatë, duke pasur parasysh se opsioni është shumë i dobishëm, nuk do të ishte befasuese nëse Windows do ta zbatonte atë. 

Windows 11 po teston opsionet për të kursyer më mirë baterinë

Windows 11 po teston opsionet për të kursyer më mirë baterinë

Në versionin e fundit të Windows 11 Insider 26002, modaliteti “Energy Saver” është shtuar në seksionin ku rregullohet energjia.

Ky mjet i ri sakrifikon disa performanca për të reduktuar konsumin e energjisë, dhe çuditërisht, nuk është vetëm për laptopët.

Opsioni është i disponueshëm kur zgjidhni Settings-> Power, dhe mund ta gjeni gjithashtu në cilësimet e shpejta (Win key+A), si për laptop ashtu edhe për desktop.

Përfitimi i menjëhershëm është i dukshëm për laptopët, por është mirë të shihet se desktopët nuk janë lënë jashtë as këtë herë.

Ky opsion mund të vendoset që të zbatohet automatikisht kur bateria e laptopit tuaj të shkarkohet në një përqindje të caktuar, por kini parasysh se kjo veçori është e ndarë nga modaliteti “Efficiency”, i cili është caktuar për çdo aplikacion.

Tani për tani, nuk është e sigurt që do të arrijë të gjithë përdoruesit e Windows 11, por është i rezervuar vetëm për programin Insider.

Megjithatë, duke pasur parasysh se opsioni është shumë i dobishëm, nuk do të ishte befasuese nëse Windows do ta zbatonte atë.

Nails by Teuta Tjera Rr. Brigada 123, Sheshi, Suharekë,
Kosovë
Prime Led Sh.p.k Marketing / Web Brigada.123,
Kosovë
Sigurimi Internacional Sigurime Brigada 123,
Kosovë
N.T.P NEON Tjera Xhavit Bajraktari (Rruga Tranzit),
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende23 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë