Apple pritet të zbulojë më 18 tetor MacBook Pro e ri

Kompania ka konfirmuar zbulimin e saj të ardhshëm virtual të fokusuar në harduer për javën e ardhshme.

14.10.2021 / Teknologji

Apple pritet të zbulojë më 18 tetor MacBook Pro e ri
Foto: Ilustrim

Apple ka dërguar ftesa për një ngjarje virtuale më 18 tetor, ku pritet të zbulojë rindërtimin e parë të madh të MacBook Pro në pesë vjet.

Ngjarja, e cila përmban etiketën “Unleashed”, do të transmetohet të hënën në faqen e internetit të Apple. Kompania ka mbajtur ngjarje virtuale të lançimit që nga fillimi i pandemisë COVID në vitin 2020, përfshirë zbulimin e muajit të kaluar të iPhone 13 dhe iPads të rinj.


Apple pritet gjerësisht të lansojë modele të reja 14 inin dhe 16 in MacBook Pro në ngjarjen e javës së ardhshme, me Bloomberg duke e përshkruar pajisjen në hyrje si “ndryshimi më i madh në produkt që kur dizajni aktual u prezantua në tetor 2016”.

Modelet e reja MacBook Pro do të jenë laptopët e parë të Apple që do të kenë të njëjtën teknologji mini-LED që gjendet në 12.9in iPad Pro, sipas thashethemeve, si dhe MacBook Pros të parë të nivelit të lartë që zëvendësojnë Intel chips me Apple të dizajnuara përpunuesit. Kompania pritet të pajisë laptopët me procesorin e saj të gjeneratës së dytë M1X, i cili thuhet se ka dhjetë bërthama CPU në krahasim me tetë të M1, plus procesorë grafikë me 16 ose 32 bërthama në krahasim me shtatë ose tetë në makinat e pajisura me M1.

Modelet MacBook Pro gjithashtu pritet të përshëndesin rikthimin e karikimit magnetik MagSafe, si dhe një port HDMI dhe një kartë SD, dhe gjithashtu pritet të heqin OLED Touch Bar shumë të keqinformuar në favor të një rreshti tradicional të çelësave të funksionit, sipas Bloomberg.

Thashethemet sugjerojnë që Apple gjithashtu do të debutojë një Mac Mini të ridizajnuar në ngjarjen e javës së ardhshme, i cili gjithashtu pritet të ketë procesorin M1X të bazuar në ARM të Apple. Gjithashtu pritet të paketojë më shumë porte sesa modeli M1 i vitit të kaluar, me dy porte Thunderbolt USB-C dhe dy porte USB-A.

Me Mac që është fokusi i ngjarjes së 18 tetorit të Apple, kompania gjithashtu pritet të njoftojë datën zyrtare të lëshimit të macOS Monterey gjatë ngjarjes të së hënës. Sistemi operativ aktualisht është në testimin beta dhe pritet të dalë në publik brenda javëve të ardhshme.

Ngjarja e Apple e 18 tetorit do të transmetohet drejtpërdrejt në faqen e internetit të Apple, në kanalin e kompanisë në YouTube dhe përmes aplikacionit Apple TV në iPhone, iPad, Mac dhe Apple TV.

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *