Një i vdekur në Suharekë nga COVID-19 dhe 16 raste të reja në tërë Kosovën

Një i vdekur në Suharekë nga COVID-19 dhe 16 raste të reja në tërë Kosovën
Çlirim Gashi

19.06.2021 / Suhareka

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 1,938 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 16 raste pozitive.

Brenda 24 orëve është raportuar një rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rasti i vdekjes është nga Komuna e Suharekës.

Numri total i rasteve pozitive është 107,645 raste dhe 2,251 raste të vdekjes.

Rastet pozitive janë nga komunat: Gjilan (8), Gjakovë (4), Mitrovicë (2), Fushë Kosovë (1), Prishtinë (1).

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 18 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është 105.218.

LEXO EDHE:  Temperaturat e larta, IKSHPK thirrje qytetarëve të mos ekspozohen në diell

Të shëruarit nga COVID-19 janë nga këto komuna: Mitrovicë (6), Prishtinë (5), Pejë (2), Vushtrri (2), Istog (1), Lipjan (1), Gllogoc (1).

Në total numri i rasteve aktive është 176./SuharekaOnline/

Test antigjen për COVID-19 vetëm 15€, rezultati brenda 30 minutave

Në Laboratorin “RIOLAB” kryhet testi i shpejtë i antigjenit për COVID-19. Testi i antigjenit përdoret në diagnozën e infeksionit COVID-19....

Lexo më shumë

Të fundit