Chelsea ka hapur bisedimet me Juventusin për De Ligt

Chelsea hap bisedimet e transferimit të De Ligt me Juventusin ndërsa blutë përgatiten të përballojnë shpenzimet e rivalëve.

Chelsea ka hapur bisedimet me Juventusin për De Ligt

Chelsea hap bisedimet e transferimit të De Ligt me Juventusin ndërsa blutë përgatiten të përballojnë shpenzimet e rivalëve.

Qendërmbrojtësi ka dy vite të mbetura në kontratën e tij me gjigantët e Torinos dhe një klauzolë lirimi prej 120 milionë euro.


Chelsea i është drejtuar Juventusit për të diskutuar një marrëveshje të mundshme për qendërmbrojtësin Matthijs de Ligt, kupton GOAL.

Blutë duan të forcojnë linjën e tyre mbrojtëse pas humbjes së Antonio Rudiger, i cili u largua në transfertë të lirë për t’iu bashkuar Real Madridit.

Ata po e konsiderojnë qendërmbrojtësin holandez si kandidat për të hyrë në vijën e mbrojtjes përpara sezonit të ardhshëm dhe tashmë kanë bërë kontakte me skuadrën e Serie A.

Interesimi i Chelsea për De Ligt

Tashmë ka pasur kontakte mes Chelseat dhe Juventusit për ish-qendërmbrojtësin e Ajax.

Blutë nuk kanë bërë ende një ofertë, por ata kanë kërkuar informacion në lidhje me disponueshmërinë e De Ligt.

Pozicioni i Juventusit është i qartë, megjithatë, pasi ata ende duan të angazhojnë holandezin për një kontratë të re.

Marrëveshja aktuale e De Ligt skadon në vitin 2024, por gjigantët torinezë janë duke pritur që De Ligt të konfirmojë se ai dëshiron të zgjasë qëndrimin e tij në Itali.

Nëse ai vendos kundër nënshkrimit të një kontrate të re, një rrugë për t’u larguar nga Bianconerët mund të hapet për yllin që ka një klauzolë lirimi prej 120 milionë eurosh (127 milionë dollarë).

A do të qëndrojë De Ligt në Juventus?

De Ligt zbuloi në fillim të këtij muaji se ai ishte në bisedime me skuadrën e Serie A për një marrëveshje të re.

Megjithatë, ai bëri thirrje që skuadra italiane të tregojë se mund të përmirësohet në vendin e katërt të sezonit të kaluar përpara se të jetë i gatshëm të angazhohet për një marrëveshje të re.

“Negociatat janë duke vazhduar për momentin dhe kur të vijë koha do të vendos nëse do të zgjas apo do të kërkoj diku tjetër. Unë gjithmonë shikoj se çfarë është më e mira për mua në aspektin e projektit sportiv,” tha ai.

“Dy përfundime radhazi në vendin e katërt nuk janë të mjaftueshme, ne duhet të bëjmë përparim në atë drejtim sepse këto janë rezultate zhgënjyese”.

Ylli i Oranje iu bashkua Juves nga Ajax në vitin 2019 dhe ka bërë 117 paraqitje në të gjitha garat, duke shënuar tetë herë.

Chelsea kërkon të përballet me rivalët

Manchester City tashmë ka nënshkruar me Erling Haaland nga Borussia Dortmund dhe tani është vendosur të finalizojë një marrëveshje për mesfushorin Kalvin Phillips. Ata gjithashtu e kanë vëmendjen te mbrojtësi i majtë i Brighton, Marc Cucurella.

Ndërkohë, Liverpooli ka thyer tarifën e transferimit të klubit për sulmuesin Darwin Nunez vetëm pesë muaj pasi nënshkroi Luis Diaz.

Arsenali ka shtuar mesfushorin Fabio Vieira dhe është i interesuar për Gabriel Jesus. Manchester United është i etur për të kërkuar Frenkie de Jong të Barcelonës.

Por Chelsea ka qenë relativisht e qetë deri më tani këtë verë mes një ndryshimi në pronësi, me largimin e Antonio Rudiger në Real Madrid dhe huazimin e Romelu Lukaku në Inter, lajmet më të mëdha nga Stamford Bridge deri më tani.

Duket se blutë tani janë gati të vënë në lëvizje planet e tyre të transferimit dhe të shpenzojnë në mënyrë që të vazhdojnë me rivalët e tyre; Përveç De Ligt, ata kanë shprehur interesim edhe për Raheem Sterling.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë