Bizneset Vende Pune Ofertat

AKP-ja shpall qiradhënie të 4 aseteve – tokave bujqësore në Komunën e Suharekës

AKP-ja shpall qiradhënie të 4 aseteve – tokave bujqësore në Komunën e Suharekës

15.11.2023 Suharekë

Agjencia Kosovare e Privatizimit ka hapur shpalljen publike për qiradhënien e 229 aseteve atraktive që gjenden në pesë rajonet e Kosovës.

Në rajonin e Prizrenit ofrohen për qiradhënie 77 asete, prej të cilave 4 në Komunën e Suharekës, kryesisht toka bujqësore.

Njësia 55PRZ059 KB Kooperimi, SuharekëProna në Leshan 2Ofrohen për qiradhënie 5 ngastra në ZK Leshan, Suharekë me numra të ngastrës kadastrale: P-72116025-00661-0, me sipërfaqe 7553 m2 P-72116025-00741-0, me sipërfaqe 3333 m2 P-72116025-00742-0, me sipërfaqe 3574 m2 P-72116025-00952-0, me sipërfaqe 1307 m2 P-72116025-01090-0, me sipërfaqe 18170 m2.33,937 m2Qiradhënie vjetore
Njësia 56PRZ006 NSH NBI Suhareka, SuharekëToka Bujqësore në Gjinoc 2Ofrohet për qiradhënie ngastra në ZK Gjinoc Suharekë me numër të ngastrës kadastrale: P-72116020-01434-0 me siperfaqe prej 15922 m²15,922 m²Qiradhënie vjetore
Njësia 57PRZ006 NSH NBI Suhareka, SuharekëToka Bujqësore në Sallagrazhdë 4Ofrohen për qiradhënie 2 ngastra në ZK Sallagrazhdë Suharekë me numër të ngastrave kadastrale: P-72116039-00761-0 me siperfaqe prej 1939 m² P-72116039-00762-0  me siperfaqe prej 54868 m²56,807 m²Qiradhënie vjetore
Njësia 58PRZ006 NSH NBI Suhareka, SuharekëToka Bujqësore në Gjinoc 5Ofrohen për qiradhënie 2 ngastra në ZK Gjinoc Suharekë me numër të ngastrave kadastrale: P-72116020-00584-6 me siperfaqe prej 20373 m² P-72116020-00582-8  me siperfaqe prej 7934 m²28,307 m²Qiradhënie vjetore

Shpallja publike është e hapur që nga dita e sotme (datë 10.11.2023), ndërsa dorëzimi do të bëhet me datë 24.11.2023 prej orës 10:00-12:00 në zarf të mbyllur për secilën njësi veç e veç në divizionet e zyrave rajonale respektive të AKP-së: Prishtinë, Pejë, Prizren, Gjilan dhe Mitrovicë.  Hapja e ofertave dhe publikimi i çmimeve bëhet 15 minuta pas dorëzimit, pra duke filluar prej orës 12:15. Ofertat përmes faksit ose postës elektronike nuk do të pranohen.

Ky është një rast i volitshëm për ndërmarrësit e rijnë që të funksionalizojnë kompanitë e tyre në asetet që janë shpallur me qira nga AKP, pasi që ofrohen për shfrytëzim asete mjaft atraktive në të gjitha rajonet e Kosovës. 

Periudha e qiradhënies është për 1 vit me mundësi vazhdimi. Gjithashtu parashihet edhe ndërprerja e saj në rast të privatizimit. Për shfrytëzim komercial aplikohet qiraja mujore, kurse për shfrytëzim bujqësor aplikohet qiraja vjetore (sezonale). Ofertat bëhen në mënyrë individuale për secilën njësi veç e veç dhe me zarf të mbyllur (një zarf – një ofertë për një njësi), dorëzohen në Zyrat Rajonale respektive, ashtu siç është e cekur në shpallje.

Në rastet e qiradhënies në vlera mbi 1,000 €uro mujore, para nënshkrimit të kontratës do të kërkohet nga ofertuesi fitues të sjellë garancionin bankar (jo letër zotimi nga banka) apo garancionin e lëshuar nga Kompania e licencuar e Sigurimeve. Garancioni duhet të jetë në lartësinë e vlerës së gjashtë (6) qirave mujore sipas kontratës.

