Xavi: Liga e Kampionëve është mizore ndaj Barcelonës, tani është e vështirë dhe e komplikuar

  • 13.10.2022
Xavi: Liga e Kampionëve është mizore ndaj Barcelonës, tani është e vështirë dhe e komplikuar

Barcelona është në prag të eliminimit nga Liga e Kampionëve, nëse Interi fiton ndaj Plzenit në ndeshjen e ardhshme.

Xavi ka pranuar se Barcelona ka bërë shumë gabime në Champions League, dhe jo vetëm në barazimin ndaj Interit në Camp Nou.

Trajneri pranoi se gjërat tashmë janë shumë të vështira dhe të komplikuara për sa i përket Champions League dhe tani është i fokusuar që ta kthejë faqen sa më shpejt.


Pavarësisht rezultatit të Barcelonës kundër Bayern Munichut në ndeshjen e radhës të Ligës së Kampionëve, Interi do të kalojë në kurriz të Blaugranëve nëse mposht Viktoria Plzen.

“Kjo Champions League është mizore ndaj nesh”, tha Xavi për shtypin pas ndeshjes kundër Interit.

“Ne dhamë shumë në pjesën e dytë, pjesa e parë ishte e shkëlqyer. Goli i tyre i parë ishte një gabim i qartë i mbrojtjes, i dyti gjithashtu. Gabimi i golit të parë na bëri të ndahemi mendërisht, goli i dytë nuk mund të ndodhë në nivelin elitar. Ka qenë mizore që nga Mynihu, pastaj Milani dhe sot. Por ka të bëjë me fitoren, të mos pranosh dhe të mbrohesh mirë, jo vetëm të sulmosh”, tha ai.

“[Kalifikimi në raundin eliminator] nuk varet nga ne. Situata është shumë e vështirë. Nëse nuk mund ta mposhtni Interin në shtëpi, nuk e meritoni të qëndroni në garë, edhe pse ne kemi një shans të vogël. Kemi pak shpresë, por është e vështirë”, tha Xavi.

Xavi u fokusua sërish te gabimet në ndeshjen ndaj Interit, të cilat në fund i kushtuan skuadrës së tij, por edhe gabimet e bëra në ndeshjet e mëparshme, duke e vështirësuar edhe më shumë situatën e Barcelonës.

“Futbolli është një lojë gabimesh dhe gjithmonë duhet t’i minimizoni ato,” vazhdoi Xavi.

“Nuk u mbrojtëm mirë. Intensiteti ishte i shkëlqyer në pjesën e parë, por nuk e mbajtëm atë.

“Gabimet janë të kushtueshme në Champions League. Gabimet në mbrojtje na kushtojnë lojën.

“Ne dhamë gjithçka, por këto gabime janë të kushtueshme. Nuk mund të përballosh të falesh.

“Në Mynih ishte efikasitet, në Milano kishte rrethana të tjera dhe sot kishte gabime në mbrojtje”.

El Clasico me Real Madridin

E ardhmja e Barcelonës është një udhëtim në Estadio Santiago Bernabeu për t’u përballur me Real Madridin në La Liga.

“[Barazimi me Interin] është një goditje shumë e rëndë, ishte mizore”, tha Xavi.

“Tani duhet të mendojmë për Real Madridin dhe El Clasico. Ne duhet të rikuperohemi nesër dhe të përpiqemi të mposhtim Real Madridin në Bernabeu të dielën.

“Kanë mbetur gara të tjera, ne duhet ta vendosim Ligën e Kampionëve në njërën anë dhe të fokusohemi në La Liga, ku duam të qëndrojmë në krye”.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë