Oferta e Chelsea për Erling Haaland u refuzua nga Dortmundi

Oferta e Chelsea për Erling Haaland u refuzua nga Dortmundi
Fisnik Sadiku

15.07.2021 / Sport

Borussia Dortmund ka refuzuar ofertën e Chelsea për sulmuesin Erling Haaland.

Chelsea i ofroi Dortmund lojtarin Tammy Abraham ose Callum Hudson-Odoi në shkëmbim pjesërisht për Haaland, por skuadra e Bundesligës është e vendosur të mbajë 20-vjeçarin.

Klubi është i etur të nënshkruajë me një sulmues të ri këtë verë.

Pavarësisht fitimit të Ligës së Kampionëve, ekipit të Thomas Tuchel nuk iu dha një prani e besueshme në zonën e penalltisë, me Timo Werner dhe Abraham 12 gola secili duke i bërë ata shënuesit më të mirë të klubit.

“Chelsea janë paralajmëruar se po përballen me ‘mision të pamundur’ ndërsa rritin përpjekjet e tyre për të nënshkruar me Haaland këtë verë”, ka thënë reporteri i SkySports, Kaveh Solhekol.

Po ashtu ai ka thënë se “Chelsea dëshiron të nënshkruajë me një numër 9 gjatë kësaj dritare dhe Haaland është objektivi i tyre kryesor. Opsione të tjera janë Romelu Lukaku dhe Harry Kane”.

Haaland është bërë një nga lojtarët më të kërkuar në botë pasi shënoi 48 herë në 51 ndeshje për klubin dhe vendin sezonin e kaluar.

Ai ka një klauzolë lirimi prej 70 milion paund në kontratën e tij me Dortmund e cila mund të aktivizohet verën e ardhshme. Klube të tilla si Chelsea, Manchester United dhe Real Madrid kanë qenë në bisedime për të parë nëse mund ta blejnë atë këtë verë me një çmim premium.

Një burim i afërt me diskutimet thotë se Dortmund nuk dëshiron të shesë Haaland, veçanërisht sepse ata tashmë po lejojnë Jadon Sancho të bashkohet me Manchester United këtë muaj me një marrëveshje 73 milion paund.

Chelsea shpenzoi para të mëdha për lojtarë të tillë si Timo Werner dhe Kai Havertz verën e kaluar dhe pronari Roman Abramovich është i gatshëm të forcojë skuadrën e tij përsëri.

Ndërsa financat e rivalëve evropianë të Chelsea janë goditur nga efektet e pandemisë, Abramovich mund të lejojë të mbështesë Thomas Tuchel në tregun e transferimeve. Stamford Bridge është bërë një destinacion edhe më tërheqës për lojtarët më të mirë të botës pasi Chelsea fitoi Ligën e Kampionëve, finalen në Porto gjashtë javë më parë.

Objektivat e tjerë për numrin 9 janë Lukaku dhe Kane. Lukaku tha muajin e kaluar ai ishte i lumtur për të qëndruar në Inter Milan. Sa i përket Kane, është e dyshimtë nëse Tottenham do t’ia shesë ndonjëherë kapitenin e Anglisë një prej rivalëve të tyre më të mëdhenj.

Sipas SkySport në Gjermani, agjenti i Haaland Mino Raiola po kërkon një komision prej 40 milion euro si pjesë e çdo marrëveshje për sulmuesin e Dortmund.

Nga tani në Physio Cure Clinic edhe trajtim i rrudhave, pikave të zeza dhe gjithçka për fytyrën tuaj

Pastrimi i fytyrës shërben për mirëmbajtjen e shëndetit të lëkures, kryerjen normale të funksioneve të qelizave si dhe ndriçimin e...

Lexo më shumë

Të fundit