Për dorëzimin e ofertës duhet të përdoret Formulari për Dorëzimin e Ofertës, i cili mund të merret në Zyrat Rajonale respektive siç është theksuar në shpallje, apo të shkarkohet nga ueb-faqja: www.pak-ks.org. Kriteri për përzgjedhjen e ofertuesit fitues të njësive përkatëse do të jetë çmimi i ofertës më të lartë.

Të dhënat e detajuara për pronat lëndë e ofertës mund të merren në Zyrat Rajonale, varësisht për çfarë aseti interesoheni.

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale
Suharekë, dyshohet se është vrarë njëri nga grabitësit e argjendarisë në Suharekë në një operacion policorë

Suharekë, dyshohet se është vrarë njëri nga grabitësit e argjendarisë në Suharekë në një operacion policorë

SuharekaOnline mëson që gjatë një operacioni policor dyshohet se është vrarë njëri nga grabitësit e argjendarisë në Suharekë.

14:00 Burime të Indeksonline bëjnë të ditur se në këtë aksion ka mbetur i vrarë Dukagjin Gashi.
I njëjti ka shkëmbyer plumba ndaj policisë së Kosovës gjatë aksionit dhe të njëjtit kanë neutralizuar duke e lënë pa shenja jete.
Në këtë aksion janë arrestuar dy persona të tjerë, ndërsa një tjetër është në arrati. Një polic ka mbetur i plagosur në këmbë.
Po ashtu dyshohet se gjatë operacionit është plagosur edhe një zyrtar i Policisë së Kosovës, i cili është jashtë rrezikut për jetë.

Personi që dyshohet se ka mbetur i vrarë është me inicialet D.G.

Ndryshe, më 22 nëntor ka ndodhur një plaçkitje e armatosur në një argjendari në qytetin e Suharekës. Në tentativën për ta parandaluar plaçkitjen, është plagosur një polic i Kosovës në këmbë, ku janë vjedhur mbi 250 mijë euro ari.

Nga ky incident, përveç një polici të plagosur, kishte mbetur edhe një tjetër i lënduar.

Ditë më parë janë arrestuar tre nga grabitësit e argjendarisë, por njëri u lëshua në mungesë të provave.

Të dy të akuzuarit, A.B dhe F.T, akuzohen për ndihmë në kryerjen e grabitjes së armatosur. Prokuroria ka kërkuar masën e paraburgimit gjatë një seance paraprake në Gjykatën e Prizrenit, ndërsa të akuzuarit janë dërguar në Burgun e Sigurisë së Lartë në Dyz.

Suharekë, arrestohen dy persona për vjedhje të një televizori në shkollë

Suharekë, arrestohen dy persona për vjedhje të një televizori në shkollë

Njësiti i hetimeve të Stacionit Policor Suharekë me datën 29.11..2023 përmes rrugëve operative ka arritur që të lokalizoj dhe arrestoj dy të dyshuar: L.G (viti i lindjes 2009, mashkull kosovar shqiptar) dhe I.E (viti i lindjes 2009, mashkull kosovar shqiptar) .

Arrestimi i tyre është bërë me dyshimin se të njëjtit ka qenë te përfshirë në një rast vjedhje e rëndë e ndodhur me datën 29.11..2023, në rrugën “Xhavit Syla” në Suhareke, ku ne një shkollë te dyshuarit kishin vjedhur një televizor, televizori i është gjetur tek të dyshuarit si dhe ju është kthyer shkollës .Të njëjti janë intervistuar në prani të avokatit mbrojtës.

Në lidhje me rastin është njoftuar prokurori i shtetit i cili ka udhëzuar qe të dyshuarit te lirohen (pasi qe te njëjtit janë të mitur). Rasti vazhdon të hetohet.

Suharekë, vjedhje në shkolla

Suharekë, vjedhje në shkolla

SuharekaOnline mëson që dje me datën 27.11.2023 ditë e hënë ka ndodhur një vjedhje në zyrën e një shkolle.

Disa persona të panjohur kanë depërtuar me forcë në një zyre brenda objektit të një shkolle dhe prej aty kanë vjedhur një projektor.

Rasti është akoma në hetime.

BeeApiterapia Tjera Terrnje-Suharek,
Kosovë
Luli Market Tjera Rr. Mbreti Agron, Gjinoc,
Kosovë
Udhëto & Pusho Sh.p.k Tjera Rr. Brigada 123, Suharekë,
Kosovë
Theranda Basket OJQ Sport Rr Brigada 123,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende30 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